Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Judasz"A.Oza na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Na marcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb. dyskutowaliśmy na temat książki izraelskiego pisarza Amosa Oza  pt.: „ Judasz”

Akcja książki rozgrywa się w Jerozolimie, na przełomie  1959 i 1960 r. Głównym bohaterem jest dwudziestokilkuletni Szmuel Asz, który z powodu kłopotów finansowych musi przerwać studia na Uniwersytecie Hebrajskim. Na domiar złego zostaje porzucony przez narzeczoną, która wychodzi za mąż za swojego byłego chłopaka.

Szmuel przypadkiem trafia na ofertę dotyczącą pracy, postanawia udać się na miejsce podane w ogłoszeniu i sprawdzić o jakie zajęcie chodzi. Tak trafia do starego  domu przy zaułku Rabina Elbaza. Jego zadaniem jest dotrzymywanie towarzystwa emerytowanemu nauczycielowi Gerszomowi Waldzie.  Jest to mężczyzna niepełnosprawny fizycznie lecz bardzo oczytany i lubiący toczyć spory filozoficzne. Panowie odbywają każdego dnia o stałej porze interesujące rozmowy na trudne i nurtujące ich tematy np. proces powstania Państwa Żydowskiego, czy rola jaką odegrał w chrześcijaństwie Judasz Iskariota.

 Równolegle w powieści rozwija się wątek miłosny pomiędzy Szmuelem i Atalią. Ta czterdziestoletnia piękna kobieta, jest wdową po synu Gerszoma Walda, który zginął na wojnie.

Młodego mężczyznę fascynuje jej tajemniczość i nietuzinkowa uroda, jednak ich romans nie ma szans przerodzić się w coś głębszego i trwałego. Kobieta nie ufa mężczyznom, zarzuca im, iż od lat mając świat w swoich rękach potrafili zamienić go w rzeźnię i koszmar.

Oz w swojej książce porusza wiele istotnych tematów takich jak : kwestia Jezusa w oczach Żydów, moralność i patriotyzm oraz rozważania na temat zdrady.

Dyskutujący docenili konserwatywny kształt utworu i jednocześnie jego bogatą treść . Pozycja posiada nie tylko walory czysto literackie ale również poznawcze. Okazuje się że w Izraelu głoszone są również takie poglądy, według których powstanie państwa żydowskiego w 1948 roku było klęską, a nie historycznym sukcesem tego narodu. Amos Oz  nie ukrywa swych poglądów na  drażliwe polityczne kwestie, w związku z tym nieraz został przez rodaków nazwany zdrajcą.

Kilku osobom biorącym  udział  w dyskusji przeszkadzały ciągłe powtórzenia (np. pudrowanie przez Szmuela brody pudrem dla niemowląt czy podgrzewanie Gerszomowi kaszki). Ostatecznie jednak książkę uznajemy za interesującą,  wartościową i godną polecenia lekturę.

W spotkaniu wzięło udział 7 osób.

 

                                                                       Katarzyna Choja

                                                                   Moderator DKK w Piotrkowie Tryb.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi