Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Rozmowy o magii na podstawie "Księcia Mgły"

Grudniowy wieczór w bibliotece, przy stole sześcioro Klubowiczów, w ich twarzach można wyczytać fascynację mieszającą się ze strachem, ponieważ powodem ich spotkania jest książka „Książę Mgły” Carlosa Ruiza Zafona. Fascynujące losy rodziny Carverów, Rolanda i jego dziadka „wciągnęły” Dyskusyjny Klub Książki w niesamowity świat magii, czy ktoś tego chciał czy nie. Magia to temat, który już na początku spotkania wywołał w naszym klubie burzliwą dyskusję, ponieważ według wielu religii jest ona traktowana jako zło, dlatego też wywnioskowaliśmy, że wydawcy powinni na każdej z książek o magii umieszczać taką informację na okładce. Książka Ruiza informacje taką posiadała dzięki temu Klubowicz, który nie chciał czytać o magii od razu ją odłożył. Poruszenie tak ważnej kwestii wpłynęło na dalszą część dyskusji, ponieważ stwierdziliśmy, że w książce magia miała bardzo zły wpływ na wszystkich bohaterów. Victor przez całe życie opierał się magii, ale inni słabsi zdecydowali się pójść łatwiejszą drogą i poprosić Księcia Mgły o spełnienie życzenia, za które jak się później okazywało musieli zapłacić bardzo wysoką cenę. Dobrym wyjściem, choć trudniejszym jest na wszystko zapracować własnymi siłami i cieszyć się z tego co osiągnęliśmy. Nasi Klubowicze przyznali, że pójście na „łatwiznę” jest prostsze, ale gdy na coś sami zapracujemy mamy większą satysfakcję z osiągniętego celu.

W drugiej części naszego spotkania porozmawialiśmy o znaczeniu symboli i znaków pojawiających się w książce i nie tylko. Gwiazda sześcioramienna – heksagram, który autor  bardzo często wykorzystuje jest symbolem okultyzmu, powiązanym z kabałą. Heksagram jest często wykorzystywany jako ozdobny medalion, dlatego też czasem warto czasem zwrócić uwagę na nasze ozdoby i sprawdzić czy nie wyrządzamy sobie krzywdy nosząc je.  Zanim założysz na siebie Pentagram, Krzyż z kokardką – Ankh, Pierścień Atlantów, Ying Yang, pomyśl, popytaj, poczytaj, sprawdź czy nie przeczysz swojej religii i przekonaniom – postulat naszych Klubowiczów.

W styczniu omówimy książkę Apetyt na kwaśnie winogrona Ireny Matuszkiewicz.

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi