Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dyskusja o książce J.M. Coetzee'ego "Chłopięce lata"

Recenzja czytelniczki DKK - Patrycji Kret

Kolejny raz w dniu spotkania bolimowskiego DKK na niebie pojawiły się deszczowe chmury i niektórym ów opad pokrzyżował plany przybycia. Na szczęście dla tych, którzy przybyli, z lekka zniesmaczeni pogodą, czekały ciepła kawa, pyszne smakołyki… i rozmowa o książce Johna Maxwella Coetzee’ego.

J. M. Coetzee urodził się w 1940 roku w Kapsztadzie (RPA). W 2003 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Nobla, dwukrotny laureat nagrody Bookera. Jest uważany za jednego z najważniejszych pisarzy anglojęzycznych.

Autor w książce „Chłopięce lata” opowiada o swoim dzieciństwie, które spędził w Południowej Afryce. Ten czas w jego przypadku nie jest, jak mogłoby się wydawać, okresem beztroski, wiecznych zabaw i szaleństw. Pisarz bardzo wcześnie zdejmuje różowe okulary musząc zderzyć się z trudną rzeczywistością. Rzeczywistością apartheidu.

Coetzee chcąc być jak najbardziej obiektywny w ocenie swojego wczesnego życia opisuje siebie w trzeciej osobie. Główny bohater nie ma nawet imienia, jest po prostu chłopcem. Przedstawia swoje relacje z matką, nielubianym ojcem, stosunki rodzinne, ale przede wszystkim szkołę. Chłopiec obawiając się chłosty, która była popularną praktyką stosowaną przez nauczycieli, zawsze dokładnie przygotowuje się na zajęcia, przez co staje się szkolnym prymusem. Na wszystko jednak pada cień ówczesnej polityki segregacji rasowej. Autor wikła się w rzeczywistości, już jako dziecko próbuje ją zrozumieć, jednakże przychodzi mu to z trudem.

Lektura daje wiele do myślenia. Jak w każdym życiu, także u Coetzee’ego pojawia się wiele wątków, czasem mniej, czasem bardziej ważnych. Dzieciństwo tworzy pień naszego drzewa życia. Od pierwszych dni naszego życia zależy jakim drzewem będziemy w przyszłości. Czy głęboko zakorzenieni przetrwamy najgorsze wichury, czy złamiemy się przy podmuchu lekkiego wiatru. I o tym także warto porozmawiać.

"Czerwony rower" w Bolimowie

   26 lutego 2013 r. odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bolimowie. W dyskusji wzięło udział 11 klubowiczek. Przy dobrej kawie dzieliłyśmy się wrażeniami z książki Antoniny Kozłowskiej „Czerwony rower”. Antonina Kozłowska jest autorką trzech powieści „Kukułka”, „Trzy połówki jabłka” i „Czerwony rower”, jest także założycielką bloga „Mama dwojga ludzików”. Z wykształcenia jest anglistką, zajmuje się tłumaczeniami, pisaniem tekstów o dzieciach i wychowaniu. Pracuje w domu i spełnia w roli mamy, a w wolnych chwilach lubi czytać powieści historyczne.

   „Czerwony rower” to historia przyjaźni czterech kobiet, z których jedna ginie w tajemniczych okolicznościach. Rzutuje to na przyszłość pozostałych trzech koleżanek, które w dorosłym życiu borykają się ze wspomnieniami i wyrzutami sumienia.

   Historia opisana w „Czerwonym rowerze” wywołała burzliwą dyskusję. Wróciłyśmy na chwilę do czasów swojej młodości, do problemów z jakimi się wtedy zmagałyśmy. Panie z chęcią opowiadały „jak to było za ich czasów”.

   Kolejne spotkanie odbędzie się 20 marca 2013 roku. Będziemy na nim omawiać „ Piąte dziecko” Doris Lessing. Zapraszamy do uczestnictwa.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi