Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Trafny wybór" J.K.Rowling

 Trafny wybór, Znak, Instytut Książki

Pierwsza Ogólnopolska Dyskusja Literacka

Dziewczyna z biednej dzielnicy!

Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach z ogromną ciekawością sięgnęli po książkę J.K. Rowling „Trafny wybór”. Pisarka zaskarbiła sobie szerokie grono czytelników serią książek o przygodach Harrego Pottera. Zagłębiając się w lekturze, pierwszej powieści tylko dla dorosłych tej autorki, klubowicze odkryli nową Rowling, podejmującą bardzo trudne tematy, ukazującą nierówności społeczne i zakłamanie. To opowieść o prawdziwym życiu, odartym ze złudzeń.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na aktualność problemów przedstawionych w utworze: relacje w rodzinie, szacunek dla każdego człowieka bez względu na wiek, osiągnięcia, status społeczny, wyznanie i kolor skóry, problem narkomanii i jej leczenia. Bardzo wymowna była scena wybuchu Parminder na posiedzeniu Rady, gdy wykrzyczała Howardowi Mollisonowi podając go za przykład, jakie koszty ponosi społeczeństwo lecząc ludzi uzależnionych „inaczej”: otyłość, choroby serca i krążenia.. Istotny jest także problem odpowiedzialności za tych, którzy urodzili się w dzielnicy nędzy, gdzie bieda dziedziczona jest z pokolenia na pokolenie, często w rodzinach patologicznych.

Nie wolno nikogo poddawać ocenie, ponieważ nie znamy powodów pewnych zachowań. Co dzień spotykamy ludzi, którzy mają za sobą ciężką przeszłość. Rowling mówi, że takie jest życie, ale nie możemy się poddawać. Colin i Tessa Wallowie - on walczący z własną chorobą, ona dzielnie go wspierająca. Tessa nie jest idealnym pedagogiem, ale chociaż próbuje nawiązać kontakt i dać wsparcie tym, na których nikomu innemu nie zależy. Ludzie w tej książce nie uświadamiają sobie, że ich wybory rzutują na dzieci. Choć powieść odkrywa przed nami tajemnice wielu bohaterów, dla Rowling najważniejsze są dzieci.

Przykład Sukhvinder Jawandy, dręczonej przez rówieśników, zwraca naszą uwagę na problem akceptacji ludzi z innym kolorem skóry. Kluczową postacią jest Krystal, bezczelna kłamczucha i złodziejka, dziewczyna lekkich obyczajów, tak naprawdę ofiara swojego środowiska. To ona odchodzi jako czysta, niewinna. Bardzo wymowne są użyte w tekście słowa piosenki śpiewanej przez Rihannę „Good girl gone bad”.

Książka wywarła duże wrażenie na uczestnikach - świetnie przetłumaczona, ciekawa fabuła, przerażająco smutna i przesycona emocjami, wciąga bez reszty. „Dla mnie ta książka jest jak puzzle, poukładane dokładnie. Gdy wypada jeden element (śmierć Barrego) sypie się całość niczym w dominie” - mówi jedna z uczestniczek spotkania. Powieść podobała się wszystkim. Barry Fairbrother, choć już w pierwszych scenach umiera, tak naprawdę pojawia się w całej powieści. „Jego duch mówi - nikt nie jest idealny, każdy ma rzeczy, z których nie jest dumny”. Simon Price, skrzywiony na pewnym etapie wychowania, agresją wobec rodziny zawsze będzie sobie rekompensował własne słabości. Parminder, hinduska lekarka zajmująca się patologicznymi rodzinami i radna miejska walcząca o pomoc dla nich, choć wydaje się pozytywną postacią, taką nie jest. Dopiero wstrząs po tragicznej śmierci małego Robbiego sprawia, że nawiązuje pozytywne relacje z własną córką.

Na miejsce Barrego wybrano kogoś, o kim niewiele można było powiedzieć. To książka, którą trzeba przeczytać, choćby po to, by móc spojrzeć na problem z innej strony. Stworzone przez autorkę postacie istnieją naprawdę, mieszkają nie tylko w Pagford i Fields.

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi
uczestników DKK F4 MBP
w  Pabianicach

 

Na kolejnym spotkaniu 25 stycznia 2013 r. omawiać będziemy książkę Sharon Owens „Siódmy sekret szczęścia”

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi