Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

  

W promocję spotkań DKK przy MBP w Łódź Polesie FB 15 prężnie włączył się Poleski Ośrodek Sztuki.

więcej:

 

 

 

Autorka trafiła na Mikołajki

6 grudnia 2012 roku odbyło się niezwykłe spotkanie klubu DKK. Było takie z dwóch powodów. Po pierwsze były Mikołajki i uczestnicy dyskusji przygotowali małe prezenty, które zostały wrzucone do wspólnego koszyka. W czasie spotkania wszyscy uczestnicy, włącznie z gościem specjalnym, losowali sobie podarunek.   A na stołach królowały ciastka upieczone przez panią Elę. Po drugie w spotkaniu uczestniczyła autorka omawianych książek Monika Sawicka. Dyskutanci przeczytali po kilka książek tej łódzkiej pisarki i kolejno omawiali poszczególne tytuły. A były to: “Kruchość porcelany”, “Kolejność uczuć”, “Mimo wszystko”, “Demi –sec”, “Gra wstępna”, “Serwantka”, “7kolorów tęczy”.  Pani Monika Sawicka pilnie słuchała i robiła notatki. Książki przeważnie się podobały i opinie były bardzo pozytywne. Zarzuty padały raczej pod adresem bohaterek powieści, że takie słabe, że ulegają przemocy. Niestety, sytuacje opisywane w tych powieściach mają odzwierciedlenie w życiu. Pisarka odpowiedziała na wątpliwości i opowiedziała o swojej pracy i spotkaniach jakie odbywa z czytelnikami. Wywiązała się ciekawa i serdeczna rozmowa.

Może jednak Harry był z nami?

Relacja z dyskusji na temat

książki J. K. Rowling „Trafny wybór”

 

Dnia 12 grudnia 2012 roku spotkałyśmy się w kawiarni Poleskiego Ośrodka Sztuki na herbatce po angielsku. Na stole były naszykowane czajniczki z wyborną angielską herbatą, filiżanki z białej porcelany, mleko, trójkątne kawałki chleba z masłem i ogórkiem oraz herbatniki i ciasto biszkoptowe. Pycha. Wokół zasiadło osiem kobiet, które miały coś do powiedzenia o przeczytanej książce. Tematem spotkania była powieść J. K. Rowling „Trafny wybór”.  

To była Pierwsza Ogólnopolska Dyskusja Literacka Dyskusyjnych Klubów Książki zorganizowana przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak. Spotkałyśmy się dokładnie o 18 w wyznaczonym dniu jak wiele klubów w całej Polsce. Nie było gości ani efektów specjalnych, ale była za to, miła, ciepła atmosfera. Przypomniałyśmy sobie trochę informacji o autorce, jej powieściach i filmach nakręconych według książek. Dopiero teraz przystąpiłyśmy do omawiania „Trafnego wyboru”.  Książka jednym podobała się bardziej, innym mniej. Jednak wszystkie przyznałyśmy: J. K. Rowling pokazała, że potrafi pisać. Postawiła przed sobą trudne zadanie sportretowania współczesnego angielskiego miasteczka, bez upiększeń. Użyła języka, który większości się nie spodobał, ale brzmi autentycznie i wiarygodnie, jak stwierdziły czytelniczki.  Uczestniczkom dyskusji brakowało także bohatera, dla którego mogłyby czuć podziw, sympatię, którego mogłyby polubić. Niestety, żadna z postaci występujących w książce nie budzi ciepłych uczuć. Trudna to rzecz, tak konsekwentnie pokazać same nieprzejrzyste sylwetki.

Na zakończenie okazało się, że jakaś magia krąży wokół, bo znienacka spadł jeden z obrazów wiszących na ścianie. Czyżby Harry Potter był jednak z nami?

 

Małgorzata Skwarek-Gałęska

 

Rozmowa o książce Jarosława Kreta "Moje Indie"

Pierwsze spotkanie w 2012 roku Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 15 i Poleskim Ośrodku Sztuki odbyło się dnia 5 stycznia ( jak zwykle w czwartek). 14 osób przybyło porozmawiać o podróży po Indiach opisanej w książce Jarosława Kreta "Moje Indie". Ogólnie czytelnicy wypowiadali się o lekturze pozytywnie, chociaż trochę narzekali na dużą ilość encyklopedycznych wiadomości. Jednak przyznawali, że dużo się dowiedzieli o tak różnorodnym kraju. Część osób wyrażała żal, że w Europie nagromadziliśmy wokół siebie zbyt wiele rzeczy i przez to nie jest możliwa komunikacja duchowa.

Dyskusja o książce Doroty Terakowskiej "Poczwarka"

Na to spotkanie 3 marca 2011 roku przyszło aż 17 osób. Powieść wszystkie panie, bo tym razem przybyły same kobiety, przeczytały z zadowoleniem. Niektóre czytelniczki wypożyczyły także książkę Katarzyny T. Nowak “Moja mama czarownica”. Dyskusja toczyła się więc nie tylko na temat powieści, ale dotyczyła również osoby autorki, jej życia, rodziny. Zachwyt nad sposobem przedstawienia trudnego tematu, jakim jest pojawienie się w rodzinie dziecka niepełnosprawnego, zaowocował tym, że wypożyczono z biblioteki wszystkie książki Doroty Terakowskiej.

Dyskusja o książce Mikołaja Łozińskiego "Reisefiber"

Spośród 14 osób, które spotkały się dnia 1 grudnia 2011 roku, aby porozmawiać o książce Mikołaja Łozińskiego “Reisefieber”, tylko jednej książka się nie podobała. Część zgromadzonych twierdziła, co prawda, że sposób prowadzenia akcji powodował, że źle im się czytało, ale pozostali uznali, że to nie stanowi problemu. Ogólnie zgodzono się jednak, że powieść mówi o ważnych dla wszystkich sprawach – relacji między ludźmi w dzisiejszym świecie. Czasami wnioski dotyczące tych relacji, również między bliskimi, były bardzo gorzkie. Na szczęście jedna z pań przyniosła pyszne ciasto, które pozwoliło wszystkim zbilansować smak

Dyskusja o książce Józefa Hena "Pingpongista"

Dnia 7 kwietnia 2011 roku do kawiarni Poleskiego Ośrodka Sztuki przybyło 16 osób chcących porozmawiać o książce Józefa Hena “Pingpongista”. Powieść bardzo się podobała, chociaż wzbudziła żywą dyskusję. Książkę czyta się bardzo łatwo, zdaniem jednej z klubowiczek zbyt łatwo w porównaniu do tematu w niej poruszonego. Inni jednak łatwość czytania uważali za zaletę. Ogólnie utwór pokazuje różne postawy i sposoby podejścia do trudnego tematu nie oceniając ich.

Dyskusja o książce "Rio Anakonda" Wojciecha Cejrowskiego

3 lutego 2011 roku o godzinie 18:30 w kawiarni Poleskiego Ośrodka Sztuki zasiadło przy stolikach 11 osób, które przeczytały książkę Wojciecha Cejrowskiego “Rio Anakonda”. Za oknem luty, a my mogliśmy pomarzyć o cieplejszych dniach, wędrując z panem Wojciechem Cejrowskim po kontynencie afrykańskim. Ta pozycja wydawnicza nie może się nie podobać. Pięknie wydana, ze wspaniałymi fotografiami. Czytelnicy zainspirowani przeczytaną już przygodą sięgnęli również po inne wydania tego autora oraz po jego biografię. Książka Grzegorza Brzozowicza pt “Cejrowski” jest dobrym dopełnieniem opowieści o wędrówkach.

Dyskusja o książce "Kapuściński: Nie ogarniam świata" K. Burnetko i W. Bernesia

Ten zapis siedmiu rozmów ze znakomitym dziennikarzem stał się dopełnieniem wszystkich książek Ryszarda Kapuścińskiego, które przeczytali uczestniczący w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 2 czerwca 2011 roku. Po raz kolejny potwierdziło się, że był to człowiek i pisarz bardzo zainteresowany światem i innymi ludźmi. Wszyscy biorący udział w rozmowie zgodzili się, że wiele spostrzeżeń i komentarzy dotyczących Polski oraz innych rejonów globu jest wciąż aktualne

Dyskusja o książce Beaty Pawlikowskiej "Blondynka wśród łowców tęczy"

5 maja  2011 roku 16 osób, które przybyły, aby porozmawiać o książce Beaty Pawlikowskiej zasiadło w kawiarni Poleskiego Ośrodka Sztuki. Jednym książka się podobała, innym mniej, ale większość była z lektury zadowolona. Jedna z klubowiczek podsumowała dyskusję: “Jeśli w książce jest choć jedno zdanie, które warto zapamiętać, to należało ją przeczytać”. Uczestnicy spotkania znaleźli kilka takich zdań.

"Antylopa szuka myśliwego"

2 IV zebraliśmy się, żeby porozmawiać o książce Wojciecha Albińskiego "Antylopa szuka myśliwego". Na spotkanie przyszło 17 osób. Książka podobała się, pomimo że złożyło się na nią kilka krótkich opowiadań-czyli form literackich nie cieszących się popularnością. Jedna z klubowiczek nawet mówiła z zadowoleniem o miejscu akcji opowiadań podobnym jak w niedawno "omawianej" "Białej Masajce".Wszyscy z zadowoleniem przyjęli do wiadomości fakt, że Wojciech Albiński będzie gościł w Poleski Ośrodku Sztuki w maju tego roku.

Marcin Filipowicz
Moderator DKK przy MBP Łódź-Polesie FB nr 15

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi