Ostrożnie pożądanie

W listopadzie spotkaliśmy się, aby porozmawiać o książce Elieen Chang „Ostrożnie pożądanie”.

Rozmowę rozpoczęłyśmy inaczej niż zwykle, a mianowicie od odczytania noty wydawniczej i kilku recenzji z Internetu.

Szanghaj, lata 40. XX wieku. Japonia okupuje terytorium Chin. Pan Yi jest dygnitarzem marionetkowego rządu. Daje się uwieść pięknej studentce Jiazhi. Dziewczyna należy do podziemnej opozycji, ma za zadanie ułatwić likwidację polityka. Czy- wbrew rozsądkowi i mimo wszelkich różnic- do ich erotycznych spotkań może się wkraść uczucie ?”

Myślimy ,ze uczucie owszem wkradło się w relacje, które miały być szczegółowo zaplanowane, przemyślane, czysto polityczne ze strony obydwojga bohaterów. Jiazhi - nie do końca wierzy w to co czuje. Wydaje się być zdumiona, gdy sama przed sobą odkrywa , że to miłość. „To chyba niemożliwe, by zakochała się w Yi? Mimo, ze traktowała tę myśl z najwyższym sceptycyzmem, nie potrafiła jej całkowicie odrzucić - nigdy jeszcze nie była zakochana i nie miała pojęcia, jakie to uczucie.” Nie do końca wiemy,czy sytuacja w jaką się uwikłała, to polityczna dojrzałość i chęć pomocy, czy może raczej kontynuacja studenckiej teatralnej pasji. Z jednej strony unika porównań do prostytucji, z drugiej przyjmuje zlecenie, które tak naprawdę osadza ją w tym środowisku. Stale jednak usprawiedliwia się przed sobą i udowadnia, że bardziej jest szpiegiem i aktorką.

On jest dla nas nieodgadniony. Nie zdradza się ze swoimi uczuciami. Początkowo wydaje się, że jest prawdziwie zauroczony, później zaś okazuje się, ze wykorzystywał władzę i pozycję w kontaktach damsko - męskich. „ Nigdy nawet nie marzył, że w średnim wieku spotka go takie szczęście (…) reguły gry były mu doskonale znane, musiał jednak pozwolić sobie na krótką chwilę euforii, radości z tej wspaniałej nagrody losu (…) Miał w tym wielkie doświadczenie..” Wierzy, ze dotknęła go prawdziwa miłość, ale przecież „ prawdziwi mężczyźni muszą być bezwzględni.”

E. Chang w kilku słowach opowiedziała historię jednego dnia, w której toczy się niezwykła gra pozorów na poziomie politycznym i towarzyskim. Choć na co dzień nie lubimy politykować i trudno nam było rozeznać się w sytuacji Chin lat czterdziestych XX wieku, to chętnie dyskutowałyśmy na temat książki.

Magdalena Komór