Przekraczanie granic z Ryszardem Kapuścińskim..
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim
- Utworzono: czwartek, 13, grudzień 2007 02:00
- Agnieszka Wojciechowska
Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się tym razem w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W przedświątecznej atmosferze, przy choince i filiżance herbaty rozmawiano o książce cesarza reportażu „Podróże z Herodotem”.
Jak zwykle spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia twórczości autora. Po raz pierwszy wszyscy obecni byli jednomyślni – „Podróże z Herodotem” to niezwykła lektura i śmiało można odnieść do niej słowa autora wypowiadającego się w ten sposób o „Dziejach” greckiego historyka „(…) tak jak każde dzieło wybitne, trzeba czytać wielokrotnie. Za każdym razem będzie nam wówczas odsłaniać nową warstwę, inne, niezauważone wcześniej treści, obrazy i sceny. (…) Bo w każdej wielkiej książce jest kilka książek, trzeba tylko do nich dotrzeć, odkryć je, zgłębić i pojąć…”.
Obecni zauważyli, że ogromną zaletą tekstu jest właśnie jego wielowarstwowość. Każdy czytelnik może odnaleźć w nim coś interesującego. Wielbiciel historii – będzie śledził losy starożytnego świata, kochający podróże – zachwyci się relacjami reportera z Chin, Indii i Afryki, a liczne dygresje dotyczące książek, języka, filozofii sprawiają, że jest to lektura uniwersalna i ponadczasowa.
Klubowicze stwierdzili, iż Kapuściński rekonstruując portret Herodota jako „rasowego reportera”, globalisty, antropologa, historyka, stworzył jednocześnie własny autoportret. Wszyscy zauważyli również pewną prawdę o człowieku, którą przekazuje nam autor książki: bez względu na odległość geograficzną czy historyczną pewne mechanizmy zachowań, postawy, emocje ludzkie pozostają ponadczasowe i niezmienne.
Kolejną zaletą „Podróży z Herodotem”, na którą zwróciła uwagę jedna z uczestniczek spotkania, są mistrzostwo języka i niezwykła umiejętność dogłębnej analizy tekstu Herodota.
Rozmowę zakończyły wspomnienia ze spotkania autorskiego z Ryszardem Kapuścińskim, w którym niektórzy klubowicze mieli przyjemność uczestniczyć. Potwierdzono opinie znane z wywiadów i biografii – Kapuściński był erudytą, a jednocześnie człowiekiem bardzo skromnym, pełnym empatii, który z szacunkiem odnosił się do swoich rozmówców i w interesujący sposób przekonywał, że podróżowanie to „próba poznania wszystkiego – życia, świata, siebie”.
moderator DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim