Poszukiwanie korzeni
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim
- Utworzono: poniedziałek, 21, listopad 2011 08:25
- Agnieszka Wojciechowska
15 grudnia 2009 r. tomaszowscy Klubowicze rozmawiali o książce Andy Rottenberg pt „Proszę bardzo”. Wspomnienia dyrektora Zachęty nie spełniły oczekiwań czytelniczych. Spodziewaliśmy się refleksji o sztuce współczesnej, gdy tymczasem autorka zaserwowała chaos, na który składają się dziennik, saga rodzinna, powieść psychologiczna. Zdaniem Klubowiczów Rottenberg powinna się zdecydować na jedną z nich, wówczas książka byłaby spójna i o wiele bardziej interesująca. Czytelnicy przypuszczali, że być może przyczyną tego „bałaganu” jest natura samej autorki.
Obecni na spotkaniu Klubowicze stwierdzili, że to książka terapeutyczna, zresztą jedna z wielu obecnych na rynku wydawniczym. Potwierdzają to wypowiedzi samej Andy Rottenberg mówiące o tym, że pisanie miało ułatwić przetrwanie najtrudniejszego okresu w życiu a z drugiej strony pomóc w znalezieniu przyczyn późniejszych wydarzeń.
Wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem, że jest to książka „dołująca”, podejmująca tematy samotności, śmierci, bezradności matki wobec narkomanii syna. Poza tym, wszyscy mieli trudności z przebrnięciem przez obszerne drobiazgowe opisy koligacji rodzinnych. Uwagę Klubowiczów zwróciły za to fragmenty opowiadające o trudnych relacjach rodzinnych i życiu w PRL-u.
Ogromnym walorem „Proszę bardzo” jest piękna polszczyzna, ogromnej wiedza i erudycja autorki. Poza tym książka posiada walory poznawcze, ponieważ śledząc losy rodziny Rottenbergów poznajemy interesujące fakty historyczne.