Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzja "Niemiecki taniec" M. Nurowska

 

„Niemiecki taniec” Maria Nurowska napisała pod wpływem opowiadania pewnej kobiety, która tuż po wojnie, w jednym z pomorskich miasteczek, została przez 3 dni postawiona naga pod pręgierzem, tylko dlatego, że była Niemką.

Autorka uważa, że na nienawiści nie da się niczego zbudować i napisała tę książkę po to, by nam to uświadomić.

Utwór dotyka trudnych spraw związanych z przeżyciami ludzi podczas II wojny światowej. Opowiada historię dwóch kobiet- Elizy i Marianny von Saarow, które dzieciństwo i młodość spędziły na Pomorzu, a  po wojnie zostały przesiedlone do Niemiec.

W powieści teraźniejszość splata się z przeszłością, bo bohaterki wracają we wspomnieniach do czasu i miejsc gdzie były szczęśliwe i czuły się bezpiecznie.

Autorka przedstawia dramat przesiedlonych i pokazuje szokujące zachowania Polaków, okrucieństwo i brutalność wobec całkowicie bezbronnych. Wojna demoralizuje ludzi, obdziera ich z człowieczeństwa, Ci którzy z ofiar stali się zwycięzcami, zachowują się tak, jak do niedawna ich oprawcy.

Wprowadzając wątek misjonarki pracującej w Zairze, autorka odważyła się skrytykować stosunek Jana Pawła II do sytuacji panującej w Afryce. Matka Elżbieta uważa, że papież żyje we własnym świecie, a prawdziwe  problemy „Czarnego Lądu” niewiele go obchodzą. Powieść jest niezwykle ciekawa, porusza wiele problemów o których na co dzień nie myślimy, a które istnieją. Zmusza do przemyśleń i refleksji, dostarcza wielu wzruszeń. Czyta się ją z wielkim zainteresowaniem i wraz z bohaterami przeżywa ich powikłane losy.


Uczestniczka DKK -Z. Szymczak

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi