Literatura pociągowa?
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim
- Utworzono: środa, 18, listopad 2009 10:15
- Agnieszka Wojciechowska
17 listopada 2009 r. tomaszowscy Klubowicze rozmawiali o książce Wojciecha Kuczoka „Senność”.
Książka uzyskała bardzo różne oceny. Z jednej strony wszystkim spodobał się język, kompozycja powieści. Inni zwrócili uwagę, że autor usiłował w niej zbyt wiele „zmieścić” : gry słowne, neologizmy, archaizowanie, dialektyzmy, nawiązania do Gombrowicza sprawiają, że „Senność” wydaje się „przeładowana”. Być może chodziło o to, aby udowodnić, że nadal jest sprawnym pisarzem a kryzys twórczy ma już za sobą.
Uczestnicy spotkania dostrzegli elementy autobiograficzne w historii Roberta oraz podziękowaniach autorskich zamieszczonych na końcu książki.
Wszyscy zgodzili się ze stwierdzeniem, że z pewnością Wojciech Kuczok należy do grupy najzdolniejszych pisarzy i dlatego chcieliby skonfrontować historię opowiedzianą w „Senności” z filmem o takim samym tytule.
Klubowicze cytowali również swoje ulubione fragmenty, zwracając uwagę na fakt, że niewątpliwie w powieści Kuczoka perełek można znaleźć wiele.
W tym miejscy warto przytoczyć choćby jedną z nich: ”…ludzie tak naprawdę mogą mieszkać tylko w innych ludziach …depresja to nic innego, jak bezdomność, na depresję cierpią ludzie, którzy nie mają w kim mieszkać”.
Po odczytaniu przez moderatora fragmentów wywiadu, w których autor przyznaje, że „Senność” traktował jako pewnego rodzaju ćwiczenia warsztatowe, uczestnicy uznali, że postrzegana w ten sposób książka Wojciecha Kuczoka broni się świetnie.