"Piąte dziecko" - Doris Lessing

Ośmiu członków DKK przybyło 4 listopada 2010 roku do zgierskiej biblioteki, aby porozmawiać o powieści Doris Lessing „Piąte dziecko”.

Bohaterowie powieści, Harriet i David Lovattowie, są idealną parą, ich marzeniem jest posiadanie dużej rodziny (co najmniej sześcioro dzieci), które wychowywałyby się w dużym domu na wsi. Dzięki pomocy rodziców realizują swój plan bardzo szybko. Kolejne dzieci wypełniają dom, a na święta i wakacje pojawia się coraz więcej krewnych.
Szczęście rodziny zostaje zburzone przez przyjście na świat Bena - odmieńca, tytułowego piątego dziecka. Harriet, a za nią reszta rodziny, sądzi, że w piątym dziecku jest coś nienormalnego. Nikt nie lubi Bena, agresywnego odludka i zaczyna nienawidzić jego matkę, bo to ona urodziła odmieńca. Rodzina oddaje chłopca do zakładu dla psychicznie chorych, by tam powoli umarł. Matka mimo, że ma trudności z akceptacją własnego dziecka, decyduje się żyć dla Bena, odrzucając resztę swojej rodziny, która nie akceptuje jej decyzji.

Lessing opisuje rzeczywistość niemal bez emocji, rzeczowo przedstawiając fakty. Równocześnie w sposób poruszający opisuje osoby, nawet postaci epizodyczne mają swój indywidualny charakter. Ogromną zaletą książki jest rzeczowy, chłodny, miejscami reporterski wręcz styl. Lessing nie wartościuje. Dzięki temu jej powieść zyskuje ogromną wiarygodność, przepełniona jest głęboką, gorzką prawdą.

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • p1060075-web
  • p1060076-web