Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK MBP Piotrków Trybunalski Filia nr 1

W dniu 15.01.2024 odbyło się spotkanie DKK udział w spotkaniu i dyskusji wzięło 7 osób członków stałych klubu. Omawiana książka Wioletta Grzegorzewska "Guguły". Omawiana książka wzbudziła serię wspomnień o czasach opisywanych w utworze. Chwalono lekkie pióro autorki i sposób przedstawienia codziennego życia w czasach PRL. Jednogłośnie stwierdzono,iż była to wspaniała lektura do przeczytania i porównań szczegółów życia codziennego. Książka spowodowała powrót do wspomnień z tego okresu u większości uczestników dyskusji. O czasach bardzo trudnych pełnych braków w dostępności towarów, przesądach i zwyczajach jakie panowały i obowiązywały. O sposobach radzenia sobie z tym wszystkim co nas otaczało.

Spotkanie Klubu DKK MBP Filia nr 1 Piotrków Trybunalski

Dnia 08.05.2023 odbyło się spotkanie DKK w którym udział wzięło trzech członków klubu, omawiana była książka H.Muller "Sercątko" . Dyskusja potoczyła się w stronę sytemu totalitarnego jaki jest ukazany w powieści. Klubowicze aż byli zaskoczeni, że było to w tak wielkim stopniu niż w innych krajach jakie były w tym samy czasie w takiej samej sytuacji politycznej. Zaskoczyło to iż można tak bardzo inwigilować i interweniować w życie społeczeństwa. Język powieści określiły jako nierówny , trudny ale warto przeczytać. 

DKK filia nr 1 Piotrków Trybunalski

W dniu 13.02.2023 odbyło się spotkanie DKK w Fili nr 1 MBP Piotrków Trybunalski, udział wzięło 5 osób. Omawiana książka L.Scottoline " Kłamstwo doskonałe" Uczestnicy spotkania jednogłośnie stwierdzili że książka ich wciągneła i zaskoczyła swoją fabułą. Początek że, będzie to bardzo mocna książka z przewidywaniem jak się potoczy fabuła, jednak nic bardziej mylnego. Zaskakujące zwroty akcji i sam bohater który w pewnym momencie uwierzył sam w swoje kłamstwa. Klubowicze ocenili iż książka ukazuje nasze słabości i jak bardzo potrafimy być poddatni na manipulację. Stwierdzenie że sami by nie wiedzieli i nie umieli ocenić kogoś, jednak nigdy by nie powiedzieli o sobie obcej osobie , szczególnie ważnych i osobistych szczegółów życia osobistego.  Uznali tę książkę z serii "nie oceniaj jej po okładce i recenzji na niej". 

Spotkanie DKK MBP Filia nr 1 Piotrków Trybunalski

W dniu 02.01.2023 odbyło się spotkanie DKK w którym udział wzięły cztery osoby. Omawiana książka to M.Niezabitowska " Składana Wanna". Autorka  rekonstruując rodzinne dzieje, skupia się na kilku najważniejszych postaciach, należących do różnych generacji. Zachowuje przy tym płciowy parytet, nie trzyma się natomiast chronologii. Klubowiczom bardzo się podobała ponieważ przybliżała historie polski przeplatając barwnymi historiami rodzinnymi. Barwny język oraz humor z jaki są ukazywane dzieje rodu. Mówiły też że bardzo dużo było smutnych momentów z dziejów rodziny. Pochwaliły giętkość języka przy którym czytanie było wielka przyjemnością. Spotkanie zakończyło się refleksją iż było ich stać na wszystko i mogli sobie pozwalać na różne przyjemności ale nie było wspomniane kto pracował i zapewniał to. Lektura zapewniła miłe oraz pełne wrażeń i przemyśleń o historii . 

Relacja z omawiania książki DKK Filia nr MBP Piotrków trybunalski

w dniu 10.01.2022 odbyło się spotkanie klubu DKK. W dyskusji wzięły udział 4 osoby. Omawiana książka J.S.Charles " Bibliotekarka z Paryża". Dyskusja rozwinęła się w tematyce iż nie powinno się oceniać postepowania ludzi w różnych trudnych sytuacjach w czasach niespokojnych politycznie. Nie zawsze przemyślimy iż jedno słowo lub zadanie może bardzo wpłynąć na życie innych lub jego los. Jak ważne są relacje międzyludzkie w czasach wojny. Jak odbieramy wszystkie emocje i czyny innych. Ja mało wiemy co przeszli nasi dziadkowie i inni członkowie rodziny podczas wojny i okupacji. Klubowiczki były zachwycone lekturą. 

Spotkanie DKK Filia nr 1 Piotrków Tryb.

W dniu 8.11.2021 w spotkaniu Klubu DKK wzięło udział pięć osób. Omawiana książka "Saga czyli filiżanka, której nie ma" C.Harasimowicza wzbudziła dyskusję na temat  historii Polski oraz wplecionych w nią losów bohaterów książki. Uczestniczki szeroko omawiały wspominając tez historie własnych rodzin na tle dziejów Polski. Przypominając sobie iż posiadają zdjęcia lub przedmioty z różnych okresów dziejów, które zarazem są historią ich rodziny. Wzbudziły wspomnienia które były zasłyszane od innych członków rodziny, lub jako dzieci były ich świadkami.  Były bardzo zaskoczone iż we fragmencie książki opisane jest nasze miasto Piotrków. Zarazem zwróciły na ciekawą konstrukcję tych wspomnień.  Spotkanie było bardzo udane wzbudziło żywą dyskusję wśród członków.

Spotkanie Klubu DKK przy MBP Piotrków Tryb. Filia nr 1

W dniu 13.09.2020 odbyło się spotkanie klubu DKK udział wzięło pięć osób. Na spotkaniu omawiana była książka "Zamki na piaski" Chris Bohjalian. Dyskusja na tematy opisane w książce szczególnie na tym jak prawie nic, wiemy o historii i losach innych narodów. W tym przypadku chodzi o naród ormiański, którego eksterminacja rozpoczęła się na mocy rozkazu z 24 kwietnia 1915 roku. Uczestniczki bardzo żywiołowo opisywały swoje odczucia podczas lektury książki oraz przemyślenia że to człowiek potrafi taki los zgotować innemu człowiekowi, jak mała jest powszechna informacja o tej rzezi. Po zakończeniu dyskusji jednogłośnie stwierdziły iż jest to książka, którą przeczyta się tylko raz bo zapada w pamięć. 

czerwcowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia nr 1

10.06.2019 roku spotkaliśmy się w dkk, w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim. Niewielki tomik kilkudziesięciu impresji prozatorskich autorstwa Mikołaja Grynberga pt."Rejwach" poruszył wszystkich i nadał naszej dyskusji bardzo rzeczowy ton. Opowiadania to świadectwa ludzi, którzy dzielą się zawiłymi życiorysami. Odczuwamy razem z autorem ból bohaterów, w których polski antysemityzm, rasizm i ksenofobia wywołują strach, a on trzyma ich całe życie.

"Komuś musiałam opowiedzieć, że jest rok 2016, a ja dalej się ukrywam. Już mocno ponad siedemdziesiąt lat. Sama nie mogę w to uwierzyć"

Bohaterowie opowiadań Żydzi są samotni, (ukrywają się często nawet w obrębie rodziny) uwięzieni we własnym ciele, odizolowani. Opowieści są gorzkie, ale nie jest to proza "krzycząca", która domaga się praw, autor nie oskarża w sposób bezpośredni zwyczajów przyjętych w społeczeństwie. Oszczędność słów i emocje to ładunek, który wzmaga siłę rażenia tych opowieści. Bez patosu, bez upiększeń. Życie Żydów w Polsce.

Istotną częścią książki są ilustracje. Fotografie bez ludzi, mroczne, mgliste, martwe, cienie. Bardzo wymowne. Budzące skojarzenia: ludzie ukrywają swoje twarze, ukrywają swoje prawdy.

Czytajcie "Rejwach"

Dorota Bąk, moderator dkk.

 

majowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb., Filia 1

Majowe spotkanie Dkk w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim wypełniła nam postać żeglarza, podróżnika, dziennikarza - Krzysztofa Baranowskiego. Po lekturze książki "Spowiedź Kapitana", wywiadu, rozmowy Beaty Biała z Krzysztofem Baranowskim wszyscy byliśmy pełni ochoty do dyskusji o człowieku i jego podbojach. Postać wielowymiarowa, bardzo trudna do oceny, nie zawsze pozytywna. ot, jak w życiu!. Napewno niezłomny w działaniu, ale też marzyciel, a nawet wizjoner, który umie odnaleźć się w trudnych sytuacjach, oryginalny mądry człowiek w planach i działaniach. Jako mąż i przyjaciel - moralnie wątpliwy (zdrada małżeńska, opuszczenie rodziny, dwulicowość). W zawiązkach z bliskimi powikłany, w dziwnych, skomplikowanych relacjach. Przyjaciele mówią o jego wielkich umiejętnościach organizatorskich, o zapracowaniu, o stawianiu dużych celów i ich realizacji "po trupach". Z opinii byłej żony i syna można wyczytać, że traktuje ich zadaniowo. A to nie jest akceptowalne i przyjaźnie się kończą.

Zachwyciła nas inna strona rozmowy z Kapitanem. To jego samotna i niesamotna żegluga, to opisy mórz, oceanów, jachtów, portów i piękno życia. To zobaczenie jak z pasji można uczynić cel życia, i być w tej sferze bardzo szczęśliwym. Kapitan Krzysztof Baranowski będzie zawsze polskim bohaterem w dziedzinie wypraw oceanicznych, twórcą wielu jachtów, które nadal pływają, nie zawsze już teraz pod polską banderą.

Książka bardzo dopracowana. Wywiad rzeka wzbogacony o rozmowy z członkami rodzin, przyjaciółmi, kolegami. Podzielony na rozdziały ze względu na kontekst historyczny. Każdy rozdział poprzedzony krótkim autorskim wstępem opisującym realia danego czasu. Dużo fotografii, dużo wrażeń.

Dorota Bąk, moderator dkk

 

kwietniowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb., Filia 1

Książka Wojciecha Chmielarza "Żmijowisko" wniosła wiele emocji do przebiegu spotkania dkk w Filii nr1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 15.04.2019 r. Obszerna powieść o uczuciach, o wszystkich emocjach: zazdrości, miłości, gniewie, pożądaniu, zawiści, zdradzie... Historia ludzi, którzy musieli dokonać wyboru i zmierzyć się z konsekwencjami , ich wybory to niewłaściwa droga. Autor kreśli ich jako nieudaczników, przegranych, znużonych życiem, nie są szczęśliwi, są wredni i cyniczni, raczej sfrustrowani niż robiący karierę. W każdym siedzą wyjące demony. Tu nie ma dobrych ludzi, a jeśli się pojawiają to giną i są przegrani. Tu każdy chce być kimś innym niż jest.

Akcja powieści: jest dziewczyna, która znika, jest zagadka do rozwiązania - bo nie wiadomo co i jak się wydarzyło. Wokół zagadki tworzy się to, co stanowi siłę tej powieści - to dramat, ujęty w trzech czasach przeszłym, teraźniejszym i obejmujący wydarzenia pomiędzy kolejnymi wakacjami. A potem finał! Ale to nie tylko historia zaginionej dziewczyny, to opowieść o ludziach, ich niedoskonałościach, ich wyborach. To o nas jest opowieść. To kryminał, w którym zbrodnia to nie jest działanie jednostkowe, wykalkulowane, to podszyte emocjami działania wielu osób, które prowadzą do nieuchronnej ich erupcji i ...zbrodni.

Zachęcamy. Przeczytajcie te książkę.

Dorota Bąk - moderator DKK

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi