Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Nad rzeką niepamięci" na wrześniowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka Joanny Lustyk pt. ”Nad rzeką niepamięci” była tematem dyskusji na wrześniowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Autorka opisuje losy dwóch rodzin: Leńskich i Kozarynów na tle tragicznych wydarzeń I i II Wojny Światowej, rewolucji październikowej, dwudziestolecia międzywojennego jak również radzieckiej i niemieckiej okupacji Lwowa. Głównym bohaterem jest Adam Leński, który po śmierci ojca, podczas porządkowania jego rzeczy, natrafił na tajemnicze  listy, notatki i luźne kartki z pamiętnika. Sekretne zapiski w pierwszym momencie wydają się zbyt abstrakcyjne żeby je potraktować poważnie. Zagłębiając się w ich treść Adam odkrył, że na przeszłości jego rodziny ciąży zmowa milczenia. Stefan Leński miał swoją pilnie strzeżoną tajemnicę, która zmieniła dotychczasową opinię syna na temat ojca. Okazało się, że był to człowiek, o „dwóch twarzach”. W obliczu ujawnionych informacji Adam zrozumiał, dlaczego jego ojciec był taki oschły, nawet dla najbliższych sobie osób.

 Główny bohater na podstawie znalezionych dokumentów odtworzył dramatyczną historię swojej rodziny, która zamieszkiwała Kresy Wschodnie. Jest to najważniejszy wątek, jaki autorka zawarła w swojej książce.  Poza tym pisze o czystkach etnicznych, których dokonała Ukraińska Powstańcza Armia na ludności cywilnej na Wołyniu, kiedy to tysiące Polaków zostało w bestialski sposób wymordowanych przez UPA. Przekaz autorki jest jednoznaczny - nie możemy zapomnieć o tym strasznym ludobójstwie w imię szeroko rozumianej poprawności politycznej.

 Joanna Lustyk porusza również wiele innych ważnych kwestii np.: temat spuścizny po własnej rodzinie, tożsamości narodowej, patriotyzmu, a także przemijania i starości.

Obecni na spotkaniu klubowicze zastanawiali się, jakie tajemnice skrywali ich przodkowie: czy lepiej o tym wiedzieć czy też żyć w nieświadomości. Książka pt. „Nad rzeką niepamięci” bardzo się podobała. Dyskutujący docenili warsztat pisarski autorki, która potrafiła w równej mierze nimi wstrząsnąć, co wzruszyć. Na spotkaniu obecnych było 7 osób.

                                                            

                                                                            Katarzyna Choja

                                                                      Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

                                                                      

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi