Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

czerwcowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia nr 1

10.06.2019 roku spotkaliśmy się w dkk, w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim. Niewielki tomik kilkudziesięciu impresji prozatorskich autorstwa Mikołaja Grynberga pt."Rejwach" poruszył wszystkich i nadał naszej dyskusji bardzo rzeczowy ton. Opowiadania to świadectwa ludzi, którzy dzielą się zawiłymi życiorysami. Odczuwamy razem z autorem ból bohaterów, w których polski antysemityzm, rasizm i ksenofobia wywołują strach, a on trzyma ich całe życie.

"Komuś musiałam opowiedzieć, że jest rok 2016, a ja dalej się ukrywam. Już mocno ponad siedemdziesiąt lat. Sama nie mogę w to uwierzyć"

Bohaterowie opowiadań Żydzi są samotni, (ukrywają się często nawet w obrębie rodziny) uwięzieni we własnym ciele, odizolowani. Opowieści są gorzkie, ale nie jest to proza "krzycząca", która domaga się praw, autor nie oskarża w sposób bezpośredni zwyczajów przyjętych w społeczeństwie. Oszczędność słów i emocje to ładunek, który wzmaga siłę rażenia tych opowieści. Bez patosu, bez upiększeń. Życie Żydów w Polsce.

Istotną częścią książki są ilustracje. Fotografie bez ludzi, mroczne, mgliste, martwe, cienie. Bardzo wymowne. Budzące skojarzenia: ludzie ukrywają swoje twarze, ukrywają swoje prawdy.

Czytajcie "Rejwach"

Dorota Bąk, moderator dkk.

 

majowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb., Filia 1

Majowe spotkanie Dkk w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim wypełniła nam postać żeglarza, podróżnika, dziennikarza - Krzysztofa Baranowskiego. Po lekturze książki "Spowiedź Kapitana", wywiadu, rozmowy Beaty Biała z Krzysztofem Baranowskim wszyscy byliśmy pełni ochoty do dyskusji o człowieku i jego podbojach. Postać wielowymiarowa, bardzo trudna do oceny, nie zawsze pozytywna. ot, jak w życiu!. Napewno niezłomny w działaniu, ale też marzyciel, a nawet wizjoner, który umie odnaleźć się w trudnych sytuacjach, oryginalny mądry człowiek w planach i działaniach. Jako mąż i przyjaciel - moralnie wątpliwy (zdrada małżeńska, opuszczenie rodziny, dwulicowość). W zawiązkach z bliskimi powikłany, w dziwnych, skomplikowanych relacjach. Przyjaciele mówią o jego wielkich umiejętnościach organizatorskich, o zapracowaniu, o stawianiu dużych celów i ich realizacji "po trupach". Z opinii byłej żony i syna można wyczytać, że traktuje ich zadaniowo. A to nie jest akceptowalne i przyjaźnie się kończą.

Zachwyciła nas inna strona rozmowy z Kapitanem. To jego samotna i niesamotna żegluga, to opisy mórz, oceanów, jachtów, portów i piękno życia. To zobaczenie jak z pasji można uczynić cel życia, i być w tej sferze bardzo szczęśliwym. Kapitan Krzysztof Baranowski będzie zawsze polskim bohaterem w dziedzinie wypraw oceanicznych, twórcą wielu jachtów, które nadal pływają, nie zawsze już teraz pod polską banderą.

Książka bardzo dopracowana. Wywiad rzeka wzbogacony o rozmowy z członkami rodzin, przyjaciółmi, kolegami. Podzielony na rozdziały ze względu na kontekst historyczny. Każdy rozdział poprzedzony krótkim autorskim wstępem opisującym realia danego czasu. Dużo fotografii, dużo wrażeń.

Dorota Bąk, moderator dkk

 

kwietniowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb., Filia 1

Książka Wojciecha Chmielarza "Żmijowisko" wniosła wiele emocji do przebiegu spotkania dkk w Filii nr1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 15.04.2019 r. Obszerna powieść o uczuciach, o wszystkich emocjach: zazdrości, miłości, gniewie, pożądaniu, zawiści, zdradzie... Historia ludzi, którzy musieli dokonać wyboru i zmierzyć się z konsekwencjami , ich wybory to niewłaściwa droga. Autor kreśli ich jako nieudaczników, przegranych, znużonych życiem, nie są szczęśliwi, są wredni i cyniczni, raczej sfrustrowani niż robiący karierę. W każdym siedzą wyjące demony. Tu nie ma dobrych ludzi, a jeśli się pojawiają to giną i są przegrani. Tu każdy chce być kimś innym niż jest.

Akcja powieści: jest dziewczyna, która znika, jest zagadka do rozwiązania - bo nie wiadomo co i jak się wydarzyło. Wokół zagadki tworzy się to, co stanowi siłę tej powieści - to dramat, ujęty w trzech czasach przeszłym, teraźniejszym i obejmujący wydarzenia pomiędzy kolejnymi wakacjami. A potem finał! Ale to nie tylko historia zaginionej dziewczyny, to opowieść o ludziach, ich niedoskonałościach, ich wyborach. To o nas jest opowieść. To kryminał, w którym zbrodnia to nie jest działanie jednostkowe, wykalkulowane, to podszyte emocjami działania wielu osób, które prowadzą do nieuchronnej ich erupcji i ...zbrodni.

Zachęcamy. Przeczytajcie te książkę.

Dorota Bąk - moderator DKK

grudniowe spotkanie dkk w Piotrkowie Tryb., Filia 1

Przedświąteczne spotkanie klubowiczów w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się w atmosferze choinki i upominków książkowych. Tematem do dyskusji była powieść Małgorzaty Wardy pt. "Dziewczyna z gór". Świetnie wykreowani bohaterowie, mocna, ciekawa historia, tło gór bieszczadzkich, wilki , natura .... Mroczna historia opowiedziana z perspektywy Nadii Okołtowicz. Ma dwadzieścia pięć lat, kiedy w towarzystwie mężczyzny odkrywa zwłoki ludzkie rozszarpane przez wilki. Niebezpieczeństwo, zimowa aura i odludzie a tych dwoje podążających jedną drogą z jakiegoś powodu nagle się rozstaje. A my dowiadujemy się, że Nadia jest dawno porwaną dziewczynką, której nigdy nie odnaleziono. Jej niespodziewane pojawienie się rodzi kolejne pytania, a na jaw zaczynają wychodzić tajemnice. Okazuje się, że nic nie było takie, na jakie wyglądało, a sprawa sprzed lat ma drugie dno, które zmieniło życie wielu ludzi. Przejmująca historia nie tylko porwanej dziewczynki, której zostało odebrane swoiste prawo wyboru, ale opowieść o mężczyźnie, który po traumatycznym dzieciństwie postanawia zrobić w życiu coś ważnego i podejmuje dramatyczną decyzję.

Zapraszamy do jej przeczytania.

Dorota Bąk, moderator dkk   

 

listopadowe spotkanie dkk w Piotrkowie Tryb., Filia 1

Książka Witolda Horwatha pt. Ptakon" doskonale wpisuje się w mroczny czas listopadowego popłudnia. Rozmawiamy o niej 19 listopada 2018 roku w Filii Nr 1 MBP. Tematów do dyskusji wiele i klubowicze chętnie biorą w niej udział. Przedziwna książka, ni to kryminał, ni to powieść psychologiczna. Autor stawia pytania na które chyba nie istnieją poprawne odpowiedzi, a te zaproponowane przez Witolda Horwatha skłaniają do przemyśleń... Opowieść o cudownej przemianie złego w dobre. Główna bohaterka ucieka przed zmorami swojej złej przeszłości, rodzi się na nowo po próbie samobójstwa jako inna osoba. Wcielenie dobra i szlachetności. Niestety, od złego, nie do końca da się uciec... Mroczna opowieść o szaleństwie pisana dziwnym stylem potęgującym nerwowość i niepokój. 

Klubowicze podnoszą w dyskusji kwestie moralności, odpowiedzialności za czyny, odpracowanie złych uczynków dobrymi, są tacy, którzy próbują usprawiedliwić okrutne morderstwo i tacy, którzy mówią, że za śmierć jest śmierć(choćby psychiczna). Ale wspólny głos jest taki, że każdy, kto dokonuje złych działań nie pozostanie bez osądzenia i wymierzenia kary.

Dorota Bąk, moderator dkk

lipcowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia nr 1

9 lipca 2018 roku spotykamy się w klubie DKK i rozmawiamy o książce amerykańskiej pisarki Dorothy Parker pt. "Gra",  zbiór opowiadań o kobietach. Lata dwudzieste XX wieku w Ameryce, króluje fokstrot, drink popijany drinkiem, inteligenci, którzy nurzają się w świecie dekadenckich melin. W tym wszystkim chodzi o miłość, taką prawdziwą, namacalną, chodzi o relacje damsko-męskie, o dobry romans, o dobrego kochanka, o trudności w komunikacji, o gburowatość mieszaną z nachalnymi zalotami mężczyzn. 
"Gra" to także historia pierwszych wyemancypowanych kobiet. Kobiety mogą już na siebie same zarabiać, ale widać, że mentalnie nadal są uzależnione i podporządkowane mężczyznom. Kobiety zmierzające do wolności, ale jeszcze zniewolone. 

Dorothy Parker miała dość tragiczne życie, które ubarwiło jej prozę ironią i cynizmem. w "Grze" perfekcyjnie portretuje ludzi nieszczęśliwych, uwikłanych w konwencje i gry słowne. Doskonale, w prześmiewczy i niezmiernie zabawny sposób punktuje ich przywary. Lektura warta polecenia.

Dorota Bąk, moderator Dkk

grudniowe spotkanie DKK Piotrków Tryb., Filia 1

W grudniowy poniedziałek (11.XII) spotkanie klubu książki odbyło się już w aurze świąt. Choinka, świece, upominki, dobry nastrój i ciekawa rozmowa o książce pt. "Tajemnica Filomeny". która stała się kanwą do filmu pod tym samym tytułem, ze wspaniałymi rolami Judi Dench i Steve`a Coogana. Powieść bardzo znacząca z powodu przedstawionych tematów. Społeczny klimat Irlandii lat 50 XX wieku, kościół katolicki i jego zaściankowość, obłuda, zakłamanie i zbrodnie (m.in. handel dziećmi poprzez nielegalne adopcje). Inny ważny pokazany problem to nastroje polityczne i stosunek do homoseksualizmu w USA - lata 80 XX wieku (główny bohater, adoptowany do USA z Irlandii, członek partii republikańskiej za rządów George`a Busha), wiara  - co ze złem, które niesie od ludzi, przekazicieli wiary?, politycy - nigdy ludzcy, nigdy "czyści", wybaczenie - gdzie kończy się granica bólu?, homoseksualizm - społeczne zło?

Nie odpowiemy na pytania jednoznacznie, ale może nasze rozważania nas samych zmienią. I dlatego warto przeczytać tę książkę.

Dorota Bąk, moderator DKK

czerwcowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb., Filia 1

W dniu 12.06.2017 roku w DKK w Filii nr 1 rozgorzała dyskusja na temat książki Umi Shiny pt. "Miejsce na ziemi". Książka to przekonująca historia utkana przez narrację trzech różnych, ale kolejnych pokoleń tej samej rodziny. Autorka opowiadając historie bohaterów pozwala czytelnikowi zrozumieć tradycje kulturowe, konflikty tożsamościowe i narodowe oraz inne wydarzenia, które ich ukształtowały. Dyskutanci podkreślali mądrość i dojrzałość w ujęciu tematów tej powieści, rodzina, dom, rasa, płeć, przemoc, okrucieństw0, skolonizowane Indie widziane oczyma Brytyjczyków, ale też dyskryminowani Hindusi, traktowani często jak niewolnicy. To studium dziedzictwa i tożsamości, zderzenia kultur i ostatecznie historia przynależności do jakiegoś miejsca. 

Zapraszamy do przeczytania powieści "Miejsce na ziemi" również jako historię o miłości, namiętności i szaleństwie, stracie i zemście. 

Moderator DKK, Dorota Bąk

kwietniowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

Spotkaliśmy się w kwietniowe popołudnie (10.04.2017 r) słoneczne i pachnące wiosną. W myślach kolorowe Święta Wielkanocne i spotkania rodzinne. W tej atmosferze rozmawialiśmy o książce Hanny Kowalewskiej pt. "Julita i huśtawki". Arcyciekawa powieść obyczajowa o polskiej prowincji sennej i cierpliwej lat 1956-1989, o miłości i śmierci, o straconych złudzeniach, o aniołach i zwykłym życiu, o miłości i namiętności. Lekko zdawałoby się napisała autorka o bardzo trudnych sprawach. Ale to tylko pobieżne wrażenie. Patrzy ona na opisywany przez siebie świat jak przez lupę, śledząc każdy bolesny szczegół z życia bohaterów, ale patrzy też przez lunetę, z daleka, gdzie widać więcej i szerzej. Doskonały obraz Polski PRL-u. Z naszej perspektywy smutny i tragiczny, a dla tamtego pokolenia jaki? Według nas to najlepsza książka w twórczości Hanny Kowalewskiej. Zapraszamy do lektury.

Moderator Dorota Bąk

styczniowe spotkanie DKK Piotrków Tryb., Filia 1

W mroźne popołudnie 16 stycznia 2017 roku przy kawie i rozgrzewającej herbacie dyskutowaliśmy w 5 osób o książce Richarda Masona pt. "Rozświetlone pokoje". Powieść wielowątkowa, dająca wiele możliwości dyskutowania o ludzkich zachowaniach i pragnieniach. W dalekiej retrospekcji odnosząca się nawet do czasów wojen burskich z końca XIX wieku w Republice Południowej Afryki. A bliżej czasom współczesnym to powieść o dojrzewaniu do roli bycia córką starszej pani, powieść o miłości i umieraniu, ale też ciągłym poszukiwaniu szczęścia. Piękny cytat Philipa Larkina jest podsumowaniem dyskusji o tej książce. "Być może starość to rozświetlone pokoje w pamięci i ludzie, którzy tam żyją" 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi