Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Biała skała.W głąb krainy Inków." na czerwcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

„Biała skała. W głąb krainy Inków.” Thomsona Hugha była tematem dyskusji na czerwcowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Książka T. Hugha jest po części reportażem, powieścią przygodową i przewodnikiem po Peru. To również kompendium wiedzy o prastarej kulturze Inków.

Autor w porywający sposób opowiada o tym jak Inkowie podbili ogromną część kontynentu Ameryki Południowej i jak w szesnastym wieku sami padli ofiarą najeźdźców-hiszpańskich konkwistadorów, którzy unicestwili ich cywilizację.

T. Hugh po raz pierwszy wyjechał do Peru w latach osiemdziesiątych jako dwudziestoletni chłopak, który nie bardzo wiedział co chciałby w życiu robić.

Pozyskał sponsorów i zorganizował wraz z dwójką przyjaciół wyprawę śladami wcześniejszych podróżników i odkrywców. Pomysł okazał się tyle odważny co szalony, ponieważ żaden z nich nie miał doświadczenia ani solidnej wiedzy historycznej, geograficznej czy archeologicznej na temat kraju, do którego się wybierali. Stało się to powodem wielu naprawdę śmiesznych przygód naszych bohaterów-odkrywców. Zresztą to poczucie humoru i dystans do siebie bardzo się spodobał klubowiczom, uznali to za ogromny atut tej lektury. Książka jest przede wszystkim nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat prastarej cywilizacji Inków. Autor wielokrotnie wracał na trudno dostępne szlaki górskie, by po raz kolejny odkrywać już wcześniej odkryte, ale ponownie zabrane przez żarłoczną dżungle zabytkowe ruiny.

„ Biała skała…”to owoc licznych ekspedycji jakie pisarz-podróżnik odbył na przestrzeni dwudziestu lat nie tylko do Peru ale również Boliwii i Ekwadoru.

Dzięki lekturze tej książki dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy nie tylko o tak uwielbianym przez turystów Machu Picchu ale również o Starej Vilcabambie, ruinach Llactapaty, czy tytułowej Białej skale(Chuquipaty). Im bardziej zagłębiamy się w lekturę tej książki, tym łatwiej jest nam zrozumieć fascynację i miłość autora do tego niedostępnego, ale jakże cudownego zakątka ziemi.

Książka uznana została przez klubowiczów za bardzo ciekawą i godną polecenia.

Jedynym minusem był brak fotografii, które jeszcze bardziej uatrakcyjniłyby lekturę.

W spotkaniu wzięło udział sześć osób.

                                                                  Katarzyna Choja

                                                           moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi