Dziesięć stron świata

W maju odbyło się spotkanie z książką A. Onichimowskiej „ Dziesięć stron świata”.

To nie pierwsze spotkanie z tą właśnie autorką i zapewne nie ostatnie, gdyż często wracamy do książek Pani Anny.

Dziesięć stron świata”, to 10 historii piętnastolatków mieszkających w różnych miejscach na Ziemi. Nastolatkowie doświadczają życia w zupełnie niedziecięcym wymiarze. Borykają się z wielkimi problemami, są świadkami- bohaterami bardzo trudnych sytuacji, muszą podejmować trudne decyzje.

Autorka we wstępie pisze „To jacy jesteśmy, zależy w dużej mierze od tego, gdzie przyszliśmy na świat. Możemy się zgadzać na rzeczywistość lub z nią walczyć, możemy powielać losy naszego środowiska lub próbować wydostać się z niego.

Rozmawialiśmy o bohaterach, o trudnych życiowych sytuacjach o marzeniach malutkich i Wielkich o tym jak po nie sięgać. Przyjęliśmy do siebie te historie ze smutkiem ale i zrozumieniem, absolutnie nie generalizowaliśmy a postanowiliśmy bardziej doceniać to co mamy. Opowiadania, które najbardziej zapadły nam w pamięci to : Latający dywan i Za ścianą.