Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Emocje na sprzedaż

W grudniowe popołudnie tomaszowscy Klubowicze zastanawiali się nad fenomenem sukcesu Katarzyny Michalak. Tym razem omawiano powieść „Nie oddam dzieci”.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że książkę czytało się szybko, ponieważ fabuła została całkiem zgrabnie skonstruowana. Historia tragedii rodziny Sokołowskich na pierwszy rzut oka wydawała się interesująca. Oto w wypadku samochodowym ginie młoda kobieta wraz z małym synkiem. Obiecujący lekarz – ojciec rodziny próbuje przetrwać najtrudniejsze chwile wspomagając się alkoholem. Niemal traci trójkę dzieci, jednak z pomocą przychodzi mu przyjaciel i rzutka pani adwokat, która sprawnie przeprowadza obronę wdowca w sądzie. Wszystko kończy się dobrze, niczym w bajce, dzieci zyskują nową piękną mamusię a głowa rodziny zaczyna doceniać swoich bliskich.

                Historia opowiedziana przez Katarzynę Michalak wywarła ogromne wrażenie na Czytelniczkach. Poruszyła bowiem bardzo trudny temat utraty ukochanej osoby, żałoby, odpowiedzialności za bliskich. Z drugiej strony Klubowicze stawiali pytanie o sens powstania takiej książki. Autorka nie powiedziała na powyższe tematy nic nowego. Konstruując swą opowieść powieliła funkcjonujące już w literaturze kalki. Tomaszowskim Czytelnikom nie podobały się także zakończenia rozdziałów, mające stanowić niejakie preludium do dalszych wydarzeń, w rzeczywistości okazywały się irytujące i infantylne.

 Wiele zarzutów dotyczyło również kiczowatego zakończenia i papierowych, schematycznych bohaterów. Świat Katarzyny Michalak wydaje się być czarno-biały, dobrym ludziom fortuna sprzyja, źli zostają ukarani.

I tu pojawia się odpowiedź na nurtujące nas pytanie dlaczego książki tej autorki są tak chętnie czytane? Po pierwsze są wzruszające. Po drugie wszechwiedzący narrator, niczym przyjaciółka prowadzi swych Czytelników przez życiowe zawirowania i wskazuje, co w życiu najważniejsze.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi