Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza

"Opowieść o miłości i mroku" Amosa Oza to historia kilku pokoleń tworzących nietuzinkową i pełną temperamentu rodzinę, z którą przemierzamy Europę, by w końcu dotrzeć do Palestyny. Jest to też opowieść o dzieciństwie spędzonym na przedmieściach Jerozolimy i rodzinnej tragedii - samobójstwie matki. Książka pełna jest smaków życia, bogatej obyczajowości, a przede wszystkim intelektualnej strawy tworzącej szkielet nowej państwowości.

Amos Oz nie snuje linearnej opowieści, w kompozycję książki wplata liczne retrospekcje i dygresje. Powieść zbudowana jest wielowarstwowo. Jedną z nich jest tocząca się historia. Startujemy w Jerozolimie lat 40. Najpierw poznajemy chłonące świat dziecko. Małego intelektualistę, gadułę i wodza wymyślonych bitew, od którego wiele się oczekuje. Następnie jego rodziców i dalszą rodzinę. Autor wychował się na małej jerozolimskiej uliczce zamieszkiwanej przez przybyłych ze wschodniej Europy drobnych kupców, nauczycieli i wielkie umysły. Rodzina pisarza wiodła ubogie życie, ale jego rodzice potrafili godzinami dyskutować ze znajomymi o Freudzie, antysemityzmie, kwestii kobiecej czy kształcie przyszłego hebrajskiego państwa.

Najciekawszy w książce jest w portret pokolenia Amosa Oza oraz starszyzny, która chce zbudować nowe, silne państwo oparte na rolnictwie i przemyśle oraz odrzucić na zawsze brzemię antysemityzmu. Na początku było to tylko marzenie. Ale zaczęto realizować je w sposób rozumny, choć nie bez waśni. Zgoda dotyczyła odrodzenia państwa, ale nie jego kształtu. Tu poglądy rozpryskiwały się na kilka koncepcji..Idea stworzenia własnego państwa była tak trudna i odległa, że wymagała heroizacji. Poeci, płomienni działacze, publicyści tworzyli całą sferę duchowych uniesień, które nie miały żadnego pokrycia w działaniach. Konsekwencje różnych politycznych decyzji i ich braku Oz pokazuje w kontekście barwnych losów swojej ojczyzny.

W spotkaniu, które odbyło się 14. 10.2015 r. wzięło udział 6 osób.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi