DKK 35 "Zbliżenia" J. L. Wiśniewski
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: środa, 22, grudzień 2010 17:15
- Dorota Dorawa
Podczas ostatniego w tym roku spotkania DKK rozmawialiśmy o książce „Zbliżenia” J. L. Wiśniewskiego. Spotkanie odbyło się 08.12.2010 r. o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pabianicach.
Książka oceniona została bardzo pozytywnie. Doceniono sposób w jaki autor przedstawił osiemnaście prawdziwych historii. Wiśniewski nie zdradził bowiem czytelnikowi wszystkiego, pozostawił historie niedopowiedziane. Tym bardziej interesowało nas co mogło wydarzyć się dalej.
Bohaterami książki są ludzie, z którymi autor rozmawiał i ciągle o nich pamięta. Każda osoba jest inna i niesie ze sobą swój bagaż doświadczeń. Poznajemy m.in. sprzedawczynię samochodów, marzącą o własnej kawiarnio – kwiaciarni
z mnóstwem książek; motorniczego, którego męczy poczucie winy po tym jak młoda dziewczyna rzuciła się pod pociąg, którym on kierował; babcię, która poświęciła
się wychowaniu wnuczki a teraz synowa chce jej ją odebrać; dziewczynę chorą
na spastyczność mięśni nóg, która kolekcjonuje buty.
Uczestniczki spotkania DKK nie wybrały jednego najlepszego opowiadania, ponieważ wszystkie uznały za bardzo dobre. Każda historia pokazuje czytelnikowi inne uczucia i emocje. W jednym z opowiadań (Laboranci i poeci str. 55) Wiśniewski ciekawie wyjaśnia czym jest miłość z naukowego puntu widzenia:
„...Odkąd odczuwanie zostało jednoznacznie i niepodważalnie powiązane z ośrodkami w ludzkich mózgach, laboranci wyruszyli na poszukiwanie tych substancji właśnie tam.
Swoimi chromatografami do rozpoznawania składu struktur chemicznych znajdują w zakochanych mózgach głównie amfetaminy, podobne do opium endorfiny oraz pochodne adrenaliny. Miłość jest dla nich jak kieszeń wystraszonego i podnieconego adrenaliną dilera narkotyków. Potem laboranci włączają tomografy i skanują wnętrza czaszek, szukając miłości jak guza w mózgu. A poeci? Oni i tak wiedzą wszystko lepiej. Na szczęście...” str. 59.
W innym (Ventral pallidum str. 92) zastanawia się czym jest szczęście:
„ Okazało się, że szczęście jest małą cząsteczką o krótkim czasie trwania i jak na szczęście przystało, ukryło się w zakamarkach mózgu o tajemniczo brzmiących nazwach. Bo ludzkie szczęście jest do dzisiaj nie wyjaśnioną tajemnicą. Gdyby przeprowadzić ankietę na ulicach Frankfurtu, Warszawy lub Nowego Jorku, okazałoby się, że każdy z rozmówców opisałby swoje szczęście inaczej. ...” str. 96.
„Zbliżenia” to świetna książka. Polecamy.
Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 12.01.2011r. o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pabianicach. Rozmawiać będziemy o książce „Jak uniknąć gaf w obcych krajach” Marka Mc Crum'a. Zapraszamy.