Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Aleja włókniarek" na grudniowym spotkaniu w MBP w Piotrkowie Tryb.

"Aleja włókniarek” to reportaż Marty Madejskiej o rodzącym się w XIX w. przemyśle włókienniczym   w Łodzi. To opowieść o kobietach zatrudnionych w łódzkich fabrykach, pracujących w bardzo złych warunkach, często przepłacających własnym zdrowiem i życiem, by wykarmić wielodzietną rodzinę. I choć na przestrzeni lat zmieniała się rzeczywistość polityczna, to położenie włókniarek już niekoniecznie.

Autorka zadała sobie wiele trudu by dotrzeć do materiałów poświęconych „fabrycznym dziewczynom”. Przeglądała zbiory  archiwalne, stare zdjęcia, propagandowe kroniki filmowe i reportaże prasowe, by krok po kroku odtworzyć drogę, jaką musiały przejść łódzkie włókniarki.

Przedstawiła setki wspomnień i wypowiedzi, zarówno tych żyjących jak i nieżyjących kobiet- robotnic, by w pełni przybliżyć czytelnikowi ich ciężki los. Trzeba przyznać, że jest to niebywałe osiągnięcie, ponieważ jej  respondentki to kobiety nieprzywykłe do opowiadania o sobie. Przekonane o tym, że ich życie nie jest szczególnie interesujące, ani godne uwagi.  Często wstydziły się,  nie miały  odwagi mówić o  tym co przeżyły, ale gdy już zaczęły, to stworzyły obraz, który może  czytelnika przerazić. Przyjeżdżały z okolicznych miasteczek i wsi, podejmowały pracę w fabryce, przy krosnach i stały przy nich po dwanaście godzin dziennie. W ciąży, ukrywając w fabryce dzieci, chore, głodne, zmęczone. Nisko opłacane, wykorzystywane przez majstrów i właścicieli, przedwcześnie postarzałe. Były tanią siłą roboczą. Płacono im połowę tego co mężczyznom. Gdy było już bardzo źle to strajkowały, nawet po kilka miesięcy, często nadaremnie, ale próbowały, bo chciały zmienić swój los.

Marta Madejska przypomina również nazwiska i życiorysy Michaliny Tatarkówny-Majkowskiej, najpierw robotnicy a później działaczki, która stanęła na czele łódzkiej PZPR czy Wandy Gościmskiej.

Ta książka uświadamia nam, że tak naprawdę to właśnie w rodzinach robotniczych, a nie inteligenckich czy mieszczańskich, najwcześniej zakwestionowany został tradycyjny, patriarchalny podział ról pomiędzy kobietą a mężczyzną. Jest to w pewnym sensie historia rodzącej się emancypacji kobiet, przy tym bez cienia feminizmu. Nikt wcześniej przed Martą Madejską nie próbował dowiedzieć się, kim były te niezwykłe kobiety, skąd przybywały i dlaczego zostawały w mieście, w którym wcale nie odnajdywały szczęścia. Klubowiczom bardzo podobała się lektura. Naszym zdaniem autorka w pełni zasłużyła na nagrodę „Złotego Ekslibrisu” za najlepszą książkę o  Łodzi wydaną w 2018 roku. Tym samym zachęcamy do jej przeczytania.

Na spotkaniu obecnych było 12 osób.

 

                                                                           Katarzyna Choja

                                                      Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi