Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Kobiety" Charles Bukowski DKK Rawa Maz.

 Witam!!!
     
Relacja z pięćdziesiątego szóstego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 16.03.2013r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, brało w nim udział 10 osób. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 12 członków. Rozmawialiśmy o  książce Charles’a Bukowskiego pt. „Kobiety”
To nasze drugie spotkanie z książką Charles’a Bukowskiego w dość krótkim okresie czasu. Spotkanie tym bardziej miłe, ponieważ w  konkursie na najlepszą recenzję lutego organizowaną przez Instytut Książki zwyciężył członek naszego klubu Radosław Magiera. Zwycięska recenzja dotyczy właśnie książki Chrles’a Bukowskiego pt. „Hollwood” o której o rozmawialiśmy parę miesięcy wcześniej. Jest to już drugie wyróżnienie dla rawskiego DKK.
Co tym razem „zaserwował” na Bukowski. Po raz kolejny „stary świntuch” podzielił rawskich klubowiczy. Podzielił według poglądów ale tym razem i według płci. Panie stwierdziły, iż książka jest powtarzalna, wulgarna wręcz prostacka. Panowie zaś stanęli w opozycji twierdząc, że taka właśnie miała być. „Kobiety” napisane są prostym językiem bez zbędnego patosu. Jest to dobra lektura na dwa wieczory. Powieść Bukowskiego wydaje się być realistyczna i bez żadnych przekłamań, ponownie główny bohater ma wiele cech pisarza. Ale tak właśnie wygląda proza Bukowskiego. Opisuje on w „Kobietach” swoje „przygody” z płcią piękną i powiedzmy sobie szczerze nie stawia jej w dobrym świetle.
Przejdźmy na chwile do treści powieści. Henry Chinaski, znany amerykański poeta, zarabia na życie odczytywaniem swoich wierszy na wieczorkach autorskich co pozwala mu to na zarobienie „paru stów” na alkohol, który pije non stop  i grę na wyścigach konnych. Spotkania takie mają jeszcze to do siebie, że pojawiają się na nich kobiety które chętnie „przespałyby” się ze znanym pisarzem. Henry chętnie korzysta z tych okazji. Nie jest wybredny, gruba, chuda, czarna czy biała, nie ma to dla niego większego znaczenia. Jego spotkania z kobietami kończą się zawsze tak samo, najpierw alkohol potem sex (czasem zamienia kolejność) trochę snu … i rozstanie. Nie wiąże się z żadną z nich na dłużej ale trzeba przyznać, że nie zwodzi swoich partnerek. Nie uwodzi ich, okazje przychodzą same. Bez zbędnych deklaracji i wielkich słów, chodzi o to by spędzić trochę czasu na piciu, gadaniu i seksie bez zobowiązań. Dodajmy, że Chinaski nie jest też „kasanową” o wyglądzie Adonisa. Starszy, łysiejący facet u którego z higieną osobistą różnie bywa. Nie przeszkadza to jednak mu w „zaliczaniu” kolejnych dziewczyn które choć przez chwilę w ten sposób próbują ogrzać się w blasku jego złudnej sławy. Jak sam o sobie mówi –„Jestem zapijającym się zepsutym, przegniłym palantem który uznał za powód do chwały swą niewielką popularność”-. Nic dodać nic ująć.
Tak jak wspominałem rawski klub podzielił się dwa obozy. Panowie docenili realizm i dosłowność  książki która w założeniu miała być prosta a momentami nawet powiedziałbym prostacka. Żaden z nas nie wyobrażał sobie tego by sceny opisane w książce mogłyby zostać wygładzone i ubrane w piękne słowa, ponieważ straciłoby to całkowicie sens. Wizerunek kobiet w prozie Bukowskiego rzeczywiście nie jest najlepszy, łatwe i proste w obsłudze. Same pchające się do łóżka lub których „zdobycie” to tylko kwestia czasu … cóż świat nie tylko czarny i biały ale ma wiele odcieni.
Na koniec zaś pozostawiłem sobie cytat jednej z klubowicz ki Sylwii która w ten oto sposób podsumowała  „Kobiety” Charles’a Bukowskiego –„ Nudna i obrzydliwa jak wyciskanie wągrów”-. Tylko dlaczego nasze kobiety tak chętnie to robią ….
Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 20 kwietnia (sobota) 2013r. o godzinie 15:00. Porozmawiamy o książce Denisa Diderota pt. „Kubuś Fatalista i jego pan”. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.


                                                                                                                     
                                                                                                                      Zbigniew Pacho

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi