Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Tropem Eberharda Mocka

Tropem Eberharda Mocka….

Drugie spotkanie DKK w Tomaszowie Mazowieckim przebiegało w burzliwej atmosferze. Krąg klubowiczów poszerzył się o kilka nowych osób, które wniosły wiele ciekawych spostrzeżeń na temat omawianego tytułu.
Spotkanie rozpoczęło się od zarysowania sylwetki autora- Marka Krajewskiego. Zauważono wspólne elementy wszystkich okładek tetralogii, które jak stwierdził jeden z klubowiczów, wprowadzają czytelnika w nastrój tajemnicy. Zwrócił on również uwagę na motto poprzedzające treść książki i przedstawił jego własną interpretację.
Kilka osób podjęło dyskusję na temat konwencji tzw. „czarnego kryminału”. Wszyscy uczestnicy spotkania docenili sposób opisania ginącego i pogrążonego w wojennym zniszczeniu Breslau. Dominującym wątkiem rozmowy okazał się jednak bardzo realistyczny obraz rzeczywistości przedstawiony w książce. Niektórych z klubowiczów raziły brutalne opisy oraz wulgarny język. W związku z tym pojawiło się pytanie, czy literatura współczesna powinna szokować? Zdecydowana większość nie zgodziła się ze zdaniem, że „mocne”, odrażające  sceny dyskryminują powieść i obniżają jej wartość.
Kolejnym wątkiem, który wzbudził wiele emocji, była osoba głównego bohatera - Eberharda Mocka. Wielu członków DKK wyraziło opinię, że sposób budowania postaci jest jednym z mocniejszych atutów książki. Fakt, że kapitan Mock został przedstawiony w sposób niejednoznaczny sprawia, iż postać ta staje się bliższa czytelnikowi i bardziej „prawdziwa”.
Spotkanie poświęcone „Festung Brestlau” uważam za udane. Książka Marka Krajewskiego wywołała wiele ambiwalentnych ocen i sprowokowała uczestników spotkania do burzliwej dyskusji. Niektórzy przyznali, że choć zwykle nie czytają kryminałów, z pewnością sięgną po wcześniejsze tytuły cyklu.

Agnieszka Szamburska
Opiekun DKK działającego
przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim


Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi