Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Les Farfocles GBP Strzelce Wielkie

„Les Farfocles” Marcin Szczygielski

Relacja ze spotkania DKK przy GBP w Strzelcach Wielkich

Daniela Duchowska

 

      Podczas marcowego spotkania DKK w Strzelcach Wielkich czytelniczki dyskutowały o książce Marcina Szczygielskiego pod znaczącym tytułem „Les Farfocles”, na którą składają się dwie powieści „Nasturcje i ćwoki” oraz „Farfocle namiętności”.

W pierwszej części poznajemy główną bohaterkę Zosię i jej przyjaciółkę Agnieszkę. Kobiety pracują w redakcji warszawskiego modowego czasopisma Stylle, a przyjaciółkami są już od przedszkola. W trakcie lektury jesteśmy świadkami awansu Zosi, a także jej starań o względy pewnego mężczyzny zza ściany. O ile awans jest jej wielkim sukcesem  o tyle sprawy uczuciowe okażą się, mówiąc łagodnie katastrofą.

Druga część „Farfocle namiętności” jest utrzymana w podobnym tonie. Zosia w tej części musi poradzić sobie z nagłym bezrobociem, które w dużej mierze zawdzięcza „serdecznej” koleżance z redakcji, a także zbytniej pewności siebie. Na dodatek orientuje się, że jej chłopak flirtuje z dziewczynami przez Internet. Postanawia więc podszyć się pod spragnioną wrażeń internautkę i korespondować incognito z własnym facetem. Jak by tego było mało z Zosią zamieszka babcia, która cierpi na demencję.

Zaletą książki jest lekki i żartobliwy styl. Powieść jest lekka i przyjemna, w sam raz na wakacje, jak stwierdziły klubowiczki. Ta z pozoru błaha historyjka ukazuje nas kobiety w krzywym zwierciadle, pokazuje jak absurdalnie czasami się zachowujemy. Jednak zdaniem większości pań pewne cechy i zachowania kobiet w powieści są mocno przerysowane, wręcz karykaturalne. I to właśnie podczas lektury przeszkadza, bo aż tak głupio przecież nie można się zachowywać. Dużym plusem powieści jest szata graficzna, która idealnie pasuje do tematu i charakteru „Les Fafocles”.

Już za miesiąc koleje spotkanie. Tematem dyskusji będzie powieść Kerstin Ekman pt. „Dzwon śmierci”.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi