Święta Rito od rzeczy niemożliwych Marty Fox, Stróża

W grudniu  2011 na języki wzięliśmy Martę Fox. Książkę „ Święta Rito od rzeczy niemożliwych” dałam do przeczytania młodzieży i dorosłym.

Młodzi , którzy wcześniej  chętnie przeczytali zbiór opowiadań tej autorki „Pierwsza miłość” , do „Rity..” zabrali się mniej chętnie i przyznali „bez bicia”, że nie przeczytali.  Wybaczyłam, zwłaszcza , że z autopsji wiem jak działało na mnie słowo biografia i autobiografia w wieku „nastu”  lat.  Nie odpuściłam jednak ostatecznie i na spotkaniu odwiedziliśmy strony internetowe Marty Fox.  Stwierdzili, że  żałują, iż nie przeczytali książki, bo mogła być fajna.

Natomiast my – starzy, daliśmy radę.  Podobało się.  Autorka nie odsłania całej siebie, ale daje się dobrze poznać i poczuć jakbyśmy znali się od lat. Pisze o swoich książkach, spotkaniach autorskich, listach, ulubionych pisarzach ale i o marzeniach i życiu rodzinnym. Zdaje się być osobą do natychmiastowego polubienia .  Dzieli się cytatami swoich ulubionych pisarzy, listami  od czytelników, rodzinnymi  wspomnieniami i  własnymi przemyśleniami. Daje się poznać jako osoba niesamowicie oczytana , pracowita i prawdziwa w tym co robi, mówi, pisze. Czytałam tę książkę z ołówkiem w ręku i ciągle zaznaczałam teksty warte zapamiętania.  Podobał mi się na przykład fragment:

„Nie każda rodzina jest oazą bezpieczeństwa, nie każdy Polak katolikiem, nie każdy katolik człowiekiem prawym i bogobojnym, nie każdy nauczyciel uczy – wielu upokarza. Bo jak mawiała moja śp. Babcia – w każdym zawodzie ( a może i  w człowieku) jest mistrz, rzemieślnik i partacz.”

Książka odsyła niezaawansowanych w twórczość Fox , do innych jej utworów (dużo miejsca poświęca np. książce „ Coraz mniej milczenia : o dramatach dzieciństwa bez tabu”) oraz do ulubionych poetów i prozaików.  Polecamy.

Magdalena Komór