Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Dandys” i „Pomiędzy czerwienią a czernią” Jan Guillou DKK Rawa Maz.

 

 

Witam!!!     

 

Relacja z osiemdziesiątego drugiego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 23.01.2016r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książkach z cyklu Złoty Wiek Jana Guillou pt. „Dandys” i „Pomiędzy czerwienią a czernią”.

 

 

   Zafascynowani pierwszą częścią pt. „Bracia z Vesttland” postanowiliśmy doczytać i porozmawiać o dalszych losach trzech braci, bohaterówcyklu Złoty Wiek. Wszyscy rawscy klubowicze zgodnie stwierdzili, że te książki są po prostu znakomite. W pierwszej części która czytaliśmy jakiś czas temu poznajemy losy tej trójki. Trzech młodych ludzi z niesamowitym zmysłem technicznym z małej wioski rybackiej w Norwegii dostaje szansę wykształcenia. Na uczelni w Dreźnie zdobywają dyplomy inżynierów. W ramach spłaty długu honorowego mają wrócić do ojczyzny by budować kolej. Niestety jak często się okazuje życie pisze nam inny scenariusz niż ten który sobie zaplanowaliśmy, a miłość wyznacza nam całkiem nowe ścieżki. W pierwszej części poznajemy głównie losy Oskara i Lauritza, część druga „Dandys” poświęcona jest całkowicie trzeciemu z braci Swerremu który wraz ze swoim partnerem, tak jest homoseksualistą, trafia do Anglii. I ponownie Guillou w mistrzowski sposób opisuje bohatera oraz jego rozterki i czasy w jakich przyszło mu żyć. A jest to początek XX wieku, purytańska Anglia w której nie ma miejsca na „inność”, która w najlepszym przypadku jest osnuta zmową milczenia ale również restrykcyjnie napiętnowana. Swerre ma talent malarski, poruszamy się więc bo bohemie artystycznej, mnóstwo znanych nazwisk wplecionych w losy bohaterów w znakomity sposób ubarwia powieść. I po raz kolejny wszystko komplikuje wybuch I wojny światowej.

 

Część trzecia to wspólne losy trójki braci w okresie dwudziestolecia międzywojennego, relacje miedzy nimi a w tle ówczesny kryzys i Hitler dochodzący do władzy w Niemczech…

 

Crme de la crme powieści obyczajowej,  książki te są wprost magiczna, nie można się od niej oderwać, czyta się ją znakomicie. Tło historyczne oddane w sposób mistrzowski jak u Eco, życie oraz oddanie charakteru danej epoki jak u Dołęgi-Mostowicza zaś klimat jak u Zafona, a to jeszcze nie koniec sagi. Polecamy całym naszym czytelniczym sercem. 

 

 

 

Spotkanie trwało trzy godziny.

 

 

 

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 20 lutego (sobota) 2016r. o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce „Biała skała – w głąb krainy Inków” Hugh Thomsona. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

                                                                                                                         Koordynator

 

                                                                                                                      rawskiego DKK

 

                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi