Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Kontrowersyjny "Skoruń" Macieja Płazy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim.

Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Konstantynowie Łódzkim spotkali się 10 lutego 2017 roku by rozmawiać na temat książki Macieja Płazy Skoruń (wydawnictwo W.A.B., 2015). Kontrowersje wzbudził język narracji snutych z perspektywy dorastającego chłopca opowiadań. Jednak to on właśnie, nasycony gwarą i lokalnymi wulgaryzmami, uwiarygodnia opisywane historie. Wydaje się, że ten sposób narracji był dobrym wyborem Płazy, który podjął go bardzo świadomie:

„Coś zaczęło do mnie gadać parę lat temu i domagało się zapisania. A gadało głównie o dzieciństwie, choć wcale nie moim własnym. To coś raczej snuło opowieść, w której jednostkowe przypadki, zasłuchane historie i odłamki ludzkich losów mogłyby zyskać jakiś sens. I gadało prowincjonalnie; nie do końca po wiejsku, bo mój osobisty krajobraz był wiejsko-małomiasteczkowy. Ale to właśnie żywioł wiejskiego gadania narzucił mi się jako najodpowiedniejszy język: jędrny, soczysty, zmysłowy, butny, tętniący, swobodny, dosadny i liryczny zarazem” (cyt. za: Wieś: poza ironię i nostalgię, Michał Sowiński, Katarzyna Trzeciak, http://www.dwutygodnik.com/…/6338-wies-poza-ironie-i-nostal…).
Na uwagę zasługuje połączenie brutalności i prymitywizmu wyrazu z liryzmem metafor i synestezyjnością opisów. Tekst Płazy pachnie sadem, mirabelkami, cuchnie miazmatami i błotem powodzi. Dźwięczą w nim pszczoły, skowronki, huczy Wisła a w ustach czujemy smak jabłek i przepalanki. Lata osiemdziesiąte, w których dorasta młody człowiek, nazywany przez wszystkich „skoruniem”, są tłem dla opowieści o trudnej relacji ojca z synem uwikłanej w historię, traumatyczne przeżycia i naturalny pęd ku dorosłości. Jest to męski świat, miejscami trudny w odbiorze dla czytelniczek. Jego naturalistyczna brutalność i prostota mogą nie spełniać oczekiwań estetycznych, jeśli nie otworzymy się na poetykę, bliską twórczości Wiesława Myśliwskiego, które to porównanie jest niewątpliwie dobrą rekomendacją.
Polecamy zatem tę niezwykłą lekturę tylko koneserom....:)

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi