Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Czy to już tylko historia…?

W czwartek 27 lutego 2020 r. spotkaliśmy się w czytelni pajęczańskiej Biblioteki Publicznej, by w scenerii przygotowywanej właśnie wystawy malarskiej (zapraszamy dziś o 16.30 na wernisaż!) porozmawiać o książkach Wacława Holewińskiego. Autor z wykształcenia jest prawnikiem, ale zdradził ten kierunek na rzecz pisania oraz pracy w radiu. Tworzy powieści historyczne, w których doskonale oddaje realia przedstawianej epoki, a czasem pewnie też umieszcza wątki autobiograficzne (doszukiwaliśmy się ich głównie w "Szwach" - książce wpisującej się tematyką w nurt tzw. literatury rozliczeniowej). Twórczość Holewińskiego, jego sposób ukazywania przeszłości i mówienia o niej wywołały dyskusję na temat historii. Chociaż autor przekonuje, by nie żyć tylko przeszłością, to jednak widać, że dla niego nie jest to czas zamknięty i zapomniany, a jego książki skłaniają do może niewesołych przemyśleń nad tym, "co zrobiliśmy z naszą niepodległością" (fragment recenzji Marka Ławrynowicza dotyczącej "Szwów").
Natomiast w kwietniu zajmiemy się lżejszą literaturą – będziemy rozmawiać o powieściach Magdaleny Witkiewicz. Serdecznie zapraszamy!

"Póki żyjesz – jedz i pij. Po śmierci już nie będziesz mieć żadnej przyjemności." - Mariusz Szczygieł bohaterem spotkania DKK

"Póki żyjesz – jedz i pij. Po śmierci już nie będziesz mieć żadnej przyjemności."
To cytat z książki pt. „Láska nebeská” Mariusza Szczygła – bohatera kolejnego spotkania DKK, które odbyło się 28 stycznia 2020 r. Wsparte taką zachętą, w damskim tym razem towarzystwie, delektując się owocową tartą (niech żałują ci, co nie byli), zastanawiałyśmy się nad fenomenem tego autora, który z dziennikarza prowadzącego niegdyś w telewizji popularny talk show, stał się reportażystą i felietonistą. Nadal jest dyskusyjny, jedni go uwielbiają i doceniają jego twórczość (o czym świadczą liczne nagrody), a inni – wręcz przeciwnie. Porusza kontrowersyjne tematy, tropi nawet to, czego nie ma (tytuł jego ostatniej książki), czasem pisze wręcz obrazoburczo, a kiedy indziej z poczuciem humoru. Irytuje, drażni, bawi zaskakującymi spostrzeżeniami i pointami, ale nie sposób pozostać obojętnym wobec jego prozy.
A w lutym zmienimy gatunek i porozmawiamy o powieściach historycznych Wacława Holewińskiego. Zapraszamy!

"Ominąć święta" Johna Grishama na grudniowym spotkaniu DKK

17 grudnia na kolejnym spotkaniu pajęczańskiego DKK w świątecznej atmosferze przy pierniczkach i herbacie nieco przewrotnie rozmawialiśmy o książce, która może szokować w odniesieniu do tego, co obecnie dzieje się w domach i sklepach, albo też dawać konkretne wskazówki osobom, mającym już dość tej przedświątecznej gorączki i bieganiny. "Ominąć święta" Johna Grishama – powieść obyczajowa? komedia? satyra czy po prostu literacka próba zmierzenia się autora kryminałów z innym gatunkiem? Nie udało się nam jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, bo w tej przezabawnej książce chyba można doszukać się wszystkich wymienionych wyżej cech. Doskonała lektura na święta i później, kiedy pewnie wiele osób będzie zastanawiać się, czy w przyszłym roku nie ominąć świąt…
A na następnym spotkaniu wybierzemy się do Czech – z reportażami Mariusza Szczygła w charakterze literackiego przewodnika. Zapraszamy!

"Kuracja życia metodą dr Clark" - Hulda Clark

Ziołolecznictwo i medycyna niekonwencjonalna to temat popularny już od dawna, a powracający zwłaszcza ostatnio, kiedy zalewają nas informacje o negatywnych skutkach życia w zanieczyszczonym środowisku i jedzenia modyfikowanej albo „wspomaganej” chemią żywności. Dlatego tym razem zrezygnowaliśmy z omawiania powieści i zajęliśmy się książką popularnonaukową pt. "Kuracja życia metodą dr Clark", napisaną przez dość kontrowersyjną Huldę Clark, a zaprezentowaną przez klubowiczkę - panią Ilonę Pierz.
Autorka, pomimo solidnego wykształcenia uniwersyteckiego, zrezygnowała z praktykowania specjalistycznej wiedzy medycyny konwencjonalnej i zaczęła przestrzegać przed wpływem zanieczyszczonego środowiska na zdrowie ludzi, mówić o toksynach obecnych w powietrzu, wodzie, żywności, a nawet w naszych organizmach. Uważała, że przyczyną chorób są pasożyty, więc w pozbyciu się ich (dzięki niewielkiemu generatorowi prądu i kuracji ziołowej) widziała sposób na wyleczenie z wszystkich dolegliwości. Jej tezy oczywiście nie podobały się przedstawicielom koncernów farmaceutycznych, ale mimo to publikacje Huldy Clark nadal cieszą się uznaniem czytelników. Wiele osób twierdzi, że jej rady naprawdę działają i pomogły im odzyskać zdrowie.
Wierzyć czy nie, warto przyjrzeć się środowisku, w jakim żyjemy, a także poznać inne strony medycyny. A w tym pomagają również książki!
W grudniu też będzie kontrowersyjnie – czytamy Johna Grishama „Ominąć święta”. Zapraszamy!

"Bez skrupułów" - Harlana Cobena

Harlan Coben to mistrz współczesnych kryminałów i thrillerów. Nieprzemijający numer jeden światowych list bestselerów. Zdobywca wielu prestiżowych nagród.
W swoim dorobku ma ponad siedemdziesiąt milionów sprzedanych książek na całym świecie, które zostały przetłumaczone na 43 języki.
W 1995 została wydana powieść "Bez skrupułów", o której rozmawialiśmy podczas październikowego spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Jest to kryminał, w którym główną rolę odgrywa zawiła zagadka, liczne powiązania bohaterów, skomplikowane relacje, w której jak się okazuje jest wielu winnych.
Uczestnicy klubu jednogłośnie stwierdzili, że książka jest napisana bardzo prostym językiem, dzięki czemu czyta się ją niezwykle szybko.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na listopadowe spotkanie. Tym razem nie będzie omawiana powieść, lecz książka popularnonaukowa "Kuracja życia" dr Hulda Clark.

"Walkirie" - Paulo Coelho

Podczas wrześniowego spotkania DKK omawialiśmy książkę Paulo Coelho "Walkirie".
Filozofia i tematyka książek Paulo Coelho znajduje uznanie wśród milionów czytelników na całym świecie, którzy poszukują swojej własnej drogi i nowych sposobów rozumowania świata.
"Walkirie" jest jedną z najbardziej osobistych książek autora. Porusza w niej takie problemy jak:
- potrzeba akceptowania własnych słabości;
- pojednanie się z przeszłością;
- o poznawaniu swoich zalet;
- o umiejętności przyjmowania szczęścia bez poczucia winy.
Głównym przesłaniem pisarza, jest uświadomienie czytelnikowi, aby zrobić krok do przodu trzeba przejść wewnętrzną przemianę.
Zapraszamy na następne spotkanie DKK w ostatnim tygodniu października .
Książką, którą będziemy omawiać jest „Bez skrupułów” Harlana Cobena.

DKK dla dorosłych. Przed spotkaniem z Agatą Kołakowską

Czerwcowe spotkanie DKK upłynęło nam na rozmowie o książkach Agaty Kołakowskiej, która 10 września przyjedzie na spotkanie do naszej biblioteki. Już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy.
Dokładniejsze informacje o tym wydarzeniu podamy w sierpniu.
Agata Kołakowska jest autorką powieści obyczajowych. Wrocławianka z urodzenia i zamiłowania.
W naszej bibliotece można wypożyczyć następujące pozycje pisarki:
* Igraszki z losem,
* Kolejny rozdział,
* Niechciana prawda,
* Niewypowiedziane słowa,
* Patrycja,
* Pięć minut Raisy,
* Płótno,
* Pokrewne dusze,
* Siódmy rok,
* We dnie, w nocy,
* Wszystko co minęło,
* Wyrok na miłość,
* Zaciszny zakątek

Martwy błękit - Krzysztof Bochus

Powieść Krzysztofa Bochusa "Martwy błękit" była tematem rozmów członków klubu DKK podczas majowego spotkania.
"Martwy błękit" to retro kryminał z dużą dawką informacji historycznych, świetnie opisujący Wolne Miasto Gdańsk i Sopot, ale też odkrywający przed czytelnikami tajniki kabały oraz malarstwa niemieckiego.
Postacie głównych bohaterów są żywe i prawdziwe, dlatego lekturę czyta się z zapartym tchem.
W czerwcu klubowicze będą zapoznawać się z twórczością Agaty Kołakowskiej, autorki, która będzie gościć w naszej bibliotece już we wrześniu.
Wszystkich chętnych zapraszamy do lektury i na następne spotkanie o terminie którego poinformujemy już wkrótce.

"Za zamkniętymi drzwiami" na kwietniowym spotkaniu DKK

24 kwietnia członkowie klubu DKK omawiali thriller psychologiczny "Za zamkniętymi drzwiami", który z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci.
Autorka ukazuje skrajnie toksyczny związek gdzie jedna strona, w tym przypadku mężczyzna jest psychopatą i żywi się strachem i lękiem swojej żony.
Historia jest przerażająco prawdziwa i jak najbardziej możliwa we współczesnym świecie.
Za zamkniętymi drzwiami często rozgrywają się dramaty a "idealne" pary stwarzają pozory, których ani rodzina ani przyjaciele nie są w stanie dostrzec.
Klubowicze zachęcają do przeczytania ww. książki, którą można wypożyczyć w naszej bibliotece.
Kolejne spotkanie w ostatnim tygodniu maja, na którym omawianą lekturą będzie "Martwy błękit" - Krzysztofa Bochus.

Byle do przodu

Na marcowym spotkaniu DKK członkinie rozmawiały o książce Olgi Rudnickiej - "Byle do przodu".
Jest to lekko napisana i bardzo wciągająca powieść z doskonałą intrygą i sensacyjną akcją.
Bohaterowie swoimi poczynaniami rozbawiają czytelnika do łez.
Autorka swoją pierwszą powieść wydała mając niespełna dwadzieścia lat. Przyznaje, że rozpoczęła swoją przygodę z pisarstwem, aby ulżyć swojej wyobraźni. Wydała już kilkanaście powieści.
Na kolejnym spotkaniu będziemy omawiać powieść "Za zamkniętymi drzwiami" - B.A. Paris.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi