DKK 22 "Poczwarka" D. Terakowskiej i "Sceny z życia za ścianą" J.L. Wisniewskiego

16 września o godzinie 17.oo w Galerii Ex Libris naszej Biblioteki odbyło się kolejne (dwudzieste drugie) spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiane były dwie książki: „Poczwarka” D. Terakowskiej i „Sceny z życia za ścianą” J.L. Wiśniewskiego. Wzięło w nim udział 8 pań. Czytelniczki obydwie książki uznały za wartościowe i godne polecenia.

Podziwiały sposób w jaki Dorota Terakowska przedstawiła życie dziecka z zespołem Downa. Zwróciły uwagę na bezwarunkową miłość jaką jest miłość matki do dziecka i stwierdziły, że małżeństwo Adama i Ewy mogłoby nie przetrwać gdyby oddali Myszkę do zakładu.

Czytając książkę J. L. Wiśniewskiego „Sceny z życia za ścianą” panie czuły się jakby podglądały lub podsłuchiwały przez ścianę życie innych ludzi (m.in. kobietę chorą na raka, mężczyznę szukającego swojej biologicznej matki, kobietę zdradzoną przez męża, szczęśliwą parę homoseksualistów, molestowaną w dzieciństwie dziewczynę). Każde z tych krótkich ale treściwych opowiadań uczy czegoś powoduje, że zaczynamy zastanawiać się nad pewnymi sprawami. Jednej z pań uczestniczącej w dyskusji szczególnie spodobało się opowiadanie pt. „Zawiść” w którym pokazana jest różnica między zawiścią a zazdrością.

„...Zawiść jest dziwna. Na pewno nie jest tym samym co zazdrość. Zazdrość skierowana jest na cudze dobra lub właściwości, których jesteśmy pozbawieni. Zazdrościmy tym, którzy mają więcej niż my, mają coś, czego nie mamy a chcielibyśmy mieć. Natomiast zawiść jest bardziej bezinteresowna. Zawiść najczęściej wcale nie chce posiadać. Ona tylko chce, aby ktoś inny czegoś nie posiadał. chce mu to zabrać, zniszczyć lub przynajmniej zmniejszyć tego wartość lub znaczenie. ...”

Na kolejne spotkanie DKK wybrano książkę pt.: „Lato przed zmierzchem” D. Lessing. Spotkanie odbędzie się 21 października 2009 roku o godzinie 17.00 w COFFEE HOUSE II ul. Wyszyńskiego 2.

Monika Gienszczak Opiekun DKK przy MBP w Pabianicach

Zobacz zdjęcia ze spotkania: