Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Wiedeńska miłość na angielskim dworze"

          „Wiedenka żydowskiego pochodzenia, lat 19, szuka posady poko­jówki. Mówię ciekle po

angielsku. Narobię wam pasztetu. Elise Landau, Wiedeń 4, Dorotheegasse 30/5.

 

    Ten krótki napisany łamaną angielszczyzną artykuł, opublikowany w londyńskim 

Timesie w 1938 r., dał początek historii, która stała się udziałem 19 –letniej Elise –

Wiedenki żydowskiego pochodzenia.  Poznajemy ją w momencie, gdy do głosu w Europie dochodzą naziści z ich wielce niepokojącymi hasłami, które godzą w egzystencje  ludności żydowskiej.  Obawy przed rozprzestrzeniającą się falą nienawiści skłaniają młodą bohaterkę „Powieści w altówce” N. Solomons do wyjazdu, do Anglii, gdzie ma podjąć pracę pokojówki.  Wychowana w dobrobycie, w mieście sztuki, muzyki,  doświadczająca życia, jako panienka z uprzywilejowanej warstwy społecznej musi  zmierzyć się z obcością, niezrozumieniem, samotnością w domu, w którym przyszło jej pracować.  Autorka w prosty, pozbawiony egzaltacji sposób, oczami młodej Wiedenki  opisuje świat bogatego, angielskiego ziemiaństwa, które za chwilę straci swą  uprzywilejowaną pozycję, w wyniku działań wojennych i trwających przemian  

społecznych.   Powieść czytało się nam lekko, ze sporą dawką zainteresowania.  Każda z

uczestniczek DKK dla Dorosłych (21.01.2013 R.), odebrała, wyczuła coś innego dla siebie z kart tej niezwykłej historii, która kończy się niewątpliwą zagadką.  Zagadką, którą  autorka pozostawiła do rozstrzygnięcia czytelnikowi.  Choć powieść czytało się dobrze to pojawiły się głosy, mówiące o nieco monotonnych, pozbawionym żywszej narracji  odczuciach. Tak jakby czasami, wszystko było zbyt oczywiste. 

     Warto jednak sięgnąć po powieść Natashy Solomons, z uwagi na bogactwo opisów

dotyczących angielskiej obyczajowości, tradycji, krajobrazu, które pozwalają w barwnych  słowach zrozumieć społeczność w jej odchodzącej odsłonie.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi