Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Mury Hebronu" Andrzej Stasiuk

Witam!!!
      
Relacja z dwudziestego spotkania DKK w Rawie Mazowieckiej. Spotkanie odbyło się    18.04.2009 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o godzinie 15.00, brało w nim udział  8 osób, dwóch panów i sześć pań . W sumie rawski Dyskusyjny Klub Książki liczy 14 członków. Rozmawialiśmy o książce pod tytułem  "Mury Hebronu" autorstwa Andrzeja Stasiuka.

Na dwudziestym spotkaniu klubowicze ponownie sięgnęli po polską prozę, po dobrze przyjętej "Telefreni" Redlińskiego tym razem przeczytaliśmy "Mury Hebronu" Andrzeja Stasiuka. Książka ta, to debiut literacki autora. "Mury Hebronu" przyniosły Stasiukowi popularność i uznanie krytyki. Czy spodobała się także klubowiczom ?.

Jak bywa z polską prozą chyba każdy wie, różnie, jednak odpowiedź na wyżej wymienione pytanie jest jednoznaczna - TAK i to nawet bardzo.  Klubowicze w mniejszym lub większym stopniu znali twórczość naszego autora z innych jego książek, najczęściej czytano "Jadąc do Babadag" i "Dojczland". "Mury Hebronu" wywarły na nas o wiele większe wrażenie. Książka napisana jest wspaniałym językiem, momentami wulgarnym i bardzo ostrym, ale zgodnie stwierdziliśmy, że Stasiuk musiał tak to ująć żeby odzwierciedlić "sposób bycia" głównego bohatera. Dodam że książka ta, to zbiór opowiadań notorycznego kryminalisty "Starego", który opowiada swoje życie, to co działo się z nim na wolności i to co przeżył za więziennymi murami. Jak koleje losu spowodowały, że jest tym kim jest.

Co cechuje jeszcze tę powieść, na pewno język. Stasiuk przedstawia bardzo dokładnie slang więzienny, czyli tak zwaną "grypserę". Nie przeszkadza to jednak w czytaniu, wszystkie te sformułowania są ujęte w takim kontekście. iż możemy się domyślić o co chodzi. Podejrzewam, że Stasiuk poznał ten język gdy zdezerterował z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. Wraz z klubowiczami zastanawialiśmy się jeszcze nad tytułem tej książki co symbolizuje?. Pomysłów było wiele. Według jednych tytułowe "Mury" symbolizowały odcięcie się głównego bohatera od świata zewnętrznego za murami więziennymi, dla innych była to zapora w mentalności "Starego". Cóż na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami, oczywiście po przeczytaniu "Murów  Hebronu" Andrzeja Stasiuka do czego gorąco was zachęcamy.  


Spotkanie trwało ponad dwie godziny.

Wszystkie informacje na temat rawskiego DKK zamieszczane są na stronie internetowej biblioteki (www.rawamaz.e-bp.pl) w linku o tej samej nazwie. Kolejne spotkanie zaplanowane jest 06  czerwca (sobota) o godz. 15:00 . Na spotkaniu podyskutujemy o książce Jana Tomasza Grossa pt."Strach". Wszystkie chętne osoby bardzo serdecznie zapraszamy.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 2
  • 3
Zbigniew Pacho
Moderator DKK przy MBP w Rawie Mazowieckiej

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi