Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Zabić drozda" Harper Lee DKK Rawa Maz.

Witam!!!
     
Relacja z sześćdziesiątego pierwszego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 19.10.2013r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, brało w nim udział 7 osób W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o książce „Zabić drozda” Harper Lee.
Propozycja przeczytania tej książki wyszła od naszego klubowicza Radka. I jak się okazało propozycja ta była trafiona w stu procentach. Nie było nikogo na spotkaniu komu ta książka nie przypadłaby do gustu. Panią Harper Lee można zaś śmiało zestawić z takimi pisarzami jak Zafon czy Marquez którzy oprócz wspaniałej techniki pisania mają to „coś” co sprawia iż, ich powieści są magiczne a spotkanie z taką książką ma wymiar wręcz metafizyczny.
Po przeczytaniu „Zabić drozda” przyznam szczerze, że miałem pewne obawy. Zapytacie jakie skoro książka była tak świetna? Otóż z własnego doświadczenia i obserwacji wiem, iż o książkach które wszystkim bardzo się podobały trudno się rozmawia. Chyba łatwiej jest gdy dyskutujący podziela się na dwa obozy, tych za i przeciw, które nawzajem się przekonują do własnych racji. Lub gdy książka totalnie się nie spodobała i klubowicze konsekwentnie wykazują wszystkie mankamenty danej powieści i niedociągnięcia jej autora. Tym razem moje obawy się nie potwierdziły a rozmowa o „Zabić drozda” była pasjonująca.
Zaczęliśmy od  Nelle Harper Lee, autorki jednej książki, tak, tak moi drodzy, pani Lee napisała tylko tę jedną powieść. Z jednej strony szkoda, ale z drugiej, jak zwrócili uwagę klubowicze, lepiej raz a dobrze niż pięćset i byle jak. Harper Lee urodziła się w małej miejscowości na południu Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy tej części USA, jak wiemy nie byli zwolennikami równouprawnienia dla „kolorowych”. Ojciec autorki był prawnikiem, który z urzędu bronił dwóch „niggers” i tak zapewne zrodził się w przyszłości pomysł na tę historię. Bohaterką „Zabić drozda” jest ośmioletnia Jean Louise Finch zwaną „Skautem” która wraz z bratem jest wychowywana przez ojca, prawnika oraz nianię która jest murzynką. Ojciec bohaterki analogicznie jak w życiu autorki ma bronić murzyna, posądzonego o gwałt na białej dziewczynie. Historia opowiedziana przez małą Jean nie jest jednak zwykłą opowieścią dziecka. Jean Louise Finch jak na swój wiek jest bardzo dojrzała i świadoma, wypowiada się jak osoba dorosła. Opowiada swoją historię i swojej rodziny widzianą oczami małej dziewczynki ale przez pryzmat osoby dorosłej która to przeżyła. I tak poznajemy życie i metamorfozę ludzkich zachowań tej małej miejscowości, z którymi musi zderzyć się rodzina Atticusa Fincha po tym gdy decyduje się zostać obrońcą w tej bądź co bądź nie łatwej sprawie. I tym tematom poświęciliśmy znaczną część naszej rozmowy. Rasizm, stanowi główny trzon tematyczny tej powieści, ale jest to powieść tak wielowątkowa i tak wspaniale skonstruowana, że znajdziemy w niej wszystko, a przemyśleniami bohaterów można by obdzielić co najmniej kilka książek. Postaci niebanalne, charaktery złożone do tego wspaniały opis małego miasteczka lat trzydziestych daje książkę obok której nie można przejść obojętnie.
Posumuję to tylko jednym słowem, po prostu genialna.

Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 16 listopada (sobota) 2013r. o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce „Dobry powód, by zabijać” Artura Baniewicza. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.


                                                                                                                         Koordynator
                                                                                                                      rawskiego DKK
                                                                                                                      Zbigniew Pacho

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi