W nocy na dworze króla Maciusia I

Kwiecień 2012 , to spotkania z Korczakiem w naszym klubie. Wspólnie z młodzieżą przygotowywaliśmy się do Baśniowej nocy poświęconej Januszowi Korczakowi. Lektura, którą wybraliśmy to Król Maciuś I. Zwieńczeniem naszej pracy była noc „Na dworze króla Maciusia”.

O godzinie 18. 00 uczestnicy wysiedli z autobusu na „Przystanku Korczak” i udali się do pałacu króla Maciusia. Tam herold dworu powitał wszystkich, odczytał obwieszczenie króla i zaprosił do wspólnej zabawy. Trzeba zaznaczyć, że na dwór przybyli ministrowie, lekarze, damy dworu oraz księżniczki z leżącego na zachodzie księstwa – Rząśnia. Wdarł się również szpieg i specjalni agenci z Wielunia i Pajęczna. Okazało się, że Ci specjalni agenci śledzą obyczaje i kulturę w naszym regionie. Były to sympatyczne Kasie z lokalnych mediów ; pani Katarzyna Jaśko zRadia Ziemi Wieluńskiej oraz pani Katarzyna Cieśla z Kulis Powiatu. Dzięki nim dzieci mogły usłyszeć się na antenie radia,obejrzeć reportaż i fotograficzną relację na www.radiozw.com.pl oraz przeczytać o sobie w gazecie Kulisy Powiatu z 24.04.2012, nr 16(302).

W pałacu Maciusia owej nocy wiele się działo. Ministrowie zebrali się na narady. Postanowili udać się do programu TV „Między nami dzieciakami” aby tam rozmawiać o prawach dziecka, o potrzebach naszego pałacu i problemach naszego królestwa . Postanowili zorganizować dzieciom czas. Każdy z ministrów wymyślił specjalne zadanie. Propozycja ministra sztuki, to głuchy telefon – (przekazujemy sobie na ucho informacje o Korczaku ); konkurencja ministra oświaty - test wiedzy o Korczaku i jego działalności; minister wojny złośliwie pociął ilustrację pomnika Korczaka i zastanawiał się, kto najszybciej ułoży puzzle?; konkurencja ministra sprawiedliwości, to kalambury; minister poczty i telegrafu zaproponował grę planszową„Poczta”; sam Maciuś chciał bawić się w skojarzenia i pamięć, zrobił psikusa i zaszyfrował pewną wiadomość . Pozostali proponowali głośne czytanie z podziałem na role, gry planszowe, nocne pogawędki czy oglądanie bajek.

Gwarno było do3:30. Zanim zasnęliśmy, ukoronowaliśmy naszą minister finansów , Klaudię Bożek. To ona zastąpi Maciusia ( będzie on przecież na wyprawie wojennej) w słuchowisku „Król Maciuś I”, które realizujemy z Radiem ZW z okazji Roku Korczaka , XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Ponadto nagrodzeni przez króla zostali : Martyna Mizera i Dawid Zbrożek.

Słowo od herolda:

- myślę, że V noc baśniowa w naszej bibliotece należy do udanych.

Bardzo dziękuję członkom DKK wszystkim uczestnikom za pomoc, zaangażowanie i wspólną zabawę. Jestem z Was bardzo dumna . Zapraszam do biblioteki.

Dziękuję również mediom : Radiu ZW i Kulisom Powiatu za przybycie, zainteresowanie i przyjazną aurę. Wielkie dzięki. Do zobaczenia i do usłyszenia.