Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Reisefieber” Mikołaj Łoziński

Dnia 28.06.2013 roku na spotkaniu DKK omówiliśmy książkę Mikołaja Łozińskiego „Reisefieber”.                   Jest to powieść psychologiczna, za którą autor otrzymał Nagrodę Kościelskich w 2007 roku.

Głównym bohaterem powieści jest Daniel, 38-letni Szwed mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się on na życiowym zakręcie. Traci matkę, Astrid, z którą kilka lat wcześniej zerwał wszelkie kontakty.       Jego związek z dziewczyną Anną rozpada się, ponieważ nie potrafi zdecydować się na założenie rodziny. Zawodowo też czuje się niespełniony, jako były dziennikarz próbuje bez większych efektów napisać powieść.

Historia zaczyna się, kiedy Daniel wyrusza do Paryża, aby uporządkować sprawy po zmarłej matce. Błąkając się po mieście, analizuje wydarzenia z przeszłości, które odsunęły go od niej. Wraca pamięcią do dawnych zdarzeń i uświadamia sobie, że właściwie nic o swojej matce nie wie. Im głębiej patrzy w siebie, tym wyraźniej dostrzega swoje błędy wobec niej i swojej partnerki. Rozmyśla o śmierci, miłości, życiu i samotności. Przez cały czas towarzyszy mu niepokój, wyrzuty sumienia i przekonanie, że jest już za późno. Za późno na rozmowę, przeprosiny, spotkanie.

Powieść kończy droga powrotna Daniela do Nowego Jorku i nadzieja, że można naprawić związek z Anną.

Postać Daniela i jego matki wzbudziła nasze współczucie, a zarazem zrozumienie. Często sami jesteśmy zatwardziali w swoich osądach i zamykamy się w sobie, a potem trudno powiedzieć „przepraszam”.

To, że nie wiemy, czy Daniel naprawił swoje relacje z Anną, przygnębiło nas. Pozostało pytanie: Czy aby na ten związek też nie jest za późno?

Książka skłania do reflesji. Polecamy!!!

 

 



Julita Binkowska

relacja powstała na podstawie wypowiedzi uczestników DKK F4 w Pabianicach

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi