Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Historia niezwykłej przyjaźni.

Majowe i czerwcowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książkowego dla Dorosłych były poświęcone powieści Eleny Ferrante.
Punktem wyjścia do rozmowy o książce stały się fragmenty adaptacji filmowej wyreżyserowanej przez Saverio Constanzo. Panie obecne na spotkaniu podjęły próbę porównania tych dwóch dzieł. Zarówno książka jak i film zdaniem Klubowiczek świetnie oddały atmosferę lat 50-tych. Niektóre z nich przyznały, że nieco inaczej wyobrażały sobie postaci głównych bohaterek.
W dalszej części spotkania prowadząca próbowała przedstawić sylwetkę tajemniczej autorki. Panie poznały szereg hipotez i przedstawiły własne pomysły na to, kim może być Elena Ferrante.
Tomaszowskie Klubowiczki wyróżniły kilka tematów istotnych ich zdaniem w „Genialnej przyjaciółce”. Na pierwszy plan z pewnością wysunął się temat relacji między głównymi bohaterkami Elena i Lilu, które z jednej strony ciągle rywalizują ze sobą, z drugiej cechuje je duża empatia i solidarność.
Panie zwróciły także uwagę na obraz Neapolu, a właściwie jego dzielnicy pełnej przemocy, biedy, frustracji i agresji. Kolejną sprawą poruszoną na spotkaniach były prawa kobiet do nauki, decydowania o przyszłości, zamążpójściu. Włoszkom opisanym w książce Ferrante odmówiono prawa do podejmowania życiowych decyzji. Świat „Rione” (dzielnicy) zdominowany i rządzony przez mężczyzn to świat, w którym ojcowie zabraniają kontynuacji nauki i wyrzucają własne dziecko przez okno. Z takiej rzeczywistości próbują uciec Lena i Lilu. Jedna zdobywając kolejne szczeble edukacji, druga wychodząc za mąż za majętnego człowieka.
Obecne na spotkaniu Panie zgodziły się, że „Genialna przyjaciółka” zachęciła ich do sięgnięcia po kolejne tomy tetralogii Ferrante.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi