Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK Rawa Mazowiecka - literacka majówka

Witam!!!
     
Relacja z pięćdziesiątego ósmego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 18.05.2013r. nad zalewem w Rawie Mazowieckiej, brały w nim udział 4 osoby. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o  książce, czytelnictwie i o tym co w ostatnim czasie nas zaintrygowało i zaciekawiło w świecie literatury.
 Znakomite spotkanie w pięknych okolicznościach przyrody. Tam można by było podsumować jednym zadaniem nasze ostatnie spotkanie. Wspaniała pogoda zachęciła nas do opuszczenia na chwilę biblioteki i nasze spotkanie odbyło się nad rawskim zalewem. Postanowiliśmy porozmawiać przede wszystkim o książkach które przeczytaliśmy poza klubem a są naprawdę godne uwagi i polecenia. Pozycja która najbardziej zainteresowała zebranych klubowiczy to Efekt Lucyfera Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?, Philipa G. Zimbardo o której opowiadał Radek. Efekt Lucyfera to termin wprowadzony autora tej książki. Określa on przemianę charakteru człowieka z dobrego na zły pod wpływem środowiska i sytuacji, w jakiej się znajduje. Termin określa się też mianem przemiany z anioła w diabła. Jest to książka psychologiczna, w której Zibardo opisuje doświadczenia którym zostali poddani zwykli obywatele i ich efekty. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym jest stanfordzki eksperyment więzienny w którym to ponad dwudziestoosobową grupę ochotników podzielono na więźniów i strażników. Trzeba dodać, iż były to osoby które nie miały wcześnie styczności z systemem więziennictwa i nie były karane. Jak sytuacja ta wpłynęła na i postawę i umysły … Powiem tylko, że położenie w której znajdzie się człowiek, szczególnie stan ekstremalny może wydobyć z jego psychiki zachowania o których wcześniej nie zdawał sobie sprawy. W Kazanym z nas drzemie bestia miejmy nadzieję, że sytuacja i czas w jakim żyjemy nigdy nie pozwoli jej się obudzić. Wszyscy zgodnie zdeklarowali, iż w najbliższym czasie książka Philipa G. Zimbardo Efekt Lucyfera na pewno trafi w ich ręce. Zimbardo często w swoje książce odnosił się do kolejnej powieści o której rozmawialiśmy a mianowicie do „Władcy much” Williama Goldinga. Nie się czemu dziwic ponieważ powieść ta doskonale wpisuje się swoja treścią do tematu o którym pisze amerykański psycholog. Mianowicie rozbija się samolot, pasażerowie trafiają na bezludną wyspę. Nie są to jednak powiedzmy zwykli pasażerowie ponieważ jest to grupa dzieci dokładnie chłopców w wieku od sześciu do kilkunastu lat. Nowe miejsce, nowa sytuacja, jak zareagują młode umysły na tak poważne wyzwanie jak próba przeżycia bez wsparcia osoby dorosłej. Na początku euforia i zachłyśnięcie się „urwaniem ze smyczy”, następnie wybranie lidera i próba ustalenia zasad aż do kolejnych dramatycznych zdarzeń i upadku wszelkich zasad moralnych. Po raz kolejny to miejsce i sytuacja powodują to kim się stajemy. Po tak poważnych rozważaniach dla odprężenia rozmawialiśmy i polecaliśmy sobie książki James’a Pattersona, Jonathan’a Carrolla, padło kilka słów o klasyce kryminału czyli o książkach Edigeya, Zaydlera-Zborowskiego. Nie umknęło naszej uwadze także to, że polscy pisarze a szczególnie pisarki stają się mocnym filarem literatury obyczajowej.
Reasumując, na nas rawski zalew – miejsce, w sobotę popołudniu – czas, niewątpliwie też miał wpływ, ponieważ nasza literacka dyskusja trwała kilka godzin.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 22 czerwca (sobota) 2013r. o godzinie 15:00. Porozmawiamy o „Pamiętnikach” Jana Chryzostoma Paska. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.



Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi