Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Oskar i pani Róża” Eric-Emmanuel Schmitt

 

Witam!!!

Relacja z trzydziestego szóstego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się 19.03.2011 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 15.00, brało w nim udział 8 osób, trzech panów i pięć pań. W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce Erica-Emmanuela Schmitta pod tytułem „Oskar i pani Róża”.

Ten rok, jak na razie, sprzyja nam w książki naprawdę dobre i godne polecenia. Po „Gottlandzie” Mariusza Szczygła i „Slumdogu” Vikasa Svarupa” postanowiliśmy przeczytać jedną z książek Erica-Emmanuela Schmitta a mianowicie jego szóstą powieść „Oskar i pani Róża” i ponownie wybór okazał się słuszny. W związku z tym, iż jest pozycja bardzo króciutka, dyskusje postanowiliśmy rozszerzyć o ekranizacje tej książki. Każdy z nas obejrzał ekranizacje „Oskara i pani Róży”. Jak to zwykle bywa film i książka różnią się pod wieloma względami ale uważam, że jest on ciekawym uzupełnieniem. Jednak zawsze należy zachować odpowiednią kolejność czyli najpierw książka dopiero później film. Zestawienie książki i filmu dodało kolorytu naszej dyskusji.

„Oskar i pani Róża” to książka która poruszy nawet najtwardsze serce. Schmitt opisuje kilkanaście ostatnich dani Oskara, chłopca chorego na białaczkę. Przeszczepy szpiku niestety nie przynoszą zamierzonego rezultatu. Dziecko i jego otoczenie musi oswoić się z myślą, że zostało mu zaledwie kilka dni życia. Z pomocą przychodzi Róża wolontariuszka pracująca w szpitalu, to ona staje się przyjaciółką i można by powiedzieć przewodnikiem po ostatnich dniach życia. Wymyśla dwa sposoby które mają oswoić Oskara ze śmiercią a mianowicie listy do Boga i to, iż każdy jeden dzień jego życia będzie odpowiednikiem lat dziesięciu.

Dyskusja bazowała na temacie śmierci, przemijania, klubowicze mówili o tym jak trudne są to tematy do przekazania i oswojenia się z nimi. Ta krótka książeczka we spaniały sposób przybliża nam tę trudną tematykę i sposób zachowania w momencie zetknięcia się z takim problemem. Dowiadujemy się jak istotna jest szczera rozmowa i traktowanie w tym przypadku dziecka jako równego sobie partnera. Poza tym jest to książka znakomicie napisana, krótka ale równocześnie wyczerpująca temat. Gorąco polecamy !!!

 

Spotkanie trwało cztery godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 16 kwietnia (sobota) 2011r. o godzinie 15:00 . Na spotkaniu podyskutujemy o książce „Strategia Bancrofta” której autorem jest Robert Ludlum. Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

 

 

Zibi

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi