Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK 45 "Jak trwoga to do bloga" Umer M., Poniedzielski A.

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 14.12.2011 roku w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach. Uczestniczyło w nim 6 osób, które rozmawiały o książce pt. "Jak trwoga, to do bloga" autorstwa Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego.

Książka powstała w nietypowy sposób, mianowiecie portal Wirtualna Polska zwrócił się z propozycją do Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego by korespondowali z sobą na łamach internetowych. Później z tych listów, pisanych w okresie od 15 października 2006 roku do 2 stycznia 2008 roku powstała książka jako swoista "rozmowa" prowadzona przez dwoje ludzi na różne tematy. Autorzy piszą o : teatrze, patriotyzmie, śmierci, przyjaźni, samotności itp. Opowiadają o swoich upodobaniach, ideałach, podróżach, sposobach spędzania świąt. Wspominają znajomych np. Agnieszkę Osiecką, Jeremiego Przyborę, Marka Grechutę, Wojciecha Młynarskiego. Sentymentem darzą Kabaret Starszych Panów i Grupę MoCarta. Książka została wzbogacona zdjęciami głównie z albumu Magdy Umer, zawiera również wiersze Tadeusza Różewicza, Tadeusza Borowskiego, Jana Brzechwy, Haliny Poświatowskiej, Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego.

Osoby uczestniczące w spotkaniu nie określiły jednoznacznie czy książka podobała im się czy nie. Zarzucały     A. Poniedzielskiemu, że krytykuje "zaśmiecanie" języka polskiego przez innych, a nie widzi własnego słowotwórstwa, oraz to, że często nie odpowiada na pytania zadawane przez M. Umer  tylko  sam wywołuje inny temat.

Książkę warto jednak przeczytać, gdyż zawiera ciekawe spostrzeżenia na tematy błahe jak i poważne. Zapoznajemy się z męskim i kobiecym punktem widzenia na ten sam temat co jest szczególnie interesujące. Większą sympatię czytelników zdobyła jednak Magda Umer, która lepiej potrafi trafić do "zwykłego" czytelnika. Dodatkowym walorem tej lektury jest poczucie humoru, skłonienie czytelnika do głębszej refleksji, a także wiele tzw. "mądrości życiowych". Ponadto książka została ładnie wydana co jest tu dodatkowym atutem.

Panie uczestniczące w spotkaniu miały możliwość obejrzenia wystawy malarstwa Sekcji Plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. "Piękno i dziedzictwo kulturowe Powiatu Pabianickiego", która prezentowana była wówczas w Bibliotece.

Zapraszamy na spotkanie DKK w dniu 11.01.2012 r. o godzinie 17:00, będziemy rozmawiać o książce "Letni domek" Marcii Willett.

 



Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 2

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi