Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Skarby przeszłości

Kwietniowe spotkanie DKK dla dorosłych w Tomaszowie Mazowieckim poświęcone było książce Brygidy Helbig.  W niewielkim gronie rozmawiano o niej głównie jako powieści trudnej w odbiorze. Historia opowiedziana przez autorkę to zdaniem Klubowiczów dość skomplikowany kolaż rodzinnych zdarzeń: narodzin, śmierci, przesiedleń, zmian nazwisk, tożsamości i miejsc. Do tego wszystkiego opowieść często się „rwie”, autorka celowo miesza chronologię zdarzeń. Niektórym przeszkadzał także język powieści.

Panie doceniły natomiast „Niebko” jako opowieść niosącą pewną prawdę o relacjach polsko-niemieckich, Niemcach, stereotypach narodowościowych.

Obecni na spotkaniu członkowie DKK „rozszyfrowali” również tytuł powieści, który pozwolił wyjaśnić mozaikową, skomplikowaną fabułę książki. A ta z kolei skojarzyła się im z inną powieścią: „Dom z witrażem” Żanny Słoniowskiej.

W rozmowie pojawił się też wątek tożsamości bohaterów. Dyskusja dotyczyła głównie postaci Willego Kellera, ojca narratorki, który nie wie czy jest Niemcem czy Polakiem. Zresztą doskonale radzi sobie zarówno jako członek Hitlerjugend  jak i żołnierz Polski Ludowej.

Klubowicze zastanawiali się, czy  jednostka ma szansę na zachowanie tożsamości, jeśli w grę wchodzi życie własne i całej rodziny. Wojna zniszczyła bowiem wszystko, co cenne dla rodziny Kellerów i Drzewuskich, pozbawiła życia bliskich, zabrała poczucie bezpieczeństwa , zmuszała do walki i ciągłego szukania siebie.

Te same problemy dotykają też kolejne pokolenia. Narratorka opowieści Marzena odziedziczyła je po dziadkach i rodzicach. Być może spisywanie historii rodzinnej miało pełnić funkcję terapeutyczną, pomóc kobiecie w odnalezieniu własnej tożsamości.

Nietypowa saga rodzinna z II wojną światową w tle stała się również przyczynkiem do wojennych wspomnień rodzinnych Klubowiczów.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi