Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Drach" na listopadowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Na listopadowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb. dyskutowaliśmy o śląskiej sadze rodzinnej autorstwa Szczepana Twardocha zatytułowanej „Drach”.

Pisarz ukazuje tragiczne losy dwóch rodzin: Magnorów i Gemanderów na przestrzeni XX i XXI w.

Narratorem  w powieści jest tytułowy „Drach” - twór trwały i wieczny, który widzi wszystko i niczemu się nie dziwi. Drach to tak naprawdę Matka Ziemia, rodzicielka wszystkiego co na niej żyje. Istotą rzeczy dla Dracha jest śmierć, bo już w momencie narodzin zbliżamy się do własnej nieuniknionej śmierci. Nie ma w tym nic strasznego i nadzwyczajnego, bo przecież z prochu powstajemy i w proch się obracamy.

Skomplikowane losy bohaterów są ukazane na tle burzliwej historii Górnego Śląska, licznych powstań i dwóch wojen światowych. To opowieść o miłości i zdradzie, narodzinach i śmierci ale również o niespełnionych marzeniach. Autor zastosował bardzo ciekawą konstrukcję fabuły polegającą na tym, że  wydarzenia rozgrywają się jednocześnie w różnych czasoprzestrzeniach . Liczne wątki przeplatają się ze sobą jak w kalejdoskopie.

Wszystkim ośmiu osobom biorącym udział w dyskusji powieść bardzo się podobała .

Uznali lekturę za trudną i wymagającą maksymalnego skupienia podczas czytania. Wynikało to przede wszystkim z zastosowania  dużej ilości dialogów w języku niemieckim i gwarze wasserpolskiej. Dyskutujący zauważyli, że bardzo pomocne były by przypisy, których w książce niestety zabrakło. Nieco szokujące były liczne opisy procesów gnilnych ciał i skomplikowane nazwy bakterii za to odpowiedzialnych.   

Na szczęście większość powieści napisana jest piękną polszczyzną co sprawia, że czyta się ją szybko i z dużą przyjemnością. Książka na długo pozostaje w pamięci i sprawia, że chętnie sięgniemy po inne pozycje tego autora.

                                                                                      Katarzyna Choja

                                                                            Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

 

                                                                        

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi