Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Uciekinierka" Alice Munro

1 kwietnia 2016 r. podczas spotkania DKK rozmawiałyśmy o zbiorze opowiadań Alice Munro „Uciekinierka”. Bohaterki opowiadań to kobiety w różnych życiowych rolach. Kobiety te są pogodzone z losem a życiowe role w jakich występują często wynikają z przypadku. Może dlatego, w pewnych momentach życia podejmują próbę ucieczki…

Czy książka noblistki nam się podobała ?

Czy spełniła nasze oczekiwania ?

Uczestniczki były ciekawe swoich wrażeń po przeczytaniu „Uciekinierki”.

Czy były podobne?

Raczej nie, książka wywołała w klubowiczkach różne emocje i skłoniła do przemyśleń. Padały opinie, że kobiety z opowiadań są pozbawione emocji, pogodzone z losem, a przypadek kształtuje im życie. Raczej nie walczą z przeznaczeniem. Może czasami uciekają…

Losy kobiet przedstawione są z perspektywy obserwatora, który stoi gdzieś obok, rejestruje to co widzi i opisuje.

Juliet jest bohaterką trzech opowiadań, poznajemy ją jako córkę, żonę i matkę. O ile coś wiemy o relacjach łączących ją z rodzicami, to niewiele wiemy o mężu i córce. Córka ucieka od matki. Dla nas jest to zagadka, dlaczego ? W naszym odczuciu w ich życiu nie wydarzyło się nic, co mogłoby spowodować takie następstwa.

Dlaczego matka nie szuka córki ?

Dlaczego córka wykreśla matkę ze swojego życia ?

Dla uczestniczek było to niezrozumiałe.

Klubowiczki raczej nie identyfikowały się z bohaterkami opowiadań, padło nawet określenie, że wynika to z dzielących nas różnic kulturowych.

Uczestniczki spotkania doszły do wniosku, że każde z opowiadań mogłoby stanowić odrębną powieść. Chętnie poznałybyśmy odczucia i męża i córki Juliet, oraz innych bohaterów występujących w opowiadaniach . Nasza ciekawość byłaby zaspokojona, ale wtedy byłoby mniej tajemnic, niedomówień i emocji.

Po przeprowadzonej dyskusji, jedna z uczestniczek postanowiła jeszcze raz wrócić do lektury.

Podczas następnego spotkania, 27 kwietnia, rozmawiać będziemy również o kobietach, bohaterkach powieści „Kobiety z Czerwonych Bagien”, której autorką jest Grażyna Jeromin – Gałuszka.

Serdecznie zapraszamy.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi