Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Tysiąc wspaniałych słońc" - DKK Łódź - Widzew, filia nr 10

   Podczas ostatniego spotkania naszego klubu DKK (16.11.16 r.) powróciłyśmy do znanego nam już pisarza Khaleda  Hosseiniego. Tym razem omawiałyśmy jego powieść „Tysiąc wspaniałych słońc”. Ponieważ  pisarz przedstawia  w swoim dziele trudną sytuacją kobiet w ogarniętym konfliktami Afganistanie, nasza dyskusja podryfowała w kierunku ogólnej sytuacji kobiet w świecie zdominowanym przez  mężczyzn.

  Zastanawiałyśmy się jak to się stało, że w wielu kulturach  kobiety stoją niżej w hierarchii społecznej. Znalazłyśmy co najmniej kilka powodów. Na pewno mężczyźni są silniejsi fizycznie i to oni  już od zarania ludzkości dbali o codzienny byt wspólnoty. Przez wiele wieków kobiety nie miały dostępu do edukacji co dawało mężczyznom  przewagę intelektualną. Tak się dzieje we współczesnym Afganistanie rządzonym przez Talibów, gdzie kobieta jest zależna od mężczyzny właściwie we wszystkich aspektach swojego życia.

  Czasami zdarza się , że kobiety same, swoją postawą, przyczyniają się do ugruntowania tej niższej pozycji. Np. matka jednej  z głównych bohaterek nie zauważa swojej córki tak jak synów, których nazywa „swoimi książętami”.

  Władza jaką jedna połowa społeczeństwa (mężczyźni) ma nad drugą połową ( kobiety) jest często przyczyną  agresji tej pierwszej. Ale tak się dzieje pod każdą szerokością geograficzną. Na mniejszą skalą w domach i rodzinach – gdzie słabość  i uległość kobiety prowokuje zachowania agresywne u dominującego partnera.

  Innym wątkiem, który nas zainteresował w powieści, to jaki wpływ na ludzkie, jednostkowe losy ma historia danego kraju. Jak wszelkie przemiany, które wynikają z działań politycznych  nieoczekiwanie zmieniają ludzkie losy. I w jakim stopniu my sami, dokonując  indywidualnych  wyborów, kierujemy swoim życiem.  Tutaj nasunęły się nam analogie z głośnym teraz filmem „Wołyń” . Kilka naszych czytelniczek oglądało już film i zwróciły uwagę na pewne podobieństwa do sytuacji opisywanych przez Hosseiniego. Niemożność wybrania sobie partnera życiowego przez młodą kobietę. Długo utrzymująca się nierówna  pozycja  grup społecznych zamieszkujących dany kraj czy region,  w momencie powstania konfliktu skutkuje czystkami i rzezią. W Afganistanie byli to Talibowie zepchnięci na margines życia przez  Mudżahedinów i okupujących kraj Rosjan. Na Wołyniu Polacy i Ukraińcy.

 Zakończenie powieści  wywołało jeszcze rozmowę o patriotyzmie. Tym współczesnym i tym wojennym i powojennym w naszym kraju. Główna bohaterka mimo, że odnalazła bezpieczeństwo i spokój w sąsiednim Pakistanie, jednak wraca do zrujnowanego wojną  rodzinnego  Kabulu. Chce mimo wszystkich nieszczęść, które ją tam spotkały  budować nową lepszą przyszłość dla swoich dzieci w ich i swojej  ojczyźnie.  Czy jest to postawa dzisiaj popularna ? Czy nie jest to zbyt naiwne podejście? Trudno powiedzieć. Tego nie rozstrzygnęłyśmy. 

   Książka się jednym bardziej , drugim mniej podobała. Ci drudzy narzekali na przygnębiający temat. Ale wszystkie zgodziłyśmy się, że napisana jest świetnie i czyta się ją bardzo dobrze.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi