Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

,,Towarzyszka panienka" na spotkaniu DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

„Towarzyszka panienka” Moniki Jaruzelskiej była tematem dyskusji na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Książka nie jest klasyczną autobiografią. Składają się na nią krótkie historie z czasów dzieciństwa i lat studenckich, aż po obecne czasy. To opowieść o dorastaniu u boku sławnego "dygnitarza".

Jaruzelska opowiada jak to jest dźwigać brzemię kontrowersyjnego nazwiska. Ma świadomość, że jej ojciec jest jedną z najbardziej znienawidzonych postaci PRL-u.

Dzieciństwo upływało pani Monice w dostatku. Miło spędzała czas towarzysząc ojcu w zagranicznych podróżach służbowych, podczas których miała okazję poznać wiele ważnych osób, nie tylko ze świata polityki. Ceną za taki styl życia była paradoksalnie ogromna samotność. Ciągła nieobecność ojca, jak również styl bycia i życia nietuzinkowej matki sprawiał, że wychowaniem dziecka zajmowała się babcia i „wujkowie” z ochrony.

Klubowiczki po przeczytaniu tej książki odniosły wrażenie, iż autorka była dzieckiem emocjonalnie zaniedbanym. Tym bardziej trzeba docenić fakt, że zachowała zdrowy dystans do swojej osoby. Potrafiła w bardzo dowcipny sposób opowiedzieć dwuznaczne historie z lat szkolnych.

 Za ogromny plus należy poczytać autorce empatię i wiele ciepłych słów pod adresem osób, które należały do przeciwnych partii politycznych niż jej ojciec. Dyskutujący docenili  odwagę  Moniki Jaruzelskiej za to, że nie wybierała najłatwiejszych ścieżek w życiu. Nie jest typem celebrytki, chroni prywatność swoją i swojego synka.

Niektórzy klubowicze czuli się nieco zawiedzeni, iż nie znaleźli w książce sensacji politycznych, na które liczyli. Oczywiście przy okazji lektury wywiązała się burzliwa dyskusja na temat słuszności wprowadzenia stanu wojennego. Monika Jaruzelska ustosunkowała się do tego wydarzenia mówiąc: ,, Nie miałam na decyzje ojca żadnego wpływu. Dla mnie stan wojenny był rodzajem koniecznej hibernacji, łącznie ze wszystkimi jej skutkami”.

Trzynastu osobom obecnym na spotkaniu książka podobała się, uznali ją za interesującą i godną polecenia.

Następne spotkanie DKK 18.03.2014r o godz.17.00

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi