Niecodzienna dyskusja

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się poza biblioteką.

Klubowiczki wspólnie udały się do kina, aby obejrzeć film „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Przed kinem wspólna kawa, a przy niej rozmowy o książkach. Natomiast podróży do domu towarzyszyła dyskusja na temat filmu. Opinie i wrażenia każda klubowiczka miała inne:)

Tajemnicza Rika.

Już 7 lat działa przy bibliotece Dyskusyjny Klub Książki. Podczas jubileuszowego spotkania klubowiczki rozmawiały o książce Magdaleny Parys pt. ”Biała Rika”. Autorka prezentuje historię swojej „przyszywanej” rodziny, w którą wplata opowieść o swoim dzieciństwie. Powieść zrobiła na paniach duże wrażenie. Spodobała się narracja, zawierająca czasy wojny, młodości autorki oraz współczesne komentarze mamy i dzieci pisarki. Bardzo podobały się  drzewa genealogiczne, które pomagały w zrozumieniu relacji między bohaterami. Książkę  nie da się  czytać gdziekolwiek, wymaga skupienia. Historia jest tak wciągająca, że zmusza do refleksji, szukania własnych rodzinnych tajemnic, zachęca do rozmowy z dziadkami i porusza czytelnika. Zdecydowanie polecamy!

Szczęście czy fart?

W świątecznej atmosferze odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie sulmierzyckiego DKK. W pierwszej części rozmawiałyśmy o książce pt. „Szczęście czy fart”, która okazała się krótką, prostą opowieścią o sekretach szczęścia. Książeczka pełna jest inspirujących sentencji, które mogą dodać otuchy w codziennych zmaganiach. Następnie udałyśmy się do pobliskiej restauracji, by wspólnie uczestniczyć w dkk- owskiej wigilii.

Kryminalna zagadka!

„Echo w płomieniach” to kolejna pozycja książkowa na liście Dyskusyjnego Klubu Książki w Sulmierzycach. Główny bohater Jack Reacher po raz kolejny wciąga czytelnika w niesamowite przygody. Akcja toczy się w małym miasteczku Echo, gdzie Jack spotyka tajemniczą Carmen. Kobieta prosi go, by pomógł jej w pozbyciu się męża – kata. Początkowo niechętny, postanawia pomóc….. Książkę czyta się bardzo dobrze. Główny wątek ciekawy, dający do myślenia. Jedynym mankamentem są zbyt długie opisy krajobrazu, opis postaci, czy opis przygotowań do akcji. Zakończenie było świetnie rozegrane i przemyślane. Polecamy każdemu kto lubi mocną sensację.

W drugiej części spotkania klubowiczki podjęły wyzwanie napisania dyktanda dkk. Panie sprawdziły swoje umiejętności ortograficzne a przy tym świetnie się bawiły.

Opowiadania są ok!

W październiku DKK w Sulmierzycach dyskutowało o książce Erica – Emmanuela Schmitta pt. „Trucicielka”. Jest to zbiór 4 opowiadań, w których pojawia się temat obsesji, lęków, zazdrości, opętania. Klubowiczki oczarował prosty i zwięzły język autora, którym potrafi przekazywać różnorodne emocje. Znawca ludzkiej psychiki, umie w krótkich opowiadaniach powiedzieć, wyrazić i pokazać tak wiele. Każda opowieść wciąga i porusza czytelnika. Polecamy – przeczytajcie i zostawcie sobie parę chwil na refleksję.

Trudna dyskusja

Wrześniowe spotkanie DKK było wyzwaniem, a to za sprawą książki Sylwii Chutnik pt. ”Dzidzia”. Autorka porusza w niej trudne bolesne, trudne tematy. To przede wszystkim kwestie niepełnosprawności dziecka i sytuacji jego matki. Innym tematem to postawa Polaków wobec Żydów, krytyka kleru, polityków i wymiaru sprawiedliwości.

Książka przygnębiająca, ukazująca wręcz makabryczne sceny z elementami czarnego humoru.

Po ciężkiej dyskusji udałyśmy się na spotkanie autorskie z Hanną Cygler do zaprzyjaźnionego DKK w Strzelcach Wielkich.

DKK na wyjeździe

W maju klubowiczki postanowiły podyskutować o książce w przepięknej scenerii – w altance Świetlicy Wiejskiej w Chorzenicach. Na miejsce dojechałyśmy na rowerach, pokonując dystans 4 kilometrów. W altance czekała na nas pyszna kawa i ciastko. Przy akompaniamencie deszczu zaczęłyśmy rozmawiać o książce ”Wariatka tańczy”, która jest obszernym wywiadem z piosenkarką Marylą Rodowicz. Lektura dostarczyła nam wiedzy o życiu artystki począwszy od czasów młodości, poprzez rozkwit kariery piosenkarskiej a zakończywszy na rodzinie.

Polecamy książkę jako dawkę pozytywnej energii i optymizmu.

Bohater czy zdrajca?

W kwietniu nasz klub zapoznał się z kolejną książką Marii Nurowskiej pt.: „Mój przyjaciel zdrajca”. Jest to biografia Ryszarda Kuklińskiego, w której sam pułkownik opowiada o swoim życiu i działaniach politycznych. Czyta się  łatwo i szybko, fabuła pobudza wyobraźnię o czasach komunistycznych.

Bohater czy zdrajca? Dla jednych bohater dla drugich zdrajca. Każdy ma swoje zdanie….

Najgorszy człowiek na świecie?

Rozmowy podczas marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych toczyły się wokół tematu uzależnień od alkoholu i narkotyków. Wszystko za sprawą książki Małgorzaty Halber „Najgorszy człowiek na świecie”.Książka opowiada o życiu Krystyny – młodej dziewczyny, która popada w problem alkoholowy. Krystyna uczy się żyć od nowa. Nie łatwo jest zwalczyć swoje uzależnienie, gdy wokół jest tyle pokus, gdy rodzice nie pomagają, chłopak jest obojętny, a w pracy każde spotkanie kończy się rozmowami „przy kieliszku”. Krystyną może być osoba nam bliska, wystarczy się rozejrzeć by spostrzec, że ktoś potrzebuje pomocy. Ta książka ma rozbudzić u czytelnika empatię – chyba udało się autorce.

W zaciszu biblioteki

Kryminał Olgi Rudnickiej „Zacisze 13” to lekka w czytaniu książka, której opisane wydarzenia wydają się niewiarygodne. Dynamiczna akcja i humor sprawiają, że czytelnik chętnie czyta taką literaturę – tak jednogłośnie stwierdziły Klubowiczki podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Popołudnie upłynęło nam doskonale, powspominałyśmy bohaterki, ich perypetie, zabawne historie. Takie rozmowy o książkach są przyjemnością. Z niecierpliwością czekamy na marcowe spotkanie. Kolejna lektura też będzie bardzo interesująca.