Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Oczy zasypane piaskiem"na spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

„Oczy zasypane piaskiem”  Pawła Smoleńskiego były tematem dyskusji na pierwszym w tym roku (styczniowym) spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Piotrkowie Tryb.

To już kolejny, wstrząsający reportaż tego autora o konflikcie palestyńsko-izraelskim.

Książka składa się z kilku rozdziałów,  każdy z nich opowiada  historię innego człowieka.

To zazwyczaj tragiczne historie życia zarówno Palestyńczyków jak i Izraelczyków.

Jedni wobec drugich odczuwają nieustanny lęk i nienawiść. Palestyńczycy próbują się odnaleźć w rzeczywistości zdominowanej przez izraelską armię i izraelskie ustawodawstwo.

Izraelczycy żyją w ciągłym strachu przed arabskimi zamachowcami-samobójcami.

Pomimo całej eskalacji zła z jaką mamy do czynienia, znajduje się w tych reportażach również sporo akcentów pozytywnych, pozwalających mieć nadzieję, że ten odwieczny konflikt może być zażegnany. Kilkakrotnie pojawia się postać izraelskiego prawnika Michaela Sfardzie, który walczy o prawa Palestyńczyków i przyjaźni się z Mohamedem z miasteczka Bil’in.

Dyskutujący zwrócili szczególna uwagę na rolę kobiet zarówno izraelskich jak i palestyńskich, które rozumieją, że agresja niczego nie rozwiązuje. Postawa religijnej Arabki Fatimy spotkała się z ogromną empatią ze strony klubowiczów. Postanowiła ona pojechać do kibucu w Beri i otwarcie powiedzieć Izraelskim kobietom, że życie w ciągłym strachu przed nocnymi najściami izraelskich żołnierzy, ciągłymi patrolami, checkpointami  upokarza ją. Wystąpienie spotkało się z takim samym odzewem ze strony kobiet żydowskich, które z kolei przyznały, że również boją się podróżować miejskimi autobusami z obawy przed samobójczymi zamachami ze strony arabów.

Kobiety przezwyciężyły wzajemne lęki i urazy, zaczęły rozmawiać o sprawach ważniejszych niż strach i gniew, to z kolei zaowocowało przyjaźnią i założeniem przez Fatimę stowarzyszenia Sziruki, pomagającego palestyńskim kobietom walczyć o prawa ekonomiczne, polityczne i obywatelskie.

Biorący udział w dyskusji klubowicze stwierdzili, że gdyby Palestyńscy i Izraelscy politycy umieli tak rozmawiać jak Fatima z Al-Azarii i Vivian z kibucu Beri dawno ten konflikt byłby zażegnany. Opisana została też działalność organizacji o nazwie Matschom Watch, której założycielkami są głównie starsze kobiety z Izraela, kontrolująca zachowania wojsk izraelskich w checkpointach -posterunkach wojskowych – przez które codziennie przechodzą tysiące Palestyńczyków.

 Kobiety dbają by były przestrzegane prawa człowieka,  nie było poniżania i przemocy. Dyskutujący uznali książkę za ważną i potrzebną, ponieważ wielu z nas dopiero po jej przeczytaniu zrozumiało podłoże tego konfliktu, o którym tak naprawdę niewiele dotychczas wiedzieliśmy.

Lektura na długo zapada w pamięć i nie pozostawia obojętnym.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.                       Katarzyna Choja

                                                               Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi