Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

grudniowe spotkanie dkk w Piotrkowie Tryb., Filia 1

Przedświąteczne spotkanie klubowiczów w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się w atmosferze choinki i upominków książkowych. Tematem do dyskusji była powieść Małgorzaty Wardy pt. "Dziewczyna z gór". Świetnie wykreowani bohaterowie, mocna, ciekawa historia, tło gór bieszczadzkich, wilki , natura .... Mroczna historia opowiedziana z perspektywy Nadii Okołtowicz. Ma dwadzieścia pięć lat, kiedy w towarzystwie mężczyzny odkrywa zwłoki ludzkie rozszarpane przez wilki. Niebezpieczeństwo, zimowa aura i odludzie a tych dwoje podążających jedną drogą z jakiegoś powodu nagle się rozstaje. A my dowiadujemy się, że Nadia jest dawno porwaną dziewczynką, której nigdy nie odnaleziono. Jej niespodziewane pojawienie się rodzi kolejne pytania, a na jaw zaczynają wychodzić tajemnice. Okazuje się, że nic nie było takie, na jakie wyglądało, a sprawa sprzed lat ma drugie dno, które zmieniło życie wielu ludzi. Przejmująca historia nie tylko porwanej dziewczynki, której zostało odebrane swoiste prawo wyboru, ale opowieść o mężczyźnie, który po traumatycznym dzieciństwie postanawia zrobić w życiu coś ważnego i podejmuje dramatyczną decyzję.

Zapraszamy do jej przeczytania.

Dorota Bąk, moderator dkk   

 

listopadowe spotkanie dkk w Piotrkowie Tryb., Filia 1

Książka Witolda Horwatha pt. Ptakon" doskonale wpisuje się w mroczny czas listopadowego popłudnia. Rozmawiamy o niej 19 listopada 2018 roku w Filii Nr 1 MBP. Tematów do dyskusji wiele i klubowicze chętnie biorą w niej udział. Przedziwna książka, ni to kryminał, ni to powieść psychologiczna. Autor stawia pytania na które chyba nie istnieją poprawne odpowiedzi, a te zaproponowane przez Witolda Horwatha skłaniają do przemyśleń... Opowieść o cudownej przemianie złego w dobre. Główna bohaterka ucieka przed zmorami swojej złej przeszłości, rodzi się na nowo po próbie samobójstwa jako inna osoba. Wcielenie dobra i szlachetności. Niestety, od złego, nie do końca da się uciec... Mroczna opowieść o szaleństwie pisana dziwnym stylem potęgującym nerwowość i niepokój. 

Klubowicze podnoszą w dyskusji kwestie moralności, odpowiedzialności za czyny, odpracowanie złych uczynków dobrymi, są tacy, którzy próbują usprawiedliwić okrutne morderstwo i tacy, którzy mówią, że za śmierć jest śmierć(choćby psychiczna). Ale wspólny głos jest taki, że każdy, kto dokonuje złych działań nie pozostanie bez osądzenia i wymierzenia kary.

Dorota Bąk, moderator dkk

lipcowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia nr 1

9 lipca 2018 roku spotykamy się w klubie DKK i rozmawiamy o książce amerykańskiej pisarki Dorothy Parker pt. "Gra",  zbiór opowiadań o kobietach. Lata dwudzieste XX wieku w Ameryce, króluje fokstrot, drink popijany drinkiem, inteligenci, którzy nurzają się w świecie dekadenckich melin. W tym wszystkim chodzi o miłość, taką prawdziwą, namacalną, chodzi o relacje damsko-męskie, o dobry romans, o dobrego kochanka, o trudności w komunikacji, o gburowatość mieszaną z nachalnymi zalotami mężczyzn. 
"Gra" to także historia pierwszych wyemancypowanych kobiet. Kobiety mogą już na siebie same zarabiać, ale widać, że mentalnie nadal są uzależnione i podporządkowane mężczyznom. Kobiety zmierzające do wolności, ale jeszcze zniewolone. 

Dorothy Parker miała dość tragiczne życie, które ubarwiło jej prozę ironią i cynizmem. w "Grze" perfekcyjnie portretuje ludzi nieszczęśliwych, uwikłanych w konwencje i gry słowne. Doskonale, w prześmiewczy i niezmiernie zabawny sposób punktuje ich przywary. Lektura warta polecenia.

Dorota Bąk, moderator Dkk

grudniowe spotkanie DKK Piotrków Tryb., Filia 1

W grudniowy poniedziałek (11.XII) spotkanie klubu książki odbyło się już w aurze świąt. Choinka, świece, upominki, dobry nastrój i ciekawa rozmowa o książce pt. "Tajemnica Filomeny". która stała się kanwą do filmu pod tym samym tytułem, ze wspaniałymi rolami Judi Dench i Steve`a Coogana. Powieść bardzo znacząca z powodu przedstawionych tematów. Społeczny klimat Irlandii lat 50 XX wieku, kościół katolicki i jego zaściankowość, obłuda, zakłamanie i zbrodnie (m.in. handel dziećmi poprzez nielegalne adopcje). Inny ważny pokazany problem to nastroje polityczne i stosunek do homoseksualizmu w USA - lata 80 XX wieku (główny bohater, adoptowany do USA z Irlandii, członek partii republikańskiej za rządów George`a Busha), wiara  - co ze złem, które niesie od ludzi, przekazicieli wiary?, politycy - nigdy ludzcy, nigdy "czyści", wybaczenie - gdzie kończy się granica bólu?, homoseksualizm - społeczne zło?

Nie odpowiemy na pytania jednoznacznie, ale może nasze rozważania nas samych zmienią. I dlatego warto przeczytać tę książkę.

Dorota Bąk, moderator DKK

czerwcowe spotkanie DKK w Piotrkowie Tryb., Filia 1

W dniu 12.06.2017 roku w DKK w Filii nr 1 rozgorzała dyskusja na temat książki Umi Shiny pt. "Miejsce na ziemi". Książka to przekonująca historia utkana przez narrację trzech różnych, ale kolejnych pokoleń tej samej rodziny. Autorka opowiadając historie bohaterów pozwala czytelnikowi zrozumieć tradycje kulturowe, konflikty tożsamościowe i narodowe oraz inne wydarzenia, które ich ukształtowały. Dyskutanci podkreślali mądrość i dojrzałość w ujęciu tematów tej powieści, rodzina, dom, rasa, płeć, przemoc, okrucieństw0, skolonizowane Indie widziane oczyma Brytyjczyków, ale też dyskryminowani Hindusi, traktowani często jak niewolnicy. To studium dziedzictwa i tożsamości, zderzenia kultur i ostatecznie historia przynależności do jakiegoś miejsca. 

Zapraszamy do przeczytania powieści "Miejsce na ziemi" również jako historię o miłości, namiętności i szaleństwie, stracie i zemście. 

Moderator DKK, Dorota Bąk

kwietniowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

Spotkaliśmy się w kwietniowe popołudnie (10.04.2017 r) słoneczne i pachnące wiosną. W myślach kolorowe Święta Wielkanocne i spotkania rodzinne. W tej atmosferze rozmawialiśmy o książce Hanny Kowalewskiej pt. "Julita i huśtawki". Arcyciekawa powieść obyczajowa o polskiej prowincji sennej i cierpliwej lat 1956-1989, o miłości i śmierci, o straconych złudzeniach, o aniołach i zwykłym życiu, o miłości i namiętności. Lekko zdawałoby się napisała autorka o bardzo trudnych sprawach. Ale to tylko pobieżne wrażenie. Patrzy ona na opisywany przez siebie świat jak przez lupę, śledząc każdy bolesny szczegół z życia bohaterów, ale patrzy też przez lunetę, z daleka, gdzie widać więcej i szerzej. Doskonały obraz Polski PRL-u. Z naszej perspektywy smutny i tragiczny, a dla tamtego pokolenia jaki? Według nas to najlepsza książka w twórczości Hanny Kowalewskiej. Zapraszamy do lektury.

Moderator Dorota Bąk

styczniowe spotkanie DKK Piotrków Tryb., Filia 1

W mroźne popołudnie 16 stycznia 2017 roku przy kawie i rozgrzewającej herbacie dyskutowaliśmy w 5 osób o książce Richarda Masona pt. "Rozświetlone pokoje". Powieść wielowątkowa, dająca wiele możliwości dyskutowania o ludzkich zachowaniach i pragnieniach. W dalekiej retrospekcji odnosząca się nawet do czasów wojen burskich z końca XIX wieku w Republice Południowej Afryki. A bliżej czasom współczesnym to powieść o dojrzewaniu do roli bycia córką starszej pani, powieść o miłości i umieraniu, ale też ciągłym poszukiwaniu szczęścia. Piękny cytat Philipa Larkina jest podsumowaniem dyskusji o tej książce. "Być może starość to rozświetlone pokoje w pamięci i ludzie, którzy tam żyją" 

grudniowe spotkanie DKK Piotrków Tryb., Filia 1

Ostatnie w tym roku spotkanie DKK w Filii nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się w dniu 12.12.2016 roku. O godz. 18.00 przy choince i w świątecznej atmosferze zebrało się 5 osób by podyskutować o książce Mariusza Szczygła pt. "Gottland". Zbiór reportaży o życiu ludzi w Czechosłowacji, w ponurych czasach komunizmu. Komunizm u Szczygła ma twarz człowieka prześladowanego, nękanego, wyrzuconego poza nawias, podporządkowanego a przede wszystkim uległego. Autor przedstawia w książce sylwetki Czechów m. in. Tomasa Batę, Otakara Szveca, Martę Kubiszową, Lidię Baarową, Karela Gotta, Helenę Vondrackową i poprzez ich życiorysy opowiada o czasach w jakich przyszło im żyć. Opowiada o cenie jaką musieli zapłacić za to, że trwali, o tragicznym splocie przypadku i historii i przeznaczeniu. Pokazuje konformizm znacznej części społeczeństwa i jego wiarę w ideologię komunizmu. Przeciwstawieniem jest Karta 77, manifest ludzi, którzy nie godzili się na ten stan rzeczy. Obraz Czech z reportaży Szczygła to kraj horroru, smutku i groteski i nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków spędzających czas przy piwie. Ciekawa lektura.

Moderator Dorota Bąk

listopadowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

listopadowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

  • Dostosuj

Spotkanie DKK w Filii nr 1 MBP w dniu 14.XI.2016 r. godz. 18.00. Dyskutujemy o książce Macieja Paterczyka "Ziemie niczyje". Spostrzeżeń wiele, dyskusja bardzo żywa, padają różne zdania. Bo i temat wciągający, głęboko dotykający moralności i wartości ludzkiego życia.

Na ziemiach niczyich, pomiędzy wojskami radzieckimi a niemieckimi dokonują się ludzkie dramaty.

Wiosną 1945 roku trójka szabrowników zmierza na zachód i wkracza na ziemie niemieckie. Interesuje ich tylko chęć wzbogacenia się i dlatego, gdy spotykają Dziewczynę, która składa im ryzykowną ale interesującą propozycję, ruszają w głąb Niemiec by dotrzeć do Szczecina i odnaleźć skarb rzekomo ukryty przez Niemców.

Powieść zwłaszcza po dotarciu do Szczecina doskonale pokazuje co wojna czyni z ludzi, jakie są jej skutki moralne i z czym zmierzyć się musi społeczeństwo w powojennej rzeczywistości.

Nie dziwi więc, że dyskusja o tej książce trwała dłużej niż czas na nią przeznaczony.

Warto przeczytać.

Dorota Bąk, moderator DKK

wrześniowe spotkanie DKK w Piotrkowie Trybunalskim, Filia 1

Spotkanie DKK 12 września 2016 r, godz.18.oo , Filia nr 1 MBP w Piotrkowie Trybunalskim. Dyskusja o książce Anny Kamińskiej pt. "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak". Historia rodziny Jerzego Kossaka, jego żony Elżbiety i ich córek, Glorii i Simony. W tle oczywiście wiele postaci z rodziny Kossaków i bohemy krakowskiej z czasów międzywojennych i powojennych. Niezwykle smutne losy Glorii i Simony, które nie zaznały miłości i uwagi swoich rodziców, a wręcz czasami były odtrącone. Same też nie zbudowały dla siebie szczęśliwych rodzin. Simona Kossak przez całe życie walczyła o uznanie najpierw matki a potem innych ludzi. Zamieszkała w Puszczy Białowieskiej, zdobyła najwyższe tytuły naukowe z dziedziny biologii i całkowicie poświęciła się życiu wśród zwierząt. Ten świat był dla niej pełen oddania i miłości.

Niezwykła to lektura. Zachęcam wraz z Klubowiczami do jej przeczytania.

Dorota Bąk, moderator DKK

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi