Tomaszowskie rozmowy o wyspie Pitcairn
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim
- Utworzono: środa, 03, czerwiec 2015 15:23
- Monika Grzelka
Dnia 19 maja odbyło się spotkanie tomaszowskiego koła DKK, w którym udział wzięło 6 osób. Przedmiotem rozmów była tym razem książka Macieja Wasielewskiego, zatytułowana „Jutro przypłynie królowa”.
Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania informacji o wyspie z książki „Atlas wysp odległych” J. Schalansky. Potem klubowiczki opowiadały o emocjach, które towarzyszyły im przy lekturze reportażu. A były to: uczucie niedowierzania, przerażenie, oburzenie, współczucie, gniew. Zgodne stwierdzono, że to trudna książka, że ciężko się czyta o brutalności wobec słabszych, o gwałtach na kilkunastoletnich dziewczynkach, o zmowie milczenia, o poczuciu bezsilności …
Sam autor powiedział: „Historia Pitcairn potwierdza tezę głoszoną w XVII wieku przez angielskiego filozofa Thomasa Hobbesa, że ludzie skazani na siebie w zamkniętej przestrzeni zawsze będą się niszczyć. Do podobnych wniosków doszedł współcześnie Philip Zimbardo, nazywając to efektem Lucyfera. Ja wolę myśleć, że napisałem książkę o mandarynkach. Carl, wyspiarz, który nigdy nie zgwałcił, tak mi streścił losy Pitcairneńczyków: ''Człowiek zastał sad mandarynkowy, zatruł go i zatęsknił''. W tym społeczeństwie jest jakaś dojmująca tęsknota za ładem. A może po prostu za spokojem, za czasami, kiedy mężczyźni czuli się jeszcze bezkarni?”
Lektura książki nie jest przyjemna, ani łatwa, wydaje się jednak konieczna.