Wszystkie Kolory Świata - Finał

Od 31 stycznia do 10 lutego 2012 trwały ferie zimowe. DKK w Stróży zgodnie z zapowiedzią przystąpił do realizacji projektu UNICEF  Wszystkie Kolory Świata. Z dziećmi i z młodzieżą spotykaliśmy się codziennie,  czytaliśmy baśnie  i legendy afrykańskie („ Czarownica Nanga”, „Opowieści szeptane przez wiatr) oraz inne utwory nawiązujące do tematu .  Poza tym rozmawialiśmy o  organizacji UNICEF, śpiewaliśmy piosenki Majki Jeżowskiej, robiliśmy ilustracje do tematyki zajęć i zaproszenia na charytatywny kiermasz ,a także zorganizowaliśmy wiele ciekawych  gier i zabaw.  Liczba odwiedzin w czytelni podczas ferii to 69 osób.

Dorośli spotkali się raz , aby przydzielić sobie zadania na finałową imprezę.  Wytypowaliśmy osoby odpowiedzialne za : dostarczenie zaproszeń, otwarcie imprezy, prowadzenie, przygotowanie dekoracji, przygotowanie prezentacji multimedialnej, kontakt z prasą, przygotowanie fotorelacji itp.

Impreza odbyła się 15 lutego 2012 o godz. 12.00. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli wójt, sekretarz, przewodniczący  rady gminy, miejscowy radny, prezes lokalnego stowarzyszenia wraz z członkami, przedstawiciele miejscowych firm, rada rodziców, nauczyciele, bibliotekarze oraz dzieci. Łącznie było nas 68 osób. Pomimo zawiei i mrozu na dworze, atmosfera w sali była bardzo gorąca.

Zaczęliśmy oczywiście od przywitania gości i krótkiej prezentacji projektu. Następnie nasi artyści przedstawili publiczności  swoje dzieła.   To była prawdziwa podróż przez kontynenty. Z Azji  przybyły do nas Chika (Japonia) i Jung (Chiny); z Ameryki Północnej – Elena , z Afryki Zuri (Czad) i Dżina (Mali), ale zdecydowana większość lalek pochodziła z Europy (Włochy - Sabrina, Rumunia – Juliana i Karmen, Bułgaria - Roma,  Szwecja - Agata, Szkocja – Paul Medino). Mieliśmy również ziomków – Anię z Krakowa i Tomka z Zakopanego. Ponadto otrzymaliśmy 5 dodatkowych lalek  od zaprzyjaźnionych instytucji : Stowarzyszenia Rozwoju Kultury i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Wsi Stróża, GBP w Rząśni, Biblioteki w Białej, Biblioteki w Kodraniu, Biblioteki w Stróży. Te pochodziły ze świata wyobraźni, np. Smerfolandia.

Po zaprezentowaniu laleczek zaczęła się „awantura” . W rezultacie wszystkie laleczki zostały zaadoptowane.  Największy bój toczył się o  miejsce  1, czyli Romę.  Zaopiekował się nią sam wójt Tomasz Stolarczyk i zapewnił autorkę ( Marta Kluska, kl II ), że będzie o nią dbał i umieści ją na honorowym miejscu w swoim gabinecie. Pozostałe laleczki trafiły do sekretarza, radnych, rady rodziców,  naszego stowarzyszenia oraz do osób prywatnych. Warto podkreślić, ze nasz radny – Pan Mirosław Olczak wziął pod swoje skrzydła aż 7 laleczek.

Charytatywny kiermasz zakończył się wielkim sukcesem.  Nasza mała społeczność przekazała  darowiznę w wysokości 1200 złotych na rzecz dzieci z Sierra Leone.