Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Jabłko Apolejki"

Relacja ze spotkania DKK przy Filii nr 3

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa bajkę o Apolejce. Ta bajka to również ulubiona historia bohaterów książki Beaty Wróblewskiej "Jabłko Apolejki". 20 lutego 2009 r. nasi klubowicze zebrali się by o niej porozmawiać. Tym razem w gronie dziewczyńskim miałyśmy okazję poruszyć wiele ciekawych i poruszających tematów.

Klubowiczki bardzo różnie odebrały tę powieść. Każda z nich zwróciła uwagę na inny problem : przeprowadzka do innego miasta i sposób na odnalezienie się w innym środowisku, trauma, związana z wyjazdem ojca i grożącym mu niebezpieczeństwem, choroba Jaśka i związany z tym wstyd jego najbliższych. Doszłyśmy do wniosku, że głównym problemem, z którym borykają się bohaterowie powieści, jest jednak choroba Jaśka -cierpiącego na autyzm. Zastanawiałyśmy się : jak wytłumaczyć rówieśnikom, że on jest chory i to nie jest zaraźliwe i tak naprawdę, to on nie odpowiada za swoje czyny. Czy wstyd jest tu na miejscu? To trudne pytania i niestety nie ma na nie gotowej, łatwej odpowiedzi ani recepty.

Podczas dyskusji poruszony został temat "inności". Dziewczyny próbowały określić, co to znaczy być "innym niż wszyscy" i stwierdziły, że "inny" to ktoś kto łamie ustalone normy i stereotypy i jest po prostu niezrozumiały dla reszty świata. Ale "inny" wcale nie oznacza zły, gorszy.

Dyskusja była bardzo burzliwa, ale myślę że uświadomiła nam pewne oczywiste prawdy i pozwoliła zrewidować sądy. Czy ja jestem inna? Czy to, że noszę okulary, mam jakąś słabość, albo parę kilogramów za dużo, daje innym prawo do drwin? A ja? Czy mogę śmiać się z koleżanki, bo jest brzydko ubrana? Może to nie jest jej wina. Nie ma ludzi - ideałów. Każdy z nas jest inny, różnimy się od siebie, ale dzięki temu możemy się nawzajem uczyć i próbować przełamywać bariery dzielące ludzi.

W tej bardzo mądrej dyskusji wzięły udział : Kasia Jabłońska, Małgosia Kozłowska, Dominika, Ewelina i Paulina Malickie, Małgosia Piasecka i Sandra Trzmiel.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 5
  • 6
  • 7
Dorota Dziedzic
Moderator DKK przy MBP Łódź-Widzew FB nr 3

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi