Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Październik miesiącem Krystyny Mirek

24 października odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o twórczości Krystyny Mirek, jednej z najbardziej popularnych współczesnych polskich pisarek literatury obyczajowej. Autorka znana jest z pełnych ciepła opowieści o rodzinie, miłości i życiowych wyzwaniach, które łączą realizm z odrobiną magii codzienności.

Podczas spotkania omówiliśmy najważniejsze tematy, jakie przewijają się w książkach Mirek, takie jak więzi rodzinne, siła kobiet, a także próba odnalezienia szczęścia mimo codziennych trudności. Uczestnicy dyskutowali o swoich ulubionych powieściach autorki – w szczególności o seriach takich jak "Jabłoniowy Sad" i "Saga Rodu Cantendorf".

Spotkanie miało ciepły i kameralny charakter. Wymienialiśmy się refleksjami, spostrzeżeniami i ulubionymi cytatami. Wielu uczestników podkreślało, że proza Krystyny Mirek daje nadzieję i jest doskonałą ucieczką od codziennego pośpiechu.

Twórczość Beaty Obertyńskiej tematem wrześniowego spotkania DKK

Dnia 26 września 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem tematem rozmowy była twórczość Beaty Obertyńskiej – polskiej poetki, znanej z nostalgicznej, refleksyjnej poezji, często poruszającej tematy związane z emigracją, wojną oraz tęsknotą za utraconą ojczyzną.

Podczas dyskusji szczególnie zwrócono uwagę na jej wiersze pisane na emigracji, które doskonale oddają uczucia wyobcowania i żalu, jak również jej umiejętność operowania subtelnymi emocjami. Uczestnicy wymieniali się swoimi ulubionymi wierszami, a także rozmawiali o symbolice w poezji Obertyńskiej, zwłaszcza o motywach przyrody i snu, które często pojawiają się w jej twórczości.

Rozmowa dotyczyła także wpływu tragicznych doświadczeń życiowych poetki, w tym jej zesłania na Syberię oraz późniejszego życia na emigracji, na jej literaturę. Zwrócono uwagę na to, jak osobiste przeżycia przeplatają się z uniwersalnymi tematami, czyniąc jej poezję wciąż aktualną i poruszającą.

Twórczość Alka Rogozińskiego tematem czerwcowego DKK

26 czerwca, odbyło się nasze kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym miałyśmy przyjemność rozmawiać o twórczości Alka Rogozińskiego. Dyskusja była niezwykle inspirująca i pełna ciekawych spostrzeżeń.

Aleks Rogoziński, znany jako "książę komedii kryminalnej", po raz kolejny zachwycił nas swoim poczuciem humoru, barwnymi postaciami i zaskakującymi zwrotami akcji. Omówiłyśmy kilka jego najpopularniejszych powieści, w tym:

  1. "Ukochany z piekła rodem" - książka, która wywołała wiele śmiechu, ale również skłoniła nas do refleksji nad relacjami międzyludzkimi.
  2. "Do trzech razy śmierć" - ta pozycja okazała się ulubioną wielu z nas, dzięki niesamowitej intrydze i błyskotliwym dialogom.
  3. "Kto zabił Kopciuszka?" - kryminał, który wprowadził nas w świat baśni, ale z mrocznym, detektywistycznym twistem.

Podczas dyskusji zwróciłyśmy uwagę na specyficzny styl autora, który umiejętnie łączy elementy komedii i kryminału, tworząc unikalne i wciągające opowieści. Wiele z nas podkreślało, jak lekko i przyjemnie czyta się jego książki, mimo że poruszają one również poważniejsze tematy.

Spotkanie było pełne emocji i entuzjazmu, a twórczość Alka Rogozińskiego z pewnością zainspirowała nas do dalszych literackich poszukiwań.

Życie i twórczość Kazimierza Wierzyńskiego

We wtorek 28 maja 2024 r., w bibliotece, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania były wiersze i życie Kazimierza Wierzyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia na temat biografii Wierzyńskiego. Uczestniczki miały okazję dowiedzieć się o jego burzliwym życiu, pełnym pasji do literatury i sportu, a także o wpływie, jaki na jego twórczość miały wydarzenia historyczne, takie jak wojny światowe czy emigracja.

W trakcie dyskusji każda z uczestniczek dzieliła się swoimi refleksjami na temat przeczytanych wierszy. Szczególną uwagę poświęcono utworom, które Wierzyński napisał podczas swojego pobytu na emigracji, gdzie tęsknota za ojczyzną przeplatała się z nadzieją na lepsze jutro. Panie zwróciły uwagę na różnorodność stylów poetyckich Wierzyńskiego oraz na głębokie emocje, jakie przelewał na papier. Wspólne czytanie wybranych wierszy Wierzyńskiego i ich analiza pozwoliły uczestniczkom lepiej zrozumieć nie tylko twórczość poety, ale również kontekst historyczny, w jakim powstawały jego utwory.

"Kuchnia kloszardów" Agnieszki Łukomskiej

22 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie DKK. Pomimo niewielkiego grona uczestniczek, atmosfera była nasycona ekscytacją i zapałem do rozmowy.
Głównym tematem dyskusji był debiutancki kryminał Agnieszki Łukomskiej pt. "Kuchnia kloszardów". Autorka tejże powieści pochodzi z naszego miasta.
Spotkanie Klubowiczek oprócz pogłębienia zainteresowań literackich podkreśliła znaczenie wsparcia dla lokalnych autorów i ich dzieł.

Maria Rodziewiczówna autorką listopadowego DKK

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki podczas listopadowego spotkania zagłębili się w twórczość Marii Rodziewiczówny. Głównym wątkiem spotkania było "Dewajtis", które ponownie stało się popularne za sprawą serialu telewizyjnego.
Bez wątpienia jest to powieść o sprawiedliwości i niesprawiedliwości, przenosząca nas na tereny XIX wiecznej Żmudzi.
Dewajtis to pradawny dąb. Symbol mocnego charakteru, ludzkiej siły, wiary i niezniszczalności.
W trakcie dyskusji pojawiły się także pytania o inspiracje autorki, o jej życie i wpływ na twórczość literacką.

Katarzyna Grochola autorką omawianą w czerwcu 2023

Czerwcowe spotkanie DKK odbyło się w kameralnym gronie. Rozmawiałyśmy o twórczości Katarzyny Grocholi. Najbardziej przypadła nam do gustu powieść "Trzepot skrzydeł", która ukazuje ciemną stronę miłości. Autorka poruszyła niezwykle trudny temat przemocy domowej, z której bohaterka nie może się wyzwolić.
Polecamy wszystkim, jest to pozycja poruszająca i dająca do myślenia.

Twórczość Janusza Leona Wiśniewskiego

W czwartek 25 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem rozmawiałyśmy o twórczości Janusza Leona Wiśniewskiego.

Z wykształcenia fizyk, doktor informatyki oraz doktora habilitowany chemii. Zadebiutował powieścią "Samotność w sieci", która w 2006 roku została zekranizowana.

Klubowiczki jednogłośnie stwierdziły, iż autor nieustannie pisze o miłości i jest znawcą kobiecej psychiki. Mimo swojego technicznego wykształcenia pięknie pisze o emocjach.

Kristin Hannah

Powieści Kristin Hannah cieszą się dużą popularnością. Pisarka odniosła ogromny sukces międzynarodowy oraz została uhonorowana licznymi nagrodami. Do najbardziej popularnych dzieł należy dramat historyczny pt. "Słowik".

Podczas kwietniowego spotkania DKK dyskutowałyśmy na temat książek ww autorki. Historie przedstawione przez pisarkę potrafią na długo zapaść w pamięci czytelnika.

Głównie to literatura obyczajowa z elementami romansu, powieści historyczne i psychologiczne, ukazujące ludzkie losy i dramaty, przede wszystkim kobiet.

Wojciech Chmielarz - Żmijowisko

Wojciech Chmielarz - jeden z najbardziej popularnych autorów powieści kryminalnych był tematem ostatniego spotkania klubu DKK.

Świat przedstawiony w kryminałach autora jest bardzo realistyczny i brutalny. Dzięki temu cieszy się ogromnym uznaniem wśród czytelników.

Naszym klubowiczkom do gustu najbardziej przypadła powieść "Żmijowisko". Jednogłośnie stwierdziły, że jest to najlepszy thriller psychologiczny.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi