Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Rozbójniczki w pabianickiej MBP

Niezłomne wojowniczki, silne osobowości, kochające matki i córki. No właśnie, Córki rozbójniczki. Już na wstępie czytelnikowi nasuwa się pytanie: czy Grażynie Plebanek chodziło
o córki jednej matki rozbójniczki, czy o jej potomkinie będące rozbójniczkami? Pytanie niby mało znaczące, a jednak definiujące wszystkie kobiety. W zależności od udzielonej na nie odpowiedzi świat będzie pełen zaciętych rozbójniczek lub zaledwie córek walecznej kobiety.

Zastanawiający jest klucz doboru bohaterek oraz ich podział zaznaczony w spisie treści. Pochodzą one z różnych klas społecznych, dzielą je czas i przestrzeń, łączy wpisane, zdaniem autorki, w kobiecość uniwersalizm siły i nonkonformizm. W sumie jedynym łączącym te kobiety aspektem jest ich siła.

Kontrowersyjna jest też forma książki, którą trudno zdefiniować. Swoisty eklektyzm gatunkowy można by określić jako przekrojowy zbiór esejów krytycznoliterackich z elementami powieści. Taki synkretyzm trochę dekoncentruje i męczy, lecz jest ciekawym narzędziem w feministycznej wędrówce dziejowej.

Jedno jest pewne, czytając tę książkę trzeba wykazać się sporą erudycją, znajomością tekstów kultury, na których opiera się autorka, wiedzą na temat historii i sprawnie poruszać się
w stworzonej przez nią intertekstualnej przestrzeni.

Książka wywołała ciekawą dyskusję i chęć spotkania z pisarką, podczas którego mogłybyśmy zadać jej liczne, nurtujące nas pytania.

W spotkaniu, które odbyło się 21.01.2015 r. uczestniczyło 6 osób.

 




Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi