Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Czarny ogród” Małgorzaty Szejnert DKK Rawa Maz.


Witam!!!
     
Relacja z siedemdziesiątego siódmego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 13.06.2015r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. W spotkaniu brało udział 7 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce „Czarny ogród” Małgorzaty Szejnert.

Nasze ostatnie przedwakacyjne spotkanie upłynęło po raz kolejny pod znakiem reportażu. Trzeba od razu dodać nie byle jakiego reportażu bowiem czytaliśmy „Czarny ogród” Małgorzaty Szejnert. Cesarzowa tego gatunku, bo tak Ją nazwaliśmy po dyskusji nad „Wyspą klucz” ponownie nas nie zawiodła. „Czarny ogród” nie jest prostą lekturą ale naprawdę warto poświęcić na nią swój czas. Najlepiej opisać tę książkę słowami Kazimierza Kutza pod którymi i my się w pełni podpisujemy – ”Czarny ogród” to historia spółki Giesche, historia Niemiec, Śląska i Polski, historia powstawania Giszowca i Nikiszowca, a co najważniejsze - historie kilku wybranych rodów z Giszowca, które przewijają się i krzyżują przez paskudny wiek XX. Powstało imponujące dokonanie sztuki dziennikarskiej, zachwycająco bogate, zawsze konkretne, ale obiektywne.
Nagromadzenie wiedzy, obfitość faktów i całego gąszczu pogranicznych losów ludzi - a zwłaszcza talent autorki - zapierają dech. Książka pani Szejnert da się przyrównać do olbrzymiego meteorytu, który spadł na naszą ziemię. To z całą pewnością „dzieło życia” autorki. Dla mnie to arcydzieło w zbiorze śląskiej tematyki, które ukazuje autentyczną magię Górnego Śląska i mądrą filozofię długiego trwania jego mieszkańców – „.
Dzieło wprost bezcenne dla mieszkańców Śląska i na pewno łatwiejsze dla nich w odbiorze lecz także znakomite studium wiedzy o tym regionie dla ludzi z „centrali” czy Pomorza. Jeżeli przed sięgnięciem po tę książkę chcecie dowiedzieć się o niej więcej i utwierdzić w przekonaniu dlaczego warto, zapraszam do lektury recenzji naszego klubowego kolegi Radka. Ja ze swojej strony polecam „Czarny ogród” Małgorzaty Szejnert już teraz !!!

Spotkanie trwało trzy godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 26 września (sobota) 2015r. o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce „Ziemie niczyje” Macieja Paterczyka. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.


                                                                                                                         Koordynator
                                                                                                                      rawskiego DKK
                                                                                                                      Zbigniew Pacho

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi