Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie z historią

W maju klubowiczki z Sulmierzyc zmierzyły się z książką Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt.:”Czucie i Wiara czyli warszawskie duchy”. Głównymi bohaterami są dwaj bracia, którzy prowadzą biuro detektywistyczne i rozwiązują zagadki paranormalne. Każdy rozdział tego dzieła to  jedno śledztwo oparte na konkretnej epoce i wydarzeniu historycznym. Książka zawiera fotografie , które dokumentują prawdziwość miejsc. Czytając poszczególne rozdziały, otrzymujemy dużo informacji z historii poszczególnych obiektów i dzielnic. Po lekturze ma się ochotę odwiedzić te miejsca oraz pogłębić swoją wiedzę. Polecamy miłośnikom Warszawy i historii.

Trudny temat

ISIS to słowo, które wzbudza wiele negatywnych emocji. Czy tego chcemy, czy nie, temat wojny                w krajach arabskich jest obecny w naszym życiu na co dzień. Od tego tematu nie da się uciec, więc zaproponowałam klubowiczkom  książkę pt.: „Niewolnica ISIS”. Therry Oberle spisał relację Dżinan – jazydzkiej dziewczyny, która została pozbawiona wolności. W czasie niewoli bito ją, torturowano, zmuszano do  przejścia na islam. Główna bohaterka miała jednak szczęście, bo po trzech miesiącach wróciła do męża, uniknęła gwałtu, a co za tym idzie, wykluczenia ze społeczności, ponieważ Jazydzi uważają zgwałconą kobietę za zhańbioną. Ale tej odwagi starczyło jej również, gdy zdecydowała się opowiedzieć to wszystko, czego doświadczyła, będąc niewolnicą. Choć lektura nie należy do przyjemnych, optymistycznych, trzeba o takich rzeczach mówić. Nie można udawać, że nas to nie dotyczy.

Niecodzienna dyskusja

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się poza biblioteką.

Klubowiczki wspólnie udały się do kina, aby obejrzeć film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Przed kinem wspólna kawa, a przy niej rozmowy o książkach. Natomiast podróży do domu towarzyszyła dyskusja na temat filmu. Opinie i wrażenia każda klubowiczka miała inne:)

Tajemnicza Rika.

Już 7 lat działa przy bibliotece Dyskusyjny Klub Książki. Podczas jubileuszowego spotkania klubowiczki rozmawiały o książce Magdaleny Parys pt. ”Biała Rika”. Autorka prezentuje historię swojej „przyszywanej” rodziny, w którą wplata opowieść o swoim dzieciństwie. Powieść zrobiła na paniach duże wrażenie. Spodobała się narracja, zawierająca czasy wojny, młodości autorki oraz współczesne komentarze mamy i dzieci pisarki. Bardzo podobały się  drzewa genealogiczne, które pomagały w zrozumieniu relacji między bohaterami. Książkę  nie da się  czytać gdziekolwiek, wymaga skupienia. Historia jest tak wciągająca, że zmusza do refleksji, szukania własnych rodzinnych tajemnic, zachęca do rozmowy z dziadkami i porusza czytelnika. Zdecydowanie polecamy!

Szczęście czy fart?

W świątecznej atmosferze odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie sulmierzyckiego DKK. W pierwszej części rozmawiałyśmy o książce pt. „Szczęście czy fart”, która okazała się krótką, prostą opowieścią o sekretach szczęścia. Książeczka pełna jest inspirujących sentencji, które mogą dodać otuchy w codziennych zmaganiach. Następnie udałyśmy się do pobliskiej restauracji, by wspólnie uczestniczyć w dkk- owskiej wigilii.

Kryminalna zagadka!

„Echo w płomieniach” to kolejna pozycja książkowa na liście Dyskusyjnego Klubu Książki w Sulmierzycach. Główny bohater Jack Reacher po raz kolejny wciąga czytelnika w niesamowite przygody. Akcja toczy się w małym miasteczku Echo, gdzie Jack spotyka tajemniczą Carmen. Kobieta prosi go, by pomógł jej w pozbyciu się męża – kata. Początkowo niechętny, postanawia pomóc….. Książkę czyta się bardzo dobrze. Główny wątek ciekawy, dający do myślenia. Jedynym mankamentem są zbyt długie opisy krajobrazu, opis postaci, czy opis przygotowań do akcji. Zakończenie było świetnie rozegrane i przemyślane. Polecamy każdemu kto lubi mocną sensację.

W drugiej części spotkania klubowiczki podjęły wyzwanie napisania dyktanda dkk. Panie sprawdziły swoje umiejętności ortograficzne a przy tym świetnie się bawiły.

Opowiadania są ok!

W październiku DKK w Sulmierzycach dyskutowało o książce Erica – Emmanuela Schmitta pt. „Trucicielka”. Jest to zbiór 4 opowiadań, w których pojawia się temat obsesji, lęków, zazdrości, opętania. Klubowiczki oczarował prosty i zwięzły język autora, którym potrafi przekazywać różnorodne emocje. Znawca ludzkiej psychiki, umie w krótkich opowiadaniach powiedzieć, wyrazić i pokazać tak wiele. Każda opowieść wciąga i porusza czytelnika. Polecamy – przeczytajcie i zostawcie sobie parę chwil na refleksję.

Trudna dyskusja

Wrześniowe spotkanie DKK było wyzwaniem, a to za sprawą książki Sylwii Chutnik pt. ”Dzidzia”. Autorka porusza w niej trudne bolesne, trudne tematy. To przede wszystkim kwestie niepełnosprawności dziecka i sytuacji jego matki. Innym tematem to postawa Polaków wobec Żydów, krytyka kleru, polityków i wymiaru sprawiedliwości.

Książka przygnębiająca, ukazująca wręcz makabryczne sceny z elementami czarnego humoru.

Po ciężkiej dyskusji udałyśmy się na spotkanie autorskie z Hanną Cygler do zaprzyjaźnionego DKK w Strzelcach Wielkich.

DKK na wyjeździe

W maju klubowiczki postanowiły podyskutować o książce w przepięknej scenerii – w altance Świetlicy Wiejskiej w Chorzenicach. Na miejsce dojechałyśmy na rowerach, pokonując dystans 4 kilometrów. W altance czekała na nas pyszna kawa i ciastko. Przy akompaniamencie deszczu zaczęłyśmy rozmawiać o książce ”Wariatka tańczy”, która jest obszernym wywiadem z piosenkarką Marylą Rodowicz. Lektura dostarczyła nam wiedzy o życiu artystki począwszy od czasów młodości, poprzez rozkwit kariery piosenkarskiej a zakończywszy na rodzinie.

Polecamy książkę jako dawkę pozytywnej energii i optymizmu.

Bohater czy zdrajca?

W kwietniu nasz klub zapoznał się z kolejną książką Marii Nurowskiej pt.: „Mój przyjaciel zdrajca”. Jest to biografia Ryszarda Kuklińskiego, w której sam pułkownik opowiada o swoim życiu i działaniach politycznych. Czyta się  łatwo i szybko, fabuła pobudza wyobraźnię o czasach komunistycznych.

Bohater czy zdrajca? Dla jednych bohater dla drugich zdrajca. Każdy ma swoje zdanie….

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi