Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Kryształowy anioł” – 11. Spotkanie DKK – luty 2020

Książka Katarzyny Grocholi pt. „Kryształowy anioł” jest wielowątkowa. Autorka porusza w niej wiele problemów życia codziennego. Główna bohaterka, Sara, jednym przypadła do gustu, innym czytelniczkom nie. Według tych drugich brakowało jej nieco temperamentu, postać ta była momentami nijaka. Panie jednogłośnie orzekły, że z całości lektury można wyciągnąć kilka lekcji życiowych. Polecają ją wszystkim, którzy wahają się, czy po nią sięgnąć. To lekka powieść, która wciąga, przy której można się dobrze bawić i zrelaksować.

W spotkaniu klubu uczestniczyło 9 osób.

„Projekt prawda” – 10. Spotkanie DKK – styczeń 2020

„Projekt prawda” okazał się bardzo wciągający, nie tylko dla humanistów, również dla wszystkich, którym nic co ludzkie nie jest obce.

Dla członkiń klubu to książka o poszukiwaniu prawdy. O tym czy jest prawda. Lektura tej pozycji zmusza do zastanowienia się, czym dla klubowiczek jest prawda o życiu? Czym w ogóle jest prawda? Każda z pań zastanawiała się nad własną prawdą. Doszły do wniosku, że prawd jest wiele, każda ma inną i niejedną.

Egzystencjalna powieść Stanisława Stanucha "Portret z pamięci" okazała się trudna dla czytelniczek. Natomiast druga część – reportaż Mariusza Szczygła  –  komentarze zwyczajnych ludzi, czasami trochę filozoficzne rozważania o poszukiwaniu prawdy bardzo przypadły Paniom do gustu.

 Na spotkanie przybyło 8 osób.

 

„Pokój” – 9. Spotkanie DKK – grudzień 2019

Książka Emmy Donoghue niezwykle poruszyła czytelniczki. Autorce udało się wiernie oddać odczucia i emocje małego chłopca, z perspektywy którego opowiedziana jest cała historia. Panie bez trudu wyobraziły sobie tytułowy pokój - odrapane ściany, materac i szafę, w której ukrywał się główny bohater. Dialogi wzruszają, napięcie jest stopniowo budowane i nie spada do ostatniej kropki. Choć początkowo większości Pań przeszkadzała narracja, później przekonały się, że nadaje ona historii realizmu i pomaga jeszcze bardziej wczuć się w nią. To bardzo ciekawa pozycja, która wywołuje mętlik i dużo pytań.

„Posłaniec” – 8. Spotkanie DKK – listopad 2019

„Posłaniec” to książka inna niż omawiane dotychczas – metaforyczna. Książka, w której to przesłanie jest ważniejsze od samej treści. Pokazuje, że każdy może robić małe rzeczy o wielkim znaczeniu. Prostota, piękno i siła w sposobie w jaki Markus Zusak ubiera niby zupełnie zwyczajne, niewyszukane słowa, zupełnie zwyczajne ludzkie sytuacje i emocje, a robi to w jakiś niezwykle czuły i magiczny sposób, trafia w punkt i chwyta za serce. Piękna książka, która mówi o znaczeniu drobnych gestów, o tym ile każdy z nas może zrobić dla innych oraz o tym, jak te uczynki nas odmieniają.

„Stuhrowie. Historie rodzinne” – 7. Spotkanie DKK – październik 2019

Książka „Stuhrowie. Historie rodzinne” przypadła do gustu czytelniczkom, zwłaszcza, że jej autorem jest aktor ceniony i lubiany. Panie z wielkim zainteresowaniem i trochę z zazdrością czytały historię rodziny Jerzego Stuhr. Z przyjemnością zagłębiły się w lekturze, by poznać korzenie rodziny, odkryć pamiątki z przeszłości pieczołowicie przechowywane przez kolejne pokolenia i wysłuchać anegdot, smaczków rodzinnych i artystycznych, opowiedzianych pięknym językiem, czasem z poczuciem humoru, a czasem z należytą powagą.

W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

"Nowe niebo" - 6. spotkanie DKK - wrzesień 2019

4 września 2019 r.odbyło się w przestrzeni publicznej spotkanie czarnożylskiego DKK.
Czytelniczki spotkały się w Wydrzynie, na terenie filii bibliotecznej, żeby porozmawiać o książce pani Hanny Cygler pt. "Nowe niebo".
Panie przeczytały powieść z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem. Jednogłośnie uznały, że jest to powieść o trudach emigracji, wyborach, konwenansach, ciężkiej pracy, uprzedzeniach rasowych, a zaletą powieści jest lekcja historii.  

W spotkaniu uczestniczyło 9 osób.

"Niemiecki bękart" - 5. spotkanie DKK - lipiec 2019

3 lipca odbyło się kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych. Tematem dyskusji była piąta część bestsellerowej sagi kryminalnej Camilli Lackberg pt. „Niemiecki Bękart”.  W powieści prowadzone są równolegle dwa wątki dotyczące dwóch różnych okresów – lata czterdzieste ubiegłego stulecia (czas wojny) i lata współczesne - powiązane ze sobą historią rodzin tych samych osób. Autorka umiejętnie połączyła intrygę kryminalną z wciągającymi wątkami psychologiczno-moralnymi. Dla niektórych członkiń klubu było to pierwsze spotkanie z kryminałem. Opinie po jego przeczytaniu były bardzo pozytywne. Po przeczytaniu książki nasuwają się przemyślenie, m.in. jak ogromny wpływ na kształtowanie charakteru ma dzieciństwo, problem nietolerancji względem innego narodu, rasy jest wciąż aktualny i ma coraz większe rozmiary.

"Małe wielkie rzeczy" - 4. spotkanie DKK - maj 2019

We wtorek 28 maja odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Dyskutowałyśmy o książce Jodi Picoult "Małe wielkie rzeczy", w której autorka bierze na warsztat uprzedzenia rasowe, przywileje, sprawiedliwość oraz współczucie. Uczestniczki spotkania jednogłośnie stwierdziły, że powieść daje wiele do myślenia i pokazuje, jak mało wiemy o sobie nawzajem i jak bardzo uprzedzenia kierują naszym postępowaniem nawet wówczas, gdy nie bardzo zdajemy sobie z tego sprawę. Chodzi nie tylko o jawną wrogość, celową dyskryminację, ale również o pielęgnowanie utajonych uprzedzeń, przyjmowanie stereotypów, akceptowanie racji większości.

 

"Tysiąc wspaniałych słońc" - 3. spotkanie DKK - kwiecień 2019

Spotkanie DKK w dniu 29 kwietnia 2019 r. poświęcone było bestsellerowi Khaleda Hosseini "Tysiąc wspaniałych słońc". Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń. To niezwykle wzruszająca i poruszająca opowieść o dwóch kobietach ich niesamowitej przyjaźni, zrodzonej w bólu, strachu i upokorzeniu, która dodawała im nadziei, siły  i odwagi. Opis kultury, norm i zwyczajów w Afganistanie to coś co najzwyczajniej w świecie nie mieściło się     w naszych europejskich głowach. Przerosło naszą wyobraźnię i najgorsze koszmary. Książka zachwyciła czytelniczki, chwyciła za serce.

"Tektonika uczuć" - 2. spotkanie DKK - marzec 2019

18 marca odbyło się drugie spotkanie z naszymi czytelniczkami w ramach DKK. Tym razem przedmiotem rozmów był dramat Érica-Emmanuela Schmitta pt. "Tektonika uczuć". Książka mówi o kruchości ludzkiej miłości, o jej ułomności. Przedstawia piękny związek, w którym kochają się dwie osoby, pewnego dnia zostaje on wystawiony na próbę. Książka opowiada o relacjach międzyludzkich, gdzie ludzie udają, okłamują się, noszą maski, gdzie najczęściej wszystko powoli niszczą. Gatunek, który wybrał pisarz nie do końca przypadł czytelniczkom. Były poruszone jak Shmitt prawdziwie ukazał cienką granicę między miłością, a nienawiścią.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi