Człowiek pogubiony wg Redlińskiego
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim
- Utworzono: poniedziałek, 21, listopad 2011 07:52
- Agnieszka Wojciechowska
20. kwietnia 2010 r. tomaszowski Klub Książkowy rozmawiał o powieści Edwarda Redlińskiego.
Historia 55-letniego Andrzeja Kmicica skłoniła Klubowiczów do refleksji nad trudną sytuacją człowieka współczesnego, który nie potrafi odnaleźć się w informacyjnym gąszczu. Redliński pokazuje bardzo prawdziwie zagubienie w medialnej papce, skłonność do uzależnień, brak umiejętności odróżnienia fikcji od rzeczywistości, płytkość relacji rodzinnych, sytuację, kiedy wirtualne problemy celebrytów urastają do rangi narodowej tragedii, a rzeczy istotne spychane są na margines.
Wprawdzie „Telefrenia” nie podobała się tomaszowianom tak bardzo, jak „Konopielka” czy „Szczuropolacy”, ale z pewnością pozostała głęboko w pamięci.
Niektórym czytelnikom lekturę powieści utrudniała nowoczesna forma. Innym, wręcz odwrotnie, książkę czytało się szybko i lekko. Doceniono poczucie humoru autora, trafność obserwacji obyczajowych.
Wszyscy zwrócili uwagę na uniwersalność opowieści Redlińskiego. Uwagę tomaszowskich klubowiczów zwróciło kilka poruszonych w niej problemów. Dyskusja toczyła się wokół wpływu mediów na nasze poglądy i sposób postrzegania świata, autentyczności wiary. Interesująca wydała się również teoria kolein i rezonansu: „wszystko, co już raz się zdarzyło, tym bardziej może się powtórzyć. Tym bardziej – bo jest już koleina w pamięci świata”.