Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Jubileuszowe rozmowy

22 stycznia 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. Jubileuszowe rozmowy , dotyczyły książki Wojciecha Szczawińskiego pt. „Anna Dymna. Warto mimo wszystko”. Panie zgodnie stwierdziły, iż główna bohaterka to postać, której postawa jest warta naśladowania. Znakomita polska aktorka i  dobra kobieta o wrażliwym sercu. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

To już 8 lat działania naszego DKK – pierwsze spotkanie odbyło się 22.01.2010r.

Rewers oraz wigilia

Podczas ostatniego, w tym roku,  spotkania  DKK rozmawiałyśmy na temat  książki Andrzeja Barta pt: „Rewers”, która została napisana na podstawie filmu. Opowiada o szarej, monotonnej rzeczywistości lat pięćdziesiątych. Czyta się dobrze i szybko. Powieść świetnie oddaje klimat lat pięćdziesiątych, portrety psychologiczne bohaterów bardzo dobrze nakreślone – przede wszystkim Sabiny, która ulega swoim pragnieniom, jednocześnie budząc się szybko z marzeń. Zaskoczyło nas rozwiązanie "problemu" a mianowicie pozbycie się ciała Bronisława -  pracownika SB. Książka skutecznie zachęciła nas do obejrzenia filmu „Rewers”.

Po omówieniu lektury klubowiczki udały się na wspólną wigilijną  kolację.

Farciara kontra dyktando

Listopadowe spotkanie DKK odbyło się w dwóch etapach. Podczas pierwszej części spotkania klubowiczki omawiały przeczytaną książkę. Tym razem była to „Farciara” Doroty Wachnickiej. Farciara to lekka powieść o błahych i  mało realnych problemach. Przeciętna fabuła pobieżnie zarysowana a wydarzenia zbyt romantyczne. Miało się wrażenie, że czyta się zwykłego harlequina.

 Druga część natomiast pozwoliła uczestniczkom powrócić pamięcią do lat szkolnych za sprawą dyktanda. O godzinie 17:00 wszystkie zgłoszone kluby przystąpiły do pisania dyktanda.

 

Jigsaw - nowa metoda dyskusji

26 października 2017r. odbyło się w naszej bibliotece nietypowe spotkanie DKK.
Gościliśmy w naszej bibliotece dwa kluby DKK ze Strzelec Wielkich i Lgoty Wielkiej. Wspólnie z dwoma klubami rozmawialiśmy na temat 3 książek: „Mrok i mgła” Stefana Türschmida, „Obiecaj mi” H. Cobena i „Zabójcy” M. Nurowskiej. Celem naszego spotkania było poznanie tematyki i problematyki wszystkich pozycji metodą jigsaw…Warsztaty prowadziła i przygotowała Pani Anna Nita, dyrektor GBP w Lgocie Wielkiej. Wspólne dyskusje przypadły paniom do gustu, sprzyjały wymianie doświadczeń oraz nauczyły wspólnego działania.

Góra Tajget po wakacjach

Po wakacyjnej przerwie panie z sulmierzyckiego DKK omawiały książkę Anny Dziewit- Meller pt: ”Góra Tajget”. Autorka w kilku opowiadaniach dotyka tematu akcji T4 czyli eksperymentów medycznych na dzieciach i pokazuje go z perspektywy różnych bohaterów: zarówno uczestników tamtych wydarzeń jak i nas żyjących współcześnie którzy winni są pamięć i ocalenie od zapomnienia.  Poznajemy lekarkę, która była filarem tego programu, Sebastiana, który odkrywa prawdę o eksperymentach w lublinieckim szpitalu. Ciekawą okazała się opowieść o Rysiu, który zostaje oddany do szpitala, by po serii eksperymentów zostać skazanym na śmierć.

Książka niełatwa, wzruszająca. Opisanych zdarzeń nie da się zapomnieć, bo podszyte są różnymi emocjami: bólem, cierpieniem , lękiem i wstydem. Polecamy!

Dyskusje w Woli Wydrzynej

Tym razem wspólnie z Dyskusyjnym Klubem Książki  gościliśmy w Świetlicy Wiejskiej             w  Woli Wydrzynej. Na miejsce klubowiczki dotarły rowerami. Po krótkim odpoczynku i przy pysznej kawie, dyskutowały o książce „Mrok i mgła” Stefana Türschmida. W jego powieści toczą się dwa wątki. W pierwszym śledzimy losy Sonii Buriaginy, urodzonej w rodzinie komunistów w Leningradzie w dniu rewolucji październikowej. Prymuska w szkole, szczerze wierzy, że żyje w najlepszym z możliwych państw. Drugi wątek dotyczy życia i działań największego  dyktatora Józefa Stalina.

Lektura ta była poruszająca i ciekawa, warto poświęcić jej czas, zrozumieć ówczesnych Rosjan, przeżyć dramatyczne losy Soni. W powieści, która jest niesamowicie mroczna znalazło się jednak  miejsce na pozytywne uczucia takie jak miłość czy przyjaźń.   Książka zdecydowanie godna polecenia. Czasy Stalina, jego bezkompromisowość i bezwzględność były okropne …

Spotkanie z historią

W maju klubowiczki z Sulmierzyc zmierzyły się z książką Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt.:”Czucie i Wiara czyli warszawskie duchy”. Głównymi bohaterami są dwaj bracia, którzy prowadzą biuro detektywistyczne i rozwiązują zagadki paranormalne. Każdy rozdział tego dzieła to  jedno śledztwo oparte na konkretnej epoce i wydarzeniu historycznym. Książka zawiera fotografie , które dokumentują prawdziwość miejsc. Czytając poszczególne rozdziały, otrzymujemy dużo informacji z historii poszczególnych obiektów i dzielnic. Po lekturze ma się ochotę odwiedzić te miejsca oraz pogłębić swoją wiedzę. Polecamy miłośnikom Warszawy i historii.

Trudny temat

ISIS to słowo, które wzbudza wiele negatywnych emocji. Czy tego chcemy, czy nie, temat wojny                w krajach arabskich jest obecny w naszym życiu na co dzień. Od tego tematu nie da się uciec, więc zaproponowałam klubowiczkom  książkę pt.: „Niewolnica ISIS”. Therry Oberle spisał relację Dżinan – jazydzkiej dziewczyny, która została pozbawiona wolności. W czasie niewoli bito ją, torturowano, zmuszano do  przejścia na islam. Główna bohaterka miała jednak szczęście, bo po trzech miesiącach wróciła do męża, uniknęła gwałtu, a co za tym idzie, wykluczenia ze społeczności, ponieważ Jazydzi uważają zgwałconą kobietę za zhańbioną. Ale tej odwagi starczyło jej również, gdy zdecydowała się opowiedzieć to wszystko, czego doświadczyła, będąc niewolnicą. Choć lektura nie należy do przyjemnych, optymistycznych, trzeba o takich rzeczach mówić. Nie można udawać, że nas to nie dotyczy.

Niecodzienna dyskusja

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się poza biblioteką.

Klubowiczki wspólnie udały się do kina, aby obejrzeć film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Przed kinem wspólna kawa, a przy niej rozmowy o książkach. Natomiast podróży do domu towarzyszyła dyskusja na temat filmu. Opinie i wrażenia każda klubowiczka miała inne:)

Tajemnicza Rika.

Już 7 lat działa przy bibliotece Dyskusyjny Klub Książki. Podczas jubileuszowego spotkania klubowiczki rozmawiały o książce Magdaleny Parys pt. ”Biała Rika”. Autorka prezentuje historię swojej „przyszywanej” rodziny, w którą wplata opowieść o swoim dzieciństwie. Powieść zrobiła na paniach duże wrażenie. Spodobała się narracja, zawierająca czasy wojny, młodości autorki oraz współczesne komentarze mamy i dzieci pisarki. Bardzo podobały się  drzewa genealogiczne, które pomagały w zrozumieniu relacji między bohaterami. Książkę  nie da się  czytać gdziekolwiek, wymaga skupienia. Historia jest tak wciągająca, że zmusza do refleksji, szukania własnych rodzinnych tajemnic, zachęca do rozmowy z dziadkami i porusza czytelnika. Zdecydowanie polecamy!

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi